همه آن چیزی که باید درباره آزمون GMAT بدانید

آزمون پذیرش مدیریت تحصیلات تکمیلی یا GMAT ، بخش مهمی از روند درخواست پذیرش در دانشکده های کسب و کار است.
همه آن چیزی که باید درباره آزمون GMAT بدانید

رشته‌های مدیریت همواره یکی از پرطرفدارترین رشته‌های دانشگاهی برای تحصیلات تکمیلی بوده اند. نیاز بازار کار به فارغ التحصیلان این رشته‌ها سبب شده است که بخش عمده ای از دانشجویان حتی دانشجویان رشته‌های STEM به دنبال این باشند که تحصیلات تکمیلی خود را در یکی از این رشته‌ها دنبال کنند.

از آنجایی که اخذ ویزای امریکا و سپس گرفتن گرین کارت برای دانشجویان خارجی اهمیت بالایی دارد شرکت در رشته هایی که میزان شانس پیدا کردن شغل در آنها بالاست تبدیل به موضوع مهمی می‌شود. همچنین معمولا فارغ التحصیلان رشته‌های مدیریتی درآمد نسبتا خوبی در امریکا داشته و می‌توانند آینده شغل مناسبی نیز داشته باشند.

دانشجویانی که به دنبال اخذ پذیرش در دانشگاه‌های امریکا یا دانشگاه‌های کانادا در چنین رشته هایی هستند باید با شرکت در یک آزمون بین المللی به نام GMAT که کارکردی شبیه آزمون GRE دارد میزان مهارت خود را مورد سنجش قرار دهند. شرکت در چنین آزمون هایی همانند آزمون‌های دیگری مانند تافل، آیلتس یا دولینگو نیازمند کسب اطلاعات درباره آنهاست که ما در کلور اپلای سعی داریم در این مقاله هر آنچه که مورد نیاز شماست را با همدیگر مرور کنیم.

آزمون پذیرش مدیریت تحصیلات تکمیلی یا GMAT، بخش مهمی از روند درخواست پذیرش در دانشکده‌های کسب و کار است. GMAT یک آزمون استاندارد چند گزینه ای، مبتنی بر کامپیوتر و سازگار با آن است که اغلب برای پذیرش در رشته‌های MBA یا MPA در سطح جهان مورد نیاز است.

این آزمون توسط موسسه GMAC  تهیه و اجرا می‌شود تا میزان آمادگی متقاضیان پذیرش تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌ها را بر اساس معیار‌های مشترک اندازه گیری کند. کمیته‌های پذیرش دانشکده‌های کسب و کار به نمره GMAT داوطبان، همراه با سابقه کار، سوابق تحصیلی و بقیه موارد نگاه می‌کنند تا آمادگی آنها را برای حضور در یک برنامه MBA ارزیابی کنند. کسب نمره بالا در GMAT تأثیر مستقیم و مثبتی در پذیرش رشته مدرسه کسب و کار داوطلب خواهد داشت.

 

جی مت (GMAT) چیست؟

آزمون GMAT دانش داوطلبان را در زمینه ریاضیات، جبر، هندسه، تجزیه و تحلیل داده‌ها و دستور زبان انگلیسی مورد سنجش قرار می‌دهد. به علاوه این آزمون توانایی شما را در تجزیه و تحلیل و ارزیابی مطالب نوشتاری، تفکر انتقادی و حل مشکلات اندازه گیری می‌کند. GMAT قبل از هر چیز آزمونی برای سنجش مهارتهای تفکر انتقادی شماست. دانستن چگونگی استدلال و تجزیه و تحلیل اطلاعات کلیدی برای کسب نمره عالی GMAT لازم است.

 

بخش‌های آزمون GMAT چیست؟

آزمون جی مت شامل چهار نوع بخش مجزا است؛ اگرچه در طول آزمون همان مهارت تفکر انتقادی و تجزیه و تحلیل را خواهید داشت، دقیقاً مانند آنچه در دوره MBA خود استفاده می‌کنید.

محتوای موجود در جی‌مت به چهار بخش دارای امتیاز تقسیم می‌شود که هر دو قسمت به طور جداگانه امتیاز بندی می‌شوند اما برای تولید نمره نهایی با یکدیگر ترکیب می‌شوند:

Analytical Writing Assessment (ارزیابی تحلیلی نوشتاری)

Integrated Reasoning (استدلال یکپارچه)

Quantitative (ریاضیات)

Verbal (مهارت کلامی)

در نظر داشته باشید که داوطلبان آزمون جی مت قادر به انتخاب ترتیب بخش‌های آزمون هستند.

