کانادا یا امریکا؛ کدام‌یک برای تحصیل مناسب‌تر است؟

در اینجا این سوال بزرگ وجود دارد که آیا باید برای تحصیلات تکمیلی خود هم در ایالات متحده و هم در کانادا اقدام کنید؟ یا باید فقط یکی را انتخاب کنید؟ کدام‌یک برای شما گزینه مناسب‌تری است؟ این سوالی است که بسیاری از دانشجویان از خود می کنند.
کانادا یا امریکا؛ کدام‌یک برای تحصیل مناسب‌تر است؟

طی چند دهه گذشته، کشورهای مختلف به عنوان "مقصد محبوب" برای متقاضیان تحصیلات تکمیلی مطرح شده اند. در میان کشورهایی که برنامه های مختلف تحصیلات تکمیلی و دکتری را برای دانشجویان در سراسر جهان ارائه می دهند، دو کشور بیش از دیگران برجسته هستند. یکی از آنها به خاطر کوههای پوشیده از برف، عشقش به هاکی روی یخ و وسعت سرزمین مورد علاقه همه شناخته شده است. دیگری نیز به دلیل رونق بازار کار، استانداردهای بالای زندگی و فضای چند فرهنگی پر رونق شهرت دارد. ما در مورد کانادا و ایالات متحده صحبت می کنیم. دو کشور کاملاً متفاوت با چندین شباهت چشمگیر.

ایالات متحده از زمان رونق اینترنت در اواخر دهه 1980، مقصد نهایی تحصیل در خارج از کشور برای دانشجویان مشتاق بوده است. ترکیبی از عواملی مانند زیرساخت های پیشرفته، فرصت های تحقیق و توسعه و اشتغال بهتر، موقعیت ایالات متحده را به عنوان اولین انتخاب برای تعداد زیادی از دانش آموزان که مایل به آموزش با کیفیت هستند، محکم کرده است. با این حال، در چند وقت اخیر، کانادا، همسایه و متحد ایالات متحده، به عنوان رقیبی برای ایالات متحده به عنوان یک گزینه عالی، با آموزش با کیفیت بالا ظاهر شده است. همچنین کانادا نه تنها از نظر اعتبار مدرک تحصیلی جایگاه خود را بهبود بخشیده است بلکه فرصت های مربوط به کار در سراسر جهان نیز برای فارغ التحصیلان دانشگاه های این کشور وجود دارد.

باید در نظر داشت که انتخاب رشته، اولین و مهمترین قدم در جهت پیشرفت برای تحصیل در ایالات متحده یا کاناداست. به دنبال آن، آماده شدن برای آزمون تافل، آیلتس، آزمون زبان دولینگو و GRE مهمترین قدم ها برای برداشتن اولین قدم برای پذیرش موفقیت آمیز در این 2 کشور است.

بنابراین، در اینجا این سوال بزرگ وجود دارد که آیا باید برای تحصیلات تکمیلی خود هم در ایالات متحده و هم در کانادا اقدام کنید؟ یا باید فقط به یکی پایبند باشید؟ این سوالی است که بسیاری از دانشجویان از خود می کنند.

کانادا یا آمریکا؟

اکنون، در اینجا یک سوال دیگر وجود دارد که چه چیزی کانادا یا ایالات متحده را از همه مقاصد تحصیل در خارج از کشور متمایز می کند. مدتهاست که ایالات متحده آمریکا کشور ایده آل یا بهتر بگویم مقصد نهایی تحصیلات آکادمیک از جمله کارشناسی ارشد است. با این حال برخی دانشجویان ترجیح می دهند در کانادا تحصیل کنند؛ این تصمیم آنها می تواند به دلایل زیر باشد:

-    متوسط شهریه کمتر در مقایسه با دانشگاه های ایالات متحده برای دانشجویان بین المللی. در سال 2020-2019 و بر اساس گزارشات آماری کانادا، متوسط شهریه برای دانشجویان بین المللی مقطع تحصیلات تکمیلی، تقریباً 17،714 دلار کانادا (13،437 دلار آمریکا) بود. در حالی که بر اساس گزارش های College Board متوسط شهریه ایالات متحده برای سال 2019 حدود 26290 دلار (34860 دلار  کانادا) گزارش شده است. به عنوان مثال هزینه های تحصیل برای کارشناسی ارشد در دانشگاه بریتیش کلمبیا، با رتبه 51 جهانی ، تقریباً 8،777 دلار کانادا است.

