مراحل آزادسازی مدارک تحصیلی برای پذیرش خارج از کشور

۲۳ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۷:۲۱ وبلاگ تحصیل در کانادا و آمریکا
پس از پایان مدت تحصیل دانشجویان برای آزادسازی مدرک خود باید این مدت خدمت را طی کنند یا مبلغی را بابت مدت تحصیل به دانشگاه پرداخت کنند. البته راه حل سومی هم وجود دارد.
مراحل آزادسازی مدارک تحصیلی برای پذیرش خارج از کشور

دانشجویانی که به دنبال اخذ پذیرش تحصیلی و ادامه تحصیلی در مقاطع بالاتر در خارج از کشور هستند باید برای آزادسازی مدارک تحصیلی خود فرایندهایی را طی کنند تا بتوانند مدارک مورد نیاز خود را برای ارسال به دانشگاه جدید آزاد کنند.

تحصیل در امریکا و کانادا معمولا برای دانشجویان ایرانی اولویت زیادی دارد در نتیجه باید مراحلی همچون درخواست ویزای دانشجویی، شرکت در آزمون‌های مهارت سنجی زبان مانند تافل، آیلتس یا دولینگو، آزمون GRE، آزمون GMAT، نوشتن انگیزه نامه یا همان SOP و مکاتبه با اساتید و دانشگاه‌های مورد نظر خود را پشت سر بگذراند.

در این میان شناخت بهتر مقصد نهایی تحصیل و اینکه از بین امریکا یا کانادا کدام یک بیشتر مناسب تحصیل هستند به کمک آشنایی با هزینه‌های زندگی دانشجویی در امریکا، شناخت مردم، فرهنگ و سبک زندگی در امریکا، دانستن درباره کانادا و بهترین شهرهای آن برای تحصیل می‌تواند به داوطلبان کمک زیادی کند.

با این حال داوطلبان حتما باید به خاطر داشته باشند که آزادسازی مدرک تحصیلی از دانشگاه فعلی در ایران نیز به همین اندازه مهم است و نیازمند شناخت و طی مراحل مرتبط به آن است.

کنکور هر ساله در کشورمان برگزار می‌شود و داوطلبان زیادی در آن شرکت می‌کنند و با اعلام نتایج کنکور داوطلبان می‌فهمند که در کدام دانشگاه، چه رشته‌ای و کدام شهر پذیرفته شده اند. بهترین حالت شاید پذیرش در ظرفیت روزانه دانشگاه‌های دولتی باشد که عملا هزینه تحصیل را برای دانشجویان رایگان می‌کند؛ با این حال به همین سبب دانشجویان فوق به صورت خودکار متعهد می‌شوند که در برابر این تحصیل رایگان مدتی را به کشور خود خدمت کنند.

پس از پایان مدت تحصیل دانشجویان برای آزادسازی مدرک خود باید این مدت خدمت را طی کنند یا مبلغی را بابت مدت تحصیل به دانشگاه پرداخت کنند و یا از طریق ثبت نام در یک موسسه کاریابی و عدم پیدا کردن کار در یک مدت مشخص، فرصت آزادسازی مدرک در اختیار دانشجو قرار می‌گیرد.

 

روش‌های آزادسازی مدارک برای اپلای

همان‌طور که در بالا گفتیم دانشجویان فارغ‌التحصیل برای دست یافتن به اصل مدرک تحصیلی خود سه راه شامل خدمت معادل سال‌های تحصیلی، پرداخت هزینه تحصیل یا کاریابی در بازه زمانی معین را پیش رو دارند. در ادامه به توضیح در مورد هر یک از این مسیرها و پیش‌نیازها و شرایط هر یک خواهیم پرداخت.

دانشجویان برای انجام فرایند‌های مربوط به آزادسازی مدارک ملزم هستند در سامانه سجاد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به آدرس portal.saorg.ir مراجعه کرده و با ساخت یک حساب کابری در آن مطابق دستور العمل‌های موجود فرم لغو تعهد آموزش رایگان را پر کنند.

نکته مهمی که باید مدنظر داشته باشید این است که لغو تعهد مقاطع تحصیلی از پایین به بالا انجام می‌شود به این صورت که در ابتدا مدرک کارشناسی سپس کارشناسی ارشد و در انتها دکتری آزاد می‌شود. همچنین امکان انجام لغو تعهد همزمان مقاطع تحصیلی وجود ندارد چرا که هر مقطع نیاز به ارایه مدرک تحصیلی صادر شده در مقطع قبلی است.

 

مدت تعهد خدمت برای آزادسازی مدارک چقدر است؟

دانشجویان با توجه به مقطعی و نوع سهمیه‌ای که با آن مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های دولتی بوده‌‌اند باید مدتی را به کشور خدمت کنند. دانشجویان مقطع کارشناسی سهمیه منطقه ۱، شاهد، رزمندگان و ایثارگران برابر سالهای تحصیل ملزم به خدمت هستند و این در حالی است که دانشجویان مقطع کارشناسی مناطق ۲ و ۳ باید ۲ برابر سال‌های تحصیل خود در دانشگاه را به خدمت مشغول شوند.