بخش AWA به صورت جداگانه از ۰ تا ۶ و با افزایش نیم نمره ای امتیاز بندی می‌شود. بخش IR نیز به صورت جداگانه در مقیاس ۱ تا ۸ و یک نمره ای امتیاز می‌گیرد. بخشهای ریاضیات و وربال نمره مقیاس بندی شده ۰ تا ۶۰ را دارند. سپس این نمرات با هم ترکیب می‌شوند و نمره ای را در مقیاس ۲۰۰ تا ۸۰۰ تولید می‌کنند، با ۱۰ امتیاز افزایش، که احتمالاً با آنها بیشتر آشنا هستید. نمره شما در مقیاس ۲۰۰-۸۰۰ نشان دهنده میزان دشواری سوالاتی است که با استفاده از الگوریتم اختصاصی GMAC به آنها پاسخ صحیح داده اید.

میانگین نمره برای وربال ۲۷ است، در حالی که میانگین برای ریاضیات ۳۹ است. میانگین برای AWA عدد ۴.۴ و برای IR نیز ۴.۲ است. نمره ای که برنامه‌های MBA بیشترین وزن را برای پذیرش دارند نمرات وربال و ریاضیات شماست. در اینجا GMAT  الگوریتم خود را برای نمرات وربال و ریاضیات اعمال می‌کند و آنها را به مقیاس آشنای ۲۰۰–۸۰۰ تبدیل می‌کند، جایی که میانگین نمره ۵۵۲ است.

 

ارزیابی تحلیلی نوشتاری  (Analytical Writing Assessment) آزمون جی مت

بخش ارزیابی تحلیلی نوشتاری یا بخش "مقاله" به مدارس کسب و کار کمک می‌کند تا مهارت نوشتن شما را تجزیه و تحلیل کنند. این بخش به طور جداگانه نمره می‌گیرد و از امتیاز AWA برای تولید نمره ۲۰۰-۸۰۰ استفاده نمی شود. مقاله‌ها توسط یک ممتحن انسانی و یک سیستم نمره دهی کامپیوتری امتیاز بندی می‌شوند و این دو نمره به طور متوسط برای نمره نهایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر این دو نمره به طور قابل توجهی با هم متفاوت باشد، ممتحن دیگری مقاله را می‌خواند و نمره می‌دهد.

در این قسمت، استدلال مختصری مانند پاراگرافی که در یک سوال بخش مهارت کلامی می‌بینید، ارائه می‌شود. در این قسمت از شما خواسته نمی شود که دیدگاه خود را در مورد موضوع ارائه دهید. در عوض شما وظیفه دارید که استدلال نویسنده را نقد کنید. به علاوه صحت شواهد و استدلال‌های نویسنده را تجزیه و تحلیل کنید.

تصحیح کننده هنگام نمره دهی به این بخش به دنبال این است که آیا شما می‌توانید بخشهایی از بحث را به روشنی شناسایی و تحلیل کنید، ایده‌های خود را به طور منطقی و منطقی توسعه دهید و سازماندهی کنید و گفته‌های خود را با انتقال روشن ارتباط دهید. همانطور که در بالا نیز گفته شد این بخش بین ۰ تا ۶ نمره داشته و زمان آن نیز ۳۰ دقیقه است.

 

بخش استدلال یکپارچه (Integrated Reasoning) آزمون GMAT

این بخش از آزمون نیز ۳۰ دقیقه است. در این بخش توانایی داوطلب در بررسی و ارزیابی داده‌های ارائه شده در چند قالب و از چند منبع را بررسی می‌کنند. این بخش از ۱۲ سوال در ۴ بخش مختلف تشکیل شده است: استدلال چند منبعی، تفسیر بصری، تجزیه و تحلیل دو بخشی، تحلیل جدول. این بخش نیز همانند AWA جداگانه نمره دهی می‌شود و البته در نمره دهی ۲۰۰ تا ۸۰۰ هم محاسبه نمی شود.

 

بخش ریاضیات (Quantitative) آزمون GMAT

این بخش از آزمونGMAT  برای آزمایش محتوا و دانش تحلیلی شما در مورد مفاهیم پایه ای ریاضی از جمله دانش محاسباتی، جبر و هندسه طراحی شده است. بخش ریاضیات آزمون GMAT دارای ۳۱ سوال است و ۶۲ دقیقه برای پاسخگویی به آنها زمان دارید. این بخش شامل دو نوع سوال است:

بخش کفایت داده

سوالات کفایت داده شامل یک سوال و دو گزاره داده است. وظیفه شما این است که تعیین کنید آیا عبارات داده‌های کافی برای پاسخ به سوال را ارائه می‌دهند یا خیر. این نوع سوالات شما را ملزم می‌کند تا سریعاً بفهیمد به چه اطلاعاتی برای حل مسئله و حذف کارآمد گزینه‌های پاسخ نیاز دارید.

حل مسئله

حل مسئله یک نوع سوال استاندارد آزمون است. به شما یک سوال و پنج گزینه پاسخ ممکن ارائه می‌شود. سوالات حل مسئله برای آزمایش مهارت‌های تفکر انتقادی شما از ریاضیات سطح دبیرستان تا جبر و هندسه استفاده می‌کنند.

 

بخش مهارت کلامی (Verbal) آزمون GMAT

این بخش برای سنجش مهارت شما در نوشتن انگلیسی استاندارد، مهارت شما در تجزیه و تحلیل استدلال‌ها و توانایی خواندن انتقادی طراحی شده است. این بخش ۳۶ سوال دارد که در مجموع ۶۵ دقیقه فرصت دارید به آنها پاسخ دهید. در این بخش سه نوع سوال مشاهده خواهید کرد:

استدلال انتقادی (Critical Reasoning)

سوالات این بخش مهارتهای لازم در ایجاد و ارزیابی استدلال‌ها و همچنین تدوین برنامه عملی را آزمایش می‌کند. یک استدلال کوتاه یا یک سری اظهارات و یک سوال درمورد آن به شما ارائه می‌شود. موفقیت در سوالات مستلزم درک ساختار استدلال‌ها و تحلیل منطقی دقیق روابط بین شواهد و نتیجه گیری است.

تصحیح جمله (Sentence Correction)

در این بخش معمولاً با جملات طولانی و پیچیده روبرو خواهید شد. زیر بخشی یا تمام جمله‌ها خط کشیده شده و از شما خواسته می‌شود که بهترین جمله را پیدا کنید. این جمله ممکن است هیچ خطایی نداشته باشد، یا ممکن است شامل یک، دو یا چند خطا باشد.

درک مطلب (Reading Comprehension)

این سوالات مهارت‌های خواندن انتقادی شما و به طور خاص توانایی شما را در جمع بندی ایده اصلی، تفکیک بین ایده‌های گفته شده به طور خاص و ایده‌های نویسنده، نتیجه گیری براساس اطلاعات موجود در متن، تجزیه و تحلیل ساختار منطقی یک متن و استنباط لحن و نگرش نویسنده در مورد یک موضوع را به چالش می‌کشد. یک متن آکادمیک در مورد موضوعی در ارتباط با تجارت، علوم اجتماعی، علوم زیستی یا علوم فیزیکی به شما ارائه می‌شود و ۳-۴ سوال در مورد آن از شما پرسیده خواهد شد.

 

آزمون GMAT چقدر زمان می‌برد

همانطور که در بالا به تفیکیک اشاره کردیم بخش AWA این آزمون ۳۰ دقیقه، بخش IR آن نیز 30 دقیقه، بخش ریاضیات ۶۲ دقیقه و بخش مهارت کلامی نیز ۶۵ دقیقه زمان نیاز دارند. در حین بخش‌های آزمون در مجموع می‌توان ۱۶ دقیقه تنفس داشت که در این حالت آزمون جی مت حدود ۳ ساعت و ۲۳ دقیقه طول خواهد کشید.

 

نمره GMAT خوب چیست؟

هنگام در نظر گرفتن هدف نمره GMAT خود، همیشه ایده خوبی است که به میانگین نمره GMAT متقاضیان پذیرفته شده در برنامه‌های MBA نگاهی داشته باشید.

بر اساس نمرات آزمون دهندگان GMAT در بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ حدود ۱۰ درصد از نفرات برتر این آزمون حدود ۷۱۰ امتیاز می‌گیرند؛ ۲۵ درصد ۶۵۰ امتیاز می‌گیرند و ۵۰ درصد نیز ۵۸۰ نمره کسب می‌کنند.

 

کلید واژه ها: آزمون GMAT پذیرش دانشگاه آمریکا پذیرش تحصیلی کانادا تحصیل در آمریکا تحصیل در کانادا آزمون جی مت


نظر شما :