جو بایدن به قانون ممنوعیت سفر ایرانیان به آمریکا پایان داد

۰۲ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۷:۲۳ وبلاگ تحصیل در کانادا و آمریکا
جو بایدن، روز چهارشنبه در ضربه‌ای به اقدامات ترامپ برای محدود کردن مهاجرت به امریکا، به قانون ممنوعیت سفر مسلمانان پایان داد.
جو بایدن به قانون ممنوعیت سفر ایرانیان به آمریکا پایان داد

جو بایدن، چهل و ششمین رئیس جمهور ایالات متحده که به تازگی در رقابت انتخابات ریاست جمهوری این کشور دونالد ترامپ را شکست داده است، روز چهارشنبه در ضربه ای به اقدامات ترامپ برای محدود کردن مهاجرت به امریکا، به قانون "ممنوعیت سفر مسلمانان" پایان داد. این قانون مانع سفر به ایالات متحده از چندین کشور عمدتا مسلمان و آفریقایی می شد.

یکی از نگرانی های کسانی که در چهار سال گذشته با گذر از مراحل اخذ پذیرش، شرکت در آزمون های تافل، آیلتس، GRE GMAT، نگارش SOP و ... به دنبال مهاجرت تحصیلی به امریکا بودند قانون ممنوعیت سفر مسلمانان به امریکا بود که توسط توسط دونالد ترامپ اجرا شده بود.

بایدن روز چهارشنبه ساعاتی پس از تصدی دفتر ریاست جمهوری امریکا ۱۷ دستورالعمل اجرایی و تفاهم نامه هایی از جمله پایان دادن به ممنوعیت سفر مسلمانان را امضا کرد.

در دوره ریاست جمهوری ترامپ، تعداد دانشجویان بین المللی در ایالات متحده رشد بسیار اندکی داشت. در سال 2018/19 جمعیت دانشجویان بین المللی در دانشگاه های آمریکا فقط 0.05٪ افزایش یافت و در 2019/20 ، شاهد 2٪ کاهش بود.

به گزارش نیویورک تایمز، جو بایدن، وزارت امور خارجه امریکا را به راه اندازی مجدد مراحل صدور ویزای امریکا برای افراد از کشورهای آسیب دیده و ایجاد روش هایی برای رسیدگی به آسیب های وارد شده به افرادی که به دلیل قانون ممنوعیت ورود به ایالات متحده آسیب دیده اند ملزم کرده است.

بایدن همچنین علاوه بر لغو ممنوعیت سفر و با طرح صدور گرین کارت برای دانشجویان بین المللی که دوره های دکترا را می گذرانند، پیش خواهد رفت. بایدن همچنین به افزایش تعداد ویزاهای کاری امریکا برای دانشجویان بین المللی با مهارت اعتقاد دارد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین امریکا در سال ۲۰۱۷ و در طی هفته اول ریاست جمهوری خود فرمان اجرایی 13769 با عنوان «حفاظت از ملت در برابر ورود تروریست‌های خارجی به آمریکا» را اجرا کرد و بر اثر این فرمان محدودیت هایی برای صدور ویزا و ورود شهروندان هفت کشور با اکثریت مسلمان شامل ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن به امریکا ایجاد شد.

این ممنوعیت با چالش های حقوقی متعددی روبرو شد، اما دادگاه عالی در سال ۲۰۱۸ نسخه نهایی این اقدام را تأیید کرد.

بسیاری از دانشجویان ایرانی که موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه های امریکا شده بودند بر اثر اجرای این قانون از ادامه تحصیل در امریکا بازماندند. با وجود اینکه با اجرای این قانون صدور ویزاهای دانشجویی F و M و ویزای برنامه تبادل J همچنان برای دانشجویان ایرانی ادامه داشت اما تعداد ویزاهای صادر شده در ظرف این چند سال کاهش قابل ملاحظه ای پیدا کرد.

با این حال طبق آنچه دولت ترامپ عنوان کرده متقاضیان ویزای F-1 دانشجویی از این قانون مستثنی بودند و قانون travel ban نباید سد راه سفر آنها به امریکا می شد.

ترامپ چندی قبل دوباره تعداد کشورهای شامل این قانون را افزایش داد؛ این ممنوعیت سفر مسلمانان شهروندان از ۱۲ کشور ایران، لیبی، سوریه، یمن، سومالی، نیجریه، میانمار، اریتره، قرقیزستان، سودان، تانزانیا و کره شمالی - و برخی از مقامات ونزوئلا و بستگان آنها را به امریکا محدود کرد.

علاوه بر این، جو بایدن با امضای فرمان اجرایی دیگری، طرح دولت ترامپ برای محروم کردن افراد غیر شهروند از شمارش سرشماری را لغو کرد و همچنین با حکمی تازه دستور اجرایی ترامپ را در راستاس تلاش های تهاجمی برای یافتن و اخراج مهاجران غیر مجاز را ملغا کرد.

بایدن همچنین ساخت دیوار مرزی ترامپ با مکزیک را متوقف کرده است. این دستور شامل "خاتمه فوری" اعلامیه اضطراری ملی است که به دولت ترامپ اجازه می دهد میلیاردها دلار را برای ساخت این دیوار اختصاص دهد.

به نظر می رسد با خاتمه ریاست جمهوری دونالد ترامپ، رئیس جمهور جنجالی امریکا و رسیدن بایدن به میز ریاست جمهوری این کشور راه برای اخذ پذیرش و همچنین صدور ویزای تحصیلی امریکا برای دانشجویان ایرانی هموارتر شود.

اساتید و دانشجویان بین المللی می خواهند اطمینان حاصل کنند که برنامه های بسیار محبوب OPT و ویزای کاری H1_B که محرک اصلی تقاضای دانشجویان بین المللی که به دنبال تجربه کار و فرصت های مهاجرت در ایالات متحده هستند، خاتمه نخواهد یافت. این برنامه ها در دوران دولت ترامپ مورد توجه جدی قرار گرفته اند ، که به نوبه خود عاملی در کاهش تقاضای دانشجویان بوده است.

 

کلید واژه ها: ویزای دانشجویی امریکا پذیرش تحصیلی امریکا پذیرش دانشگاه امریکا امریکا گرین کارت امریکا پذیرش دانشگاه آمریکا تحصیل در آمریکا تراول بن


نظر شما :