همچنین دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای دانشگاه‌های دولتی برای آزادسازی مدرک تحصیلی خود باید معادل سال‌های تحصیل در دانشگاه را در مکانی مشخص خدمت کنند تا به این ترتیب بتواند مراحل آزادسازی مدرک خود را طی کنند. به علاوه مدت تعهد خدمت برای پذیرفته شدگان سهمیه استانداری‌ها سه برابر مدت تحصیل است.

 

پرداخت مبلغ معادل تعهد خدمت آموزش رایگان

دومین راه برای آزادسازی مدرک تحصیلی پرداخت هزینه تحصیل رایگان به وزارت علوم است. به این منظور دانشجو می‌بایست متناسب با مقطع، رشته و سهمیه خود مبلغی را برای آزادسازی مدرک خود پرداخت کند.

مبلغ تعهد برای هر نیمسال تحصیلی دانش آموختگان مقاطع مختلف برابر حداقل واحد مجاز یک نیمسال تحصیلی محاسبه می‌شود: دوره‌های کاردانی و کارشناسی، ۱۲ واحد درسی، کارشناسی ارشد ناپیوسته، ۸ واحد درسی و دکتر تخصصی، ۶ واحد درسی.

مبلغ دقیقی که متقاضیان به ازای آزادسازی مدرک خود باید بپردازند، همه ساله تغییر کرده و به طور مرتب در وب سایت امور دانشجویان وزارت علوم درج می‌شود. همچنین می‌توانید از طریق تماس با آموزش دانشکده خود از این هزینه با خبر شوید.

همچنین توجه داشته باشید که مدارک مورد نیاز جهت لغو تعهد خدمت ناشی از استفاده از خدمات آموزش رایگان به شرح زیر است:

  • ارائه اصل کارت پایان خدمت یا معافی دائم برای آقایان جهت دریافت دانشنامه و یا داشتن شرایط ۹گانه بخش نامه نظام وظیفه (مانند: گواهی اشتغال به تحصیل مقطع بالاتر، برگه سبز آماده به خدمت و...)
  • ارائه اصل تسویه حساب از صندوق رفاه دانشجویان یا امور دانشجویی
  • ارائه گواهی اشتغال به کار از موسسات و ادارات دولتی یا خصوصی (در صورت اشتغال به کار با ذکر تاریخ شروع،‌ خاتمه یا ادامه آن (حکم کارگزینی)
  • افرادی که در ادارات کل وزارت کار و امور اجتماعی تهران و استانها برای اشتغال به کار ثبت نام کرده اند لازم است نامه عدم کاریابی را از اداره یاد شده ارائه کنند.

همانطور که گفته شد این فرایند نیز از طریق سامانه سجاد انجام شده و با انتخاب لغو تعهد از طریق پرداخت لینک پرداخت هزینه در اختیار شما قرار می‌گیرد.

بعد از پرداخت نیز نامه‌ای از طرف وزرات علوم مبنی بر تایید لغو تعهد و پرداخت شما برای شما ارسال خواهد شد.

 

آزادسازی مدرک تحصیلی از طریق درخواست کاریابی

یکی دیگر از مسیرهای سه گانه برای لغو تعهد خدمت و آزادسازی مدارک تحصیلی به کار می‌رود درخواست کاریابی از طریق یک موسسه کاریابی و عدم موفقیت در پیدا کردن کار ظرف مدت ۶ ماه پس از فراغت از تحصیل است. البته این موضوع باید توسط وزارت کار و امور اجتماعی نیز مورد تایید قرار گیرد.

بر این اساس چنانچه خود داوطلب یا وکیل آن بلافاصله در فرصت شش ماهه پس از فراغت از تحصیل نسبت به درخواست کار اقدام کرده باشد و امکان کاریابی وی برحسب گواهی وزارت کار فراهم نشده باشد، وی مشمول امتیازات مربوط به لغو تعهد خدمت می‌شود. البته طبق آیین نامه وزارت علوم در صورتی که دانشجو بعد از فرصت 6 ماهه اقدام به درخواست و حتی اخذ گواهی عدم کاریابی کند متخلف درخواست وی مورد پذیرش قرار نمی‌گیرد و نمی‌تواند از مزایای مربوط به این طرح استفاده کند.

برای این کار شما به اصل و کپی شناسنامه، کارت ملی، کارت پایان خدمت یا کار معافیت برای آقایان و ارائه گواهی موقت پایان تحصیل عکس داری که از دانشگاه دریافت کردید نیاز دارید.

همچنین به یاد داشته باشید که برای استفاده از این طرح نیز باید از طریق ساخت حساب کاربری در سامانه سجاد نسبت به پر کردن فرم مربوطه و انتخاب گزینه آزاد سازی مدرک از طریق عدم کاریابی اقدام کنید.

 

کلید واژه ها: پذیرش دانشگاه آمریکا پذیرش تحصیلی کانادا پذیرش تحصیلی امریکا ویزای دانشجویی امریکا آزادسازی مدرک تحصیلی ارزیابی مدرک تحصیلی


نظر شما :