-    دسترسی گسترده به بورسیه های خاص و برنامه های Co-Op یا کارآموزی که اساساً به دانشجویان امکان می دهد تحصیلات خود را با یک ترم تحصیل در خارج از کشور با یک ترم کار در یک زمینه مرتبط با تحصیلات خود ادغام کنند. دانشگاه تورنتو ، دانشگاه واترلو برخی از دانشگاه هایی هستند که برنامه های کارآموزی را ارائه می دهند.

-    سهولت مهاجرت برای اخذ تابعیت کانادا. دانشجویان همچنین واجد شرایط اقامت حداکثر 180 روز پس از فارغ التحصیلی برای درخواست مجوز کار در کانادا هستند.

-    سیاست درمانی بهتر کانادا.

علیرغم این مزایای مرتبط با تحصیل در کانادا چند دلیل اصلی وجود دارد که هنوز هم ایالات متحده را به مقصد اول برای ادامه تحصیل در خارج از کشور تبدیل می کند.

-    طیف گسترده ای از برنامه های تحصیلات کارشناسی و کارشناسی ارشد مانند ادامه تحصیل در رشته های STEM.

-    بر اساس گزارش اخیر "شاخص جهانی نوآوری "، طبیعی است که ادعا کنیم کالج و دانشگاه های آمریکا جنبه تحقیقاتی خود را برجسته کرده است. دانشگاه های این کشور جایگاه شماره 1 هزینه های تحقیق و توسعه دولتی و خصوصی که بیش از 510 میلیارد دلار است را به خود اختصاص داده اند. همچنین دانشگاه های آمریکا هر ساله به منظور تحقیق و توسعه بودجه زیادی می گیرد.
-    تعداد بیشماری از دانشگاه های سطح متوسط ، فرصتهای بیشتری را برای ادامه تحصیل در ایالات متحده به مشتاقان ارائه می دهد.
-    فرصت های شغلی عظیم برای فارغ التحصیلان تازه وارد، از استارت آپ های موفق سیلیکون ولی گرفته تا 500 شرکت برتر نشربه فورچون.
-    مجموعه گسترده ای از رشته های علوم ، فناوری ، مهندسی و ریاضیات (STEM) با مجموعه ای گسترده از رشته های فرعی، از مهندسی هوافضا ، آمار ، روانشناسی و موارد دیگر برای دانشجویانی که مایل به تحصیل در ایالات متحده هستند در دسترس است. تحصیل در رشته های STEM به دانشجویان اجازه می دهد 17 تا 24 پس از تحصیل در امریکا به آموزشی عملی بپردازند و این برای دانشجویان ایرانی که برای اخد ویزای تحصیلی امریکا راه دشوارتری دارند مناسب است.
-    جمع آوری کمک مالی (Fundraising) برای استارت آپ ها در دو سال گذشته در امریکا آسان تر شده است.

 

چه پارامترهایی را باید در نظر بگیرم؟

علاوه بر رشته و دانشگاه، چندین پارامتر دیگر نیز وجود دارد که باید هنگام در نظر گرفتن گزینه های خود در نظر بگیرید. به یاد داشته باشید: در نظر گرفتن سایر فاکتورها از جمله هزینه زندگی، امنیت عمومی، فرصت های شغلی، آب و هوا، تعداد دانش آموزان بین المللی و غیره نیز به همان اندازه مهم است.

 

اطلاعات فردی خود را ارسال کنید تا با مشاوران ما در آمریکای شمالی (با زبان فارسی) مشاوره داشته باشید.

درخواست مشاوره رایگان

 

 

کیفیت آموزش

کیفیت آموزش ارائه شده توسط دانشگاههای آمریکا و دانشگاه های کانادا اولین و مهمترین نکته است. این فاکتور مهمترین فرایند تصمیم گیری شما است.

گرچه درست است که ایالات متحده در بازار آموزش دارای انحصار است، اما کانادا چندان از آن عقب نیست. با چندین دانشگاه برتر مانند دانشگاه تورنتو، دانشگاه مک گیل و دانشگاه بریتیش کلمبیا، کانادا به آرامی اما مطمئناً در حال رسیدن به ایالات متحده است. از نظر ساختار دوره های تحصیلات، هر دو کشور بسیار شبیه به هم هستند. با این حال دانشگاه های امریکا هنوز بهترین گزینه برای دانشجویانی است که به دنبال اخذ پذیرش تحصیلی در خارج از کشور هستند.

