همه آنچه باید درباره فرم I-۲۰ بدانید

تاکنون، احتمالاً شنیده‌اید که برای اپلای در آمریکا به فرم I-۲۰ نیاز دارید، اما چگونه باید آن را تهیه کنید؟ در این مقاله با کلور اپلای همراه باشید تا همه آنچه باید درباره این فرم بدانید را با هم مرور کنیم.
همه آنچه باید درباره فرم I-۲۰ بدانید

هیچ احساسی بهتر از پذیرفته شدن در رشته انتخابی خود برای ادامه تحصیل در ایالات متحده نیست. شما یک قدم به رسیدن به آرزوهای خود نزدیک تر شده اید! اگرچه ممکن است احساس کنید که سخت ترین مرحله کار را پشت سر گذاشته اید اما با این وجود موانعی وجود دارد که باید از آن عبور کنید. اکنون که پذیرفته شده اید وقت آن است که ویزا و مدارک مهاجرت خود را برای تحصیل قانونی در ایالات متحده آماده کنید.

تحصیل در دانشگاه‌های امریکا علاوه بر اینکه نیاز به نوشتن انگیزه نامه یا همان SOP، سنجش مهارت زبان انگلیسی از طریق شرکت در آزمون‌های تافل، آیلتس یا تست دولینگو دارد برای برخی دانشجویان دیگر مستلزم شرکت در آزمون GRE است. مردم، فرهنگ، سبک زندگی، آداب و رسوم در ایالات متحده آمریکا بسیار مهاجر پذیر است اما مراحل قانونی اخذ ویزای تحصیلی آمریکا باید توسط دانشجو انجام شود. مراحل اخذ ویزای تحصیلی به خصوص برای کسانی که به دنبال گرفتن گرین کارت آمریکا هستند از اهمیت زیادی برخوردار است.

تاکنون، احتمالاً شنیده اید که به فرم I-20 نیاز دارید، اما چگونه باید آن را تهیه می‌کنید؟ در این مقاله با کلور اپلای همراه باشید تا همه آنچه باید درباره این فرم بدانید را با هم مرور کنیم.

فرم I20 یک گواهی صلاحیت برای وضعیت دانشجوی غیر مهاجر است. هنگامی که در یک موسسه مورد تایید SEVP (برنامه دانشجویان و بازدیدکنندگان) پذیرفته شدید و هزینه I-901 SEVIS خود را پرداخت کردید ، یک نماینده رسمی از دانشگاه شما فرم I20 مناسب را بر اساس اینکه وضعیت موسسه‌ای که در آن تحصیل می‌کنید F-1 یا M-1 است برای شما ارسال می‌کند. هر مدرسه‌ای که شما را قبول کند ، پس از پرداخت هزینه ، فرم I-20 را برای شما ارسال می‌کند.

فرم I-20 سند مهمی است که باید از آن محافظت کنید ، زیرا موارد مختلفی مانند پرداخت هرینه SEVIS، درخواست ویزای غیر مهاجرتی، ورود به امریکا و ... وجود دارد که به آن نیاز دارید.

فرم I-20 در واقع یک سند چند منظوره است که توسط یک موسسه آموزشی مورد تأیید دولت ایالات متحده صادر می‌شود و گواهی می‌دهد دانشجو در یک رشته تمام وقت پذیرفته شده است و منابع مالی کافی برای اقامت در ایالات متحده را نشان داده است. فرم I-20 به طور رسمی "گواهی صلاحیت" است زیرا به فرد اجازه می‌دهد برای ویزای دانشجویی F-1 در سفارت ایالات متحده یا کنسولگری خارج از کشور آن اقدام کند.

 

آیا همه دانشجویان به فرم  I-20 نیاز دارند؟

خیر ، اگر دانشجویی به جز F-1 در وضعیت دیگری قرار دارند، به I-20 نیازی نیست. کودکان وابسته در وضعیت‌های E ، H ، I ، J ، L ، M ، N ، 0 ، P ، R یا S باید بعد از تولد ۲۱ سالگی وضعیت خود را تغییر دهند.

 

فرم I-20  چگونه ایجاد می‌شود؟

پس از اتمام مراحل پذیرش، دانشگاه مدارک شناسایی و پشتیبانی مالی لازم را برای دانشجویان پذیرفته شده بین المللی متقاضی وضعیت F-1 جمع آوری می‌کند. اسامی این دانشجویان و اطلاعات بیوگرافی آنها در یک پایگاه داده دولت امریکا به نام SEVIS (سیستم اطلاعات دانشجویان و بازدید کنندگان) وارد می‌شود. SEVIS اطلاعات را پردازش کرده و فرم I-20 را تولید می‌کند. مسئول مدرسه که DSO نامیده می‌شود I-20 را چاپ و امضا می‌کند و سپس آن را به دانشجو تحویل می‌دهد. اگر دانشجویی نیاز به به روزرسانی یا تغییر اطلاعات مربوط به I-20 خود دارد ، DSO این درخواست‌ها را از طریق SEVIS برای تهیه سند جدید انجام می‌دهد.

 

موارد استفاده فرمI-20  چیست؟

خارج از ایالات متحده: دانشجو پس از دریافت فرم  I-20 برای درخواست ویزای F-1 در سفارت یا کنسولگری امریکا وقت ملاقات می‌گیرد. ویزا برای اجازه ورود به ایالات متحده لازم است. دانشجویان باید هنگام ورود به ایالات متحده ، ویزای F-1 و فرم  I-20 را به افسر گمرک و مرزبانی ایالات متحده ارائه دهند.

داخل ایالات متحده: به محض ورود دانشجو به ایالات متحده و عبور از مراحل بازرسی مرزی (در فرودگاه ، بندر دریایی یا مرز زمینی)، از فرم I-20 برای شناسایی و اثبات وضعیت حقوقی و علمی وی استفاده می‌شود. به طور معمول ، دانشجویان باید I-20 خود را در اداره تأمین اجتماعی و اداره وسایل نقلیه موتوری (DMV) نشان دهند. این فرم همچنین در فرایند استخدام برای به کارفرمایان نشان داده می‌شود. اطلاعات و یا مجوز استخدام در خارج از دانشگاه در صفحه 2 فرم I-20 چاپ می‌شود.

 

آیا برای سفر به I-20 نیاز دارم؟

هنگام مسافرت به خارج از کشور، دانشجویان باید فرم خود را به همراه داشته باشند. فرم I-20 برای درخواست مجدد ویزا (در صورت نیاز) و برای ورود مجدد به خاک ایالات متحده لازم است. دانشجویان قبل از ترک امریکا برای انجام سفر باید در صفحه ۲ فرم خود از دانشگاه تاییدیه سفر معتبر بگیرند. این امضا برای چندین بار مراجعه به خارج از ایالات متحده به مدت یک سال معتبر است. البته از آنجایی که دانشجویان ایرانی مشمول دریافت ویزای ورود چندگانه نیستند شاید این مورد زیاد برای آنها کارایی نداشته باشد.

 

چرا من چندین I-20 دارم؟

فرم‌های جدید هر زمان که اطلاعات قابل توجهی در پرونده دانشجویان ایجاد شود برای آنها صادر می‌شود. این تغییرات شامل تغییر در داده‌های بیوگرافی، تاریخ رشته تحصیلی، تغییر رشته ، اضافه شدن مجوز کار و غیره است. این نوع تغییرات معمولاً با درخواست دانشجو ایجاد می‌شود.

 

تاریخ اتمام فرم  I-20 چیست؟

"تاریخ اتمام" بر اساس رشته و مقطع خاص دانشجویی در مورد شماره ۵ فرم وارد می‌شود. این برآورد زمانی است که دانشگاه احساس می‌کند ممکن است برای برآورده کردن کلیه شرایط تحصیلات لازم باشد. با این وجود، اگر دانشجویی نتواند برنامه تحصیلی را در آن تاریخ به پایان برساند ، حداقل یک ماه قبل از انقضای تاریخ اتمام باید درخواست تمدید کند.

طبق مقررات مهاجرت ایالات متحده ، "تاریخ اتمام" به عنوان روز تکمیل مدارک نهایی تعریف می‌شود. تاریخ اتمام واقعی ممکن است لزوماً روز جشن فارغ التحصیلی یا تاریخ مندرج در فرم نباشد. در واقع بسیاری از دانشجویان قبل از تاریخ اتمام مندرج در I-20  تحصیل را به پایان می‌رسانند.

دوره تنفس  ۶۰ روزه I-20

هنگامی که دانش آموزان مقطع تحصیلی را به پایان می‌رسانند، به آنها ۶۰ روز مهلت داده می‌شوند تا ایالات متحده را ترک کنند یا درخواست انتقالی دانشگاهی کنند یا وضعیت ویزای خود  را تغییر دهند.

توجه داشته باشید دانشجویانی که پس از اتمام برنامه خود علاقه مند به کار در ایالات متحده هستند ، باید قبل از انقضای مهلت ۶۰ روزه برای مجوز کار عملی اختیاری (OPT) اقدام کنند.

 

آیا باید تمام نسخه‌های I-20 خود را نگهداری کنم؟

بله. در صورت تغییر در رشته یا سایر اطلاعات، ممکن است در حالی که در ایالات متحده هستید چندین نسخه مختلف از فرم I-20 خود را در دست داشته باشید. همه نسخه‌ها را برای مراجعات آتی نگه دارید. همیشه از جدیدترین I-20 برای مسافرت، کار یا اهداف دیگر استفاده کنید.

 

آیا اعضای خانواده من به I-20 نیاز دارند؟

اگر همسر و فرزندانتان شما را همراهی می‌کنند، هر کدام برای تهیه ویزا وابسته F-2 و اقامت در ایالات متحده در طول زمان تحصیل شما و همچنین سفر در طول این مدت به I-20 مخصوص خود نیاز دارند.

 

نمونه فرم I-20 امریکا

در صورتی که مایل هستید می‌توانید نمونه فرم I-20 را از اینجا دانلود کنید.

 

 

استفاده از خدمات رایگان کلور اپلای

کلور اپلای به عنوان نماینده رسمی بسیاری از دانشگاه‌های آمریکا و کانادا، بصورت رایگان علاقمندان به تحصیل در این کشورها را یاری می‌نماید. 

برای دریافت اطلاعات بیشتر فرم مشاوره تحصیل رایگان را تکمیل کنید.

 

 

 

کلید واژه ها: پذیرش دانشگاه آمریکا تحصیل در آمریکا ویزای دانشجویی امریکا ویزای تحصیلی امریکا گرین کارت امریکا فرم I-20 انتخاب دانشگاه در آمریکا i20


نظر شما :