چگونه برای آزمون GRE آماده شویم

آزمون GRE در دو نوع جنرال (General) و سابجکت (Subject) برگزار می شود که آزمون جنرال همانطور که از نام آن پیداست یک آزمون عمومی تر و برای سنجش مهارت زبان انگلیسی داوطلب و توانایی های وی در ریاضیات است.
چگونه برای آزمون GRE آماده شویم

فرایند گرفتن پذیرش در دانشگاه های امریکا و کانادا در کنار مراحل ادارای مربوط به دانشگاه و انجام امور مربوط به آن دارای مراحلی دیگری است که از جمله مهمترین آن می توان به نگارش رزومه خوب، نوشتن انگیزه نامه، گرفتن ویزای تحصیلی و شرکت در آزمون های مهارت سنجی زبان انگلیسی مانند آیلتس (IELTS) و تافل (TOFEL) اشاره کرد؛ همچنین پس از شیوع ویروس کرونا موسسه دولینگو نیز امکان شرکت در آزمون آنلاین زبان دولینگو را نیز برای داوطلبان ایجاد کرد.

با این حال دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه های امریکا و دانشگاه های کانادا را دارند علاوه بر اقدامات ذکر شده در بالا باید مهارت های زبان و ریاضیات خود را نیز نشان دهند. به همین دلیل موسسه ETS با برگزاری آزمونی به نام GRE که از ابتدای کلمات Graduate Records Examination پدید آمده است این امکان را برای تمام دانشجویان فراهم کرده است. گرفتن مدرک در مقاطع بالاتر می تواند فرصت های زیادی برا شما ایجاد کند. داده های اخیر اداره آمار کار و سازمان همکاری اقتصادی و توسعه امریکا نشان می دهد که چگونه تحصیلات تکمیلی چگونه بر کسب درآمد بالاتر و نرخ بیکاری پایین تر اثرگذار است.

آزمون GRE در دو نوع جنرال (General) و سابجکت (Subject) برگزار می شود که آزمون جنرال همانطور که از نام آن پیداست یک آزمون عمومی تر و برای سنجش مهارت زبان انگلیسی داوطلب و توانایی های وی در ریاضیات است.

جی آر ای سابجکت هم برای سنجش دانش داوطلب در زمینه های مشخص است که در رشته هایی همچون زیست شناسی، شیمی، ادبیات انگلیسی، ریاضیات، فیزیک و روانشناسی برگزار می شود.

بخش های آزمون GRE جنرال

آزمون عمومی GRE دارای انواع سوالاتی است که نوع تفکر شما را در تحصیلات تکمیلی و حرفه ای از جمله بازرگانی و حقوق منعکس می کند. آزمون عمومی GRE از سه بخش لغات (Verbal)، ریاضیات (Quantitative) و نوشتار تحلیلی (Analytical Writing) تشکیل شده است.

بخش Verbal توانایی تجزیه و تحلیل و نتیجه گیری از گفتمان، استدلال از داده های ناقص، درک سطوح مختلف معنایی از جمله لغات و قصد نویسنده، جمع بندی متن، تمایز نکات اصلی از فرعی، درک مفاهیم کلمات، جملات و کل متن ها  و روابط بین کلمات و بین مفاهیم را بررسی می کند و بر مهارتهای پیچیده استدلال کلامی تأکید دارد.

بخش Quantitative یا ریاضیات نیز توانایی درک، تفسیر و تجزیه و تحلیل اطلاعات ریاضی، حل مشکلات با استفاده از مدل های ریاضی و استفاده از مفاهیم اساسی حساب ، جبر، هندسه و تجزیه و تحلیل داده ها را اندازه گیری می کند.

در قسمت نوشتاری تحلیلی هم تفکر انتقادی و مهارت تحلیلی نوشتار، از جمله توانایی بیان و پشتیبانی از عقاید پیچیده را با دلایل و مثالهای مرتبط و بررسی ادعاها و شواهد همراه آن اندازه گیری می کند.

آزمون GRE برای چه کسانی است؟

تمام دانشجویانی مقطع کارشناسی که علاقمند به ادامه تحصیلات در مقطع کارشناسی ارشد، کارشناسی ارشد تخصصی در رشته هایی مانند MBA، رشته های STEM و رشته های مهندسی یا دریافت مدرک دکترا هستند می توانند در آزمون جنرال GRE شرکت کنند. از آنجایی که متقاضیان از سوابق آموزشی و فرهنگی مختلفی برخوردار هستند، آزمون عمومی GRE معیار مشترکی را برای مقایسه مدارک داوطلبان به مدارس ارائه می دهد.

موارد امتحانی آزمون GRE

آزمون عمومی  GRE آزمونی کامپپیوتری است و شامل انواع سوالاتی است که نوع تفکر و مهارت های لازم برای موفقیت را در برنامه های تحصیلات تکمیلی از جمله تجارت و حقوق را از نزدیک منعکس می کند. طراحی دوستانه آزمون GRE به شما امکان می دهد سوالات مربوط به یک بخش را رد کنید، به عقب برگردید و پاسخ ها را تغییر دهید و انعطاف پذیری را در انتخاب سوالات مربوط به بخشی که می خواهید ابتدا پاسخ دهید را داشته باشید.

آزمون عمومی GRE استدلال کلامی، استدلال ریاضی، تفکر انتقادی و مهارت نوشتن تحلیلی شما را سنجش می کند، مهارتهایی که طی مدت زمان طولانی ایجاد شده اند و مربوط به زمینه خاصی از مطالعه نیستند اما برای همه مهم هستند. در اینجا نگاهی می اندازیم به مطالب پوشش داده شده در سه بخش آزمون: تحلیلی نوشتاری ، وربال و ریاضی.

نوشتار تحلیلی

بخش نوشتار تحلیلی توانایی شما را در زمینه های زیر بررسی می کند:
-    ایده های پیچیده را به روشنی و به خوبی بیان کنید.
-    ایده ها را با دلایل و مثال های مرتبط مستدل کنید.
-    ادعاها و شواهد همراه را بررسی کنید.
-    یک بحث منسجم و متمرکز را حفظ کنید.
-     عناصر انگلیسی نوشتاری استاندارد را حفظ کنید.

بخش نوشتار تحلیلی نیاز به ارائه پاسخ های متمرکز بر اساس وظایف ارائه شده دارد، بنابراین می توانید مهارت خود را در پاسخ مستقیم به یک کار به طور دقیق نشان دهید.

می توانید نمونه سوالات نوشتار تحلیلی آزمون GRE را از این جا دانلود کنید.

بخش لغات یا وربال

این بخش توانایی شما را در موارد زیر مورد آزمایش قرار می دهد:

-    تحلیل و نتیجه گیری از گفتمان؛ استدلال از داده های ناقص؛ درک مفروضات و یا دیدگاه نویسنده. درک چندین سطح از معنا  مانند هدف واقعی، مجازی و منظور نویسنده.
-    نکات مهم را انتخاب کنید مفاهیم اصلی را از جزئی یا غیرمرتبط تشخیص دهید. خلاصه متن؛ ساختار متن را