دانشگاه های ایالات متحده و کانادا برنامه های کارشناسی ارشد تحقیق محور (پایان نامه محور) و دوره محور (غیر پایان نامه) را ارائه می دهند. بسته به خواسته های تحصیلی خود، می توانید هرکدام را انتخاب کنید؛ به طور معمول ، دانشجویانی که مایل به ورود به دکترا هستند استادان تحقیق گرا را انتخاب می کنند.

دانش آموزانی که تحقیق را ترجیح می دهند و می خواهند خود را متعهد به تولید موفقیت های واقعی علمی کنند، تحصیل در ایالات متحده را نسبت به کانادا ترجیح می دهند. با توجه به اینکه اکثر دانشگاههای ایالات متحده بنیان محکمی در تحقیقات دارند و فارغ التحصیلان برنده جوایز معتبری مانند نوبل، مدال فیلدز و غیره می شوند، می توان از نظر تحصیلات، ایالات متحده را به عنوان پناهگاه مشتاقان تحقیق معرفی کرد. برای درک بهتر این موضوع کافی است نگاهی به محل تحصیل برندگان جوایز معتبری مانند نوبل یا فیلدز داشته باشید.

به لطف قوانین و سیاست های متعددی که برای مقرون به صرفه بودن و دسترسی به آموزش و پرورش در نظر گرفته شده است ، تحصیل در کانادا بسیار ارزان تر از ایالات متحده است. دانشگاه های خصوصی در ایالات متحده و کانادا به طور کلی گران تر هستند. با این حال، دانشگاه های دولتی در هر دو کشور بسیار مقرون به صرفه تر هستند. دانش آموزان همچنین هنگام تحصیل در آمریکا یا کانادا، می توانند برای تغییر رشته کارشناسی ارشد اقدام کنند.

 

شهریه و بورس تحصیلی امریکا و کانادا

به دلیل تعداد متقاضیان بین المللی در حال رشد، چندین دانشگاه در امریکا و کانادا بورسیه و کمک هزینه تحصیلی گسترده ای را ارائه می دهند تا بار مالی دانشجویان را به میزان قابل توجهی کاهش دهد: این بورس های تحصیلی از معافیت بخشی از هزینه ها تا پوشش کامل هزینه ها متنوع است. در برخی از دانشگاهها که تمرکز آنها بر روی یک رشته خاص است به دانشجویانی که متقاضی تحصیل در این رشته هستند بورسیه تحصیلی اعطا می شود. 

با وجودی این که شهریه ها زیاد می شوند تعداد بورسیه های تحصیلی دانشجویان متقاضی تحصیل در امریکا یا کانادا نیز افزایش یافته است. برخی از این بورسیه ها توسط دولت تأمین می شوند در حالی که بقیه آنها به طور خصوصی تأمین می شوند. بورسیه ها به طور کلی در سه دسته طبقه بندی می شوند.

  • بودجه دولت
  • بورسیه های غیر دولتی
  • بورسیه های خاص دانشگاه

اما نکته قابل توجه درباره دانشگاه های امریکا این است که با توجه به بودجه های زیادی که به دانشگاه های امریکایی تخصیص داده  می شود اخذ بورسیه تحصیلی یا کمک هزینه در امریکا اسان تر از کانادا است.

 

۱۰ دانشگاه برتر آمریکا و کانادا

در جدول زیر رتبه بندی سال 2020 دانشگاه های کانادا و آمریکا را در سطح جهانی خواهیم دید. برای این رتبه بندی پارامترهای زیر با وزن های ارائه شده مورد بررسی قرار گرفته اند.

اعتبار دانشگاهی - 40٪
اعتبار کارفرما - 10٪
استناد مقالات به ازای هیات علمی - 20٪
نسبت دانشجو به هیات علمی- 20٪
حضور هیات علمی بین المللی - 5٪
حضور دانشجویان بین المللی - 5٪

USA

USA

Canada

Canada

World Ranking

University Name

World Ranking

University Name

1

Massachusetts Institute of Technology

29

University of Toronto

2

Stanford University

35

McGill University

3

Harvard University

51

University of British Columbia

5

California Institute of Technology (Caltech)

113

University of Alberta

10

University of Chicago

137

Université de Montréal

13

Princeton University

140

McMaster University

14

Cornell University

173

University of Waterloo

15

University of Pennsylvania

211

The University of Western Ontario

17

Yale University

233

University of Calgary

18

Columbia University

239

Queens University at Kingston

 

رفاه اجتماعی

مالیاتی که شما در کانادا می پردازید در مقایسه با ایالات متحده به طور قابل توجهی بالاتر است اما پول مالیات شما برای اطمینان از رفاه اجتماعی شما توسط دولت هزینه می شود. یکی از بزرگترین دارایی های کانادا، طرح های بهداشت جهانی است که باعث می شود مراقبت های بهداشتی با کیفیت بالا برای همه شهروندان بسیار مقرون به صرفه باشد.

علاوه بر این، هنگامی که اظهارنامه مالیاتی خود را به موقع تنظیم می کنید، بخشی از مالیات شما پس داده می شود. رفاه اجتماعی در ایالات متحده با ظهور اوباماکر در زمان دولت اوباما به اوج خود رسید.

 

اخذ ویزای تحصیلی امریکا و کانادا

یکی از مهمترین چالش ها برای دانشجویان ایرانی اخد ویزای تحصیلی برای امریکا و ویزای کانادا است. از آنجایی که این دو کشور سفارت یا کنسولگری در داخل ایران ندارند متقاضیان باید به یکی از نمایندگی های آنها در کشورهای همسایه مراجعه کنند. اخذ ویزای امریکا با صدور قانون ممنوعیت سفر توسط دولت ترامپ برای ایرانی ها بسیار دشوارتر شده است. این در  حالی است که در حال حاضر اخذ ویزای کانادا برای ایرانیان آسان تر است.

در ضمن یک دانشجو می تواند حداکثر برای مدت 6 ماه بدون اجازه تحصیل یا ویزا در کانادا تحصیل کند. برای مدت تحصیل بیش از 6 ماه، مجوز تحصیل در کانادا مورد نیاز است.

اخذ ویزای دانشجویی برای تحصیل در آمریکا پیش نیاز است. در مقاله همه چیز درباره ویزای تحصیلی امریکا می توانید فرایند مربوطه را مطالعه کنید. 

 

سبک زندگی و هزینه ها

بزرگترین عامل بازدارنده برای دانشجویان مایل به مراجعه به کانادا آب و هوا است. دمای هوا در زمستان ممکن است تا 25- درجه سانتیگراد پایین بیایند، شما را مجبور به ماندن در خانه برای روزهای متمادی کند. این در حالی است که تنوع آب و هوایی در امریکا بیشتر است و برخی ایالات آن آب و هوای گرم و خشک دارند.

وقتی صحبت از هزینه های زندگی مانند اجاره و آب و برق می شود، کانادا با اجاره و هزینه حمل و نقل پایین تر نسبت به امریکا برتری دارد. شهرهایی مانند تورنتو و مونترال بسیار دانشجوپسند هستند و تخفیف های دانشجویی تقریباً در همه جا از رستوران ها گرفته تا فروشگاه های لباس و سالن های سینما در دسترس است. علاوه بر این، کانادا بسیار امن تر است و میزان جرم و جنایت کمتری دارد و قوانین سختگیرانه اسلحه نیز در این کشور وجود دارد.

با توجه به آمار ارئه شده توسط دانشگاه آلبرتا، متوسط هزینه های زندگی یک دانشجوی بین المللی برای کل سال 16800 دلار کانادا است.

 

مجوز کار پس از تحصیل در امریکا و کانادا

یکی از دلایل مهم متقاضیان تحصیل در انتخاب مقصد فرصت های شغلی است. بیایید به گزینه های اجازه کار موجود در ایالات متحده آمریکا نگاهی بیندازیم.

روند مهاجرت ایالات متحده آمریکا کمی دشوار است و بنابراین برای دانشجو ضروری است که گزینه های موجود را بررسی کند. ویزای F1 به دانشجو اجازه می دهد تا 12 ماه پس از اتمام تحصیلات خود در آمریکا به منظور آموزش عملی اختیاری (OPT) بماند.

ویزای  M1 با اعتبار یک سال که دانشجو می تواند تا 6 ماه پس از اتمام تحصیل برای آموزش عملی (OPT) در آمریکا کار کند و این ویزا تا 3 سال قابل تمدید است.

ویزای  J1 دانشجویان بین المللی که در برنامه های آموزشی یا تبادل فرهنگی شرکت می کنند.

برای کار در کانادا، دانشجو باید در طی 180 روز پس از صدور نمرات نهایی دانشگاه، برای مجوز کار پس از فارغ التحصیلی اقدام کند. با این کار دانشجو می تواند تا مدت 3 سال در کانادا کار کند.

 

مشاغل و فرصت های شغلی در امریکا و کانادا

ایالات متحده بازار کار گسترده ای دارد اما در سال های اخیر نرخ رکود و بیکاری افزایش یافته است و تأمین شغل را دشوار می کند. کانادا نیز با این مشکلات اما در مقیاس نسبتاً کمتری روبرو شده است.

بزرگترین تفاوت کانادا و ایالات متحده از نظر اشتغال این است که پیدا کردن مشاغل نیمه وقت در کانادا آسان تر است. در ایالات متحده، اگر می خواهید هنگام تحصیل کار کنید، باید OPT (آموزش عملی اختیاری) را بدست آورید، اما شغلی که انجام می دهید باید مربوط به رشته شما باشد. در کانادا، تقریباً مجاز به انجام هر کاری هستید زیرا مجوز تحصیل شما نیز به عنوان مجوز کار دو برابر می شود. با این حال تعداد مشاغل موجود در امریکا بسیار بیشتر است و دانشجویان شانس بیشتری برای به دست آوردن فرصت های شغلی دارند.

پس از فارغ التحصیلی، متوسط حقوق و دستمزد یک دانشجوی با مدرک کارشناسی ارشد در ایالات متحده سالانه حدود 69000 دلار است در حالیکه دستمزد سالیانه در کانادا 54740 دلار است.

پارامترهای زیر از نظر اشتغال به کار فارغ التحصیلان برای رتبه بندی دانشگاه های برتر امریکا و کانادا در نظر گرفته شده است.

  • نرخ اشتغال فارغ التحصیلان
  • انجمن و مشارکت با کارفرمایان
  • ارتباط بین کارفرمایان و دانشجویان
  • اعتبار کارفرما
  • نتایج فارغ التحصیلان

USA

USA

Canada

Canada

Ranking

University Name

Ranking

University Name

1

Massachusetts Institute of Technology

16

University of Toronto

2

Stanford University

25

University of Waterloo

3

University of California, Los Angeles 

87

University of Alberta

5

Harvard University

98

McMaster University

11

New York University (NYU)

101-110

Queens University at Kingston

12

Cornell University

121-130

The University of Western Ontario

13

Yale University

131-140

University of Calgary

14

University of Chicago

171-189

Université de Montréal

15

Princeton University

251-300

University of Victoria (UVIC)

20

University of Pennsylvania

301-500

Carleton University

 

با توجه به این رتبه بندی ها و پارامترهای مورد استفاده برای تعیین رتبه بندی، به راحتی می توان گفت که ایالات متحده از نظر اشتغال به کار فارغ التحصیلان وضعیت بسیار بهتری دارد. بنابراین، متقاضیانی که مایل به تحصیل در کانادا یا تحصیل در ایالات متحده هستند، می توانند دیدگاه بهتری در مورد فرصت های شغلی در مدارس و رشته های تحصیلات تکمیلی داشته باشند.

در مجموع، ما به شما توصیه می کنیم برای به حداکثر رساندن شانس پذیرش خود، در ترکیبی از دانشگاه های آمریکا و کانادا ثبت نام کنید. البته باید به یاد داشته باشید تعداد دانشگاه های امریکا و فرصت اخذ پذیرش تحصیلی در آنها بسیار بیشتر از دانشگاه های کانادا است البته هر دو کشور با چند تفاوت جزئی در حوزه آموزشی تقریباً یکسان هستند. ایالات متحده و کانادا در زمینه آموزش با کیفیت بالا و فرصت های شغلی پیشرو هستند.

همچنین در صورتی که رتبه دانشگاه در رنکینگ های جهانی برای شما اهمیت دارد بهتر است نگاه ویژه تری به دانشگاه های امریکا داشته باشید.

کلید واژه ها: تحصیل در کانادا تحصیل در آمریکا پذیرش دانشگاه آمریکا پذیرش تحصیلی کانادا انتخاب دانشگاه در آمریکا درباره آمریکا پذیرش از دانشگاه‌های کانادا انتخاب دانشگاه در کانادا درباره کانادا


نظر شما :

حمیدرضا ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۶:۳۵
با این مقایسه به نظر می رسه آمریکا برای تحصیل از کانادا بهتر است. من دقیقا برعکس فکر میکردم!
راضیه ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۳:۱۲
به نظر من هیچ جای دنیا رو نمیشه با امریکا مقایسه کرد :)