با انواع ویزای آمریکا آشنا شوید

در این مقاله به انواع ویزاهای مهاجرتی و غیر مهاجرتی امریکا نگاهی خواهیم داشت و به علاوه انواع ویزاهای دانشجویی را مورد بررسی قرار می‌دهیم.
با انواع ویزای آمریکا آشنا شوید

ایالات متحده امریکا به عنوان یکی از قدرتمند ترین کشورهای دنیا مقصد رویایی بسیاری از مردم جهان است. مهاجرت به این کشور علاوه بر اینکه از طریق تحصیل در دانشگاه‌های امریکایی ممکن است از راه‌های دیگر نیز امکان پذیر است.

با این حال به طور کلی هر شهروند خارجی که مایل به ورود به ایالات متحده است ابتدا باید ویزا، یا ویزای غیر مهاجرتی برای اقامت موقت، یا ویزای مهاجرت برای اقامت دائم دریافت کند. هدف شخص از سفر و سایر موارد دیگر مشخص می‌کند که طبق قانون مهاجرتی امریکا چه نوع ویزایی برای وی لازم است.

در جدول زیر نگاهی به انواع دسته بندی‌های ویزای غیرمهاجرتی امریکا نگاهی خواهیم داشت:

 

هدف سفر

دسته ویزا

ورزشکاران آماتور یا حرفه‌ای

B-1

تبادل توریست

J

متخصص حرفه‌ای استرالیایی

E-3

کارت عبور از مرز: مکزیک

BCC

توریست تجاری

B-1

کارگر موقت  CNMI

CW-1

کادر پروازی

D

دیپلمات یا مقامات دولتهای خارجی

A

کارمند یا پرستار بچه محلی- باید یک کارفرمای خارجی را همراهی کند

B-1

کارمندان یک سازمان بین المللی مشخص یا ناتو

G1-G5, NATO

تبادل توریست

J

پرسنل نظامی خارجی مستقر در ایالات متحده

A-2

NATO1-6

تبعه خارجی با توانایی فوق العاده در علوم ، هنر ، آموزش ، تجارت یا ورزش

O

توافق نامه تجارت آزاد شیلی، سنگاپور

H-1B1 شیلی

H-1B1 سنگاپور

بازدید کننده مبادلات فرهنگی بین المللی

Q

شرکت انتقال دهنده داخلی

L

بازدیدکننده برای درمان پزشکی

B-2

رسانه ، روزنامه نگار

I

کارگر حرفه‌ای NAFTA: مکزیک ، کانادا

TN / TD

ورزشکار ، هنرمند ، سرگرمی

P

پزشک

، H-1B

استاد ، دانشمند ، معلم (بازدید کننده تبادل)

J

کارگر مذهبی

R

مشاغل تخصصی در زمینه هایی که به دانش بسیار تخصصی نیاز دارند

H-1B

دانشجو: دانشگاهی ، شغلی

F ، M

کارگر کشاورزی موقت

H-2A

کارگر موقت خدمات دیگر یا نیروی کار فصلی

H-2B

گردشگر ، تعطیلات

B-2

آموزش در برنامه‌ای که اساساً برای اشتغال نیست

H-3

تاجر، سرمایه گذار

E

در حال عبور از ایالات متحده است

C

قربانی فعالیت جنایی

U

قربانی قاچاق انسان

T

 

همچنین در جدول زیر می‌توانید انواع ویزاهای مهاجرتی امریکا را مشاهده کنید:

 

  دسته ویزا

خانواده یا حمایت مالی بستگان

IR1 , CR1

همسر یک شهروند ایالات متحده

K-3

همسر یک شهروند ایالات متحده منتظر تصویب درخواست مهاجرت I-130 است

K-1

نامزد شهروندان ایالات متحده که برای زندگی در آمریکا آماده می‌شود

IR3, IH3, IR4 , IH4

فرزند خواندگی توسط شهروندان ایالات متحده

IR2, CR2, IR5, F1, F3, F4

برخی از اعضای خانواده شهروندان ایالات متحده

F2A, F2B

برخی از اعضای خانواده ساکنان دائم قانونی

 

همچنین کسانی که دارای شغل یا دارای امکان دریافت نامه حمایت از سوی استخدام کننده خود هستند می‌توانند ویزای سری E را دریافت کنند. این ویزا شامل کارگران حرفه ای، کارآفرینان، کارگران دارای اولویت و متخصصین نیز خواهد بود.
دیگر شاخه‌های ویزاهای مهاجراتی آمریکا مربوط به برنامه لاتاری امریکا یا کد DV است.

 

انواع ویزای تحصیلی امریکا

برای تحصیل در ایالات متحده باید ویزای دانشجویی داشته باشید. دوره تحصیل شما و نوع مدرسه‌ای که قصد حضور در آن را دارید مشخص می‌کند که شما به ویزای F و یا ویزای M احتیاج دارید.

دانشجویان نمی‌توانند با برنامه لغو ویزا یا ویزای توریستی به امریکا سفر کنند.

ویزای دانشجویی F یا M برای تحصیل در ایالات متحده مورد نیاز است. اتباع خارجی نمی‌توانند پس از ورود به امریکا با ویزای توریستی (B) یا از طریق برنامه لغو ویزا (VWP) در این کشور تحصیل کنند، مگر اینکه به عنوان بخشی از یک سفر توریستی، یک مطالعه تفریحی (غیر اعتباری) انجام دهند.

برای دوره‌های کوتاه تحصیل تفریحی، ویزای توریستی ممکن است مناسب باشد. ویزای توریستی (B) اجازه ثبت نام در یک دوره کوتاه تفریحی را می‌دهد، که این اعتبار برای گرفتن مدرک یا گواهینامه علمی نیست.

تحصیلات منجر به دریافت مدرک یا گواهینامه اعطا شده در ایالات متحده هرگز برای ویزای توریستی (B) مجاز نیست، حتی اگر برای مدت کوتاهی باشد. به عنوان مثال ، دانشجویی در یک برنامه آموزش از راه دور که به یک دوره زمانی در دانشگاه ایالات متحده موسسه نیاز دارد ، باید قبل از ورود به ایالات متحده ویزای دانشجویی F یا M دریافت کند.

فراموش نکنید تحصیل در رشته‌های STEM در امریکا به شما فرصت می‌دهند که پس از فارغ التحصیلی علاوه بر یک سال فرصت کار در آمریکا (OPT) ، دو سال دیگر نیز با ویزای تحصیلی در آمریکا زندگی کنید و کارآموزی کنید و یا به دنبال یافتن کار باشید.

 

پذیرش دانشجو در موسسات تایید شده SEVP

برنامه بازدید کننده دانشجویی و تبادل کننده (SEVP) برای نظارت بیشتر بر برنامه‌های مدرسه و برنامه‌های تبادل نظر و بازدید کنندگان گروه‌های ویزا F1، M1 و J1 طراحی شده است. اطلاعات مسافر و دانشجویان مبادله در سیستم اطلاعات بازدید کننده دانشجویی و تبادل (SEVIS) نگهداری می‌شود.

اولین قدم ثبت نام در یک موسسه مورد تأیید SEVP (برنامه بازدید کننده دانشجویی و تبادل کننده) در ایالات متحده است. پس از اینکه مدرسه مورد تأیید SEVP ثبت نام شما را پذیرفت ، در SEVIS ثبت نام خواهید کرد و باید هزینه SEVIS I-901 را پرداخت کنید. مدرسه مورد تایید SEVP فرم I-20 را برای شما صادر می‌کند. پس از دریافت فرم I-20 و ثبت نام در SEVIS ، می‌توانید در سفارت یا کنسولگری ایالات متحده درخواست ویزای دانشجویی کنید. هنگام شرکت در مصاحبه ویزای خود ، باید فرم I-20 را به افسر کنسولی ارائه دهید.

اگر همسر یا فرزندان شما قصد زندگی با شما در زمان تحصیل در ایالات متحده را دارند، باید در SEVIS ثبت نام کنند، فرم I-20 خود را از موسسه دریافت کنند و برای ویزا اقدام کنند اما آنها از پرداخت هزینه SEVIS معاف هستند.

می توانید برای جستجوی مدارس دارای گواهینامه SEVP به این صفحه مراجعه کنید.

 

چگونه برای ویزای امریکا اقدام کنیم

در صورتی که با اخذ پذیرش تحصیلی در یکی از دانشگاه‌های امریکا به دنبال مهاجرت به این کشور هستید ضمن آشنایی با مردم، فرهنگ و آدب و رسوم امریکایی‌ها می‌توانید همه چیز درباره اخذ ویزای تحصیلی امریکا را در این مقاله مطالعه کنید.

 

برای مصاحبه ویزای تحصیلی امریکا برنامه ریزی کنید

زمان انتظار برای قرارهای مصاحبه با توجه به مکان ، فصل و دسته ویزا متفاوت است ، بنابراین باید زودتر برای ویزای خود اقدام کنید.

 

اقامت خود را تمدید کنید

دانشجویان خارجی در ایالات متحده با ویزای F باید 60 روز پس از تاریخ پایان برنامه ذکر شده در فرم I-20 ایالات متحده را ترک کنند.

دانشجویان خارجی ممکن است از طریق وب سایت خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده درخواست تمدید کنند.

عدم عزیمت به موقع از ایالات متحده منجر به خارج شدن از وضعیت فعلی خواهد شد. طبق قوانین ایالات متحده ، ویزای افرادی که از وضعیت خارج شده اند به طور خودکار باطل می‌شود . هرگونه ویزای ورود چندگانه که به دلیل عدم وضعیت از اعتبار ساقط شده و برای ورودهای بعدی به ایالات متحده معتبر نخواهد بود. عدم عزیمت به موقع از ایالات متحده نیز ممکن است منجر به عدم صلاحیت ویزا در آینده شود.

 

کلید واژه ها: پذیرش دانشگاه آمریکا ویزای دانشجویی امریکا ویزای تحصیلی امریکا ویزا آمریکا تحصیل در آمریکا درباره آمریکا سوالات مصاحبه سفارت امریکا


نظر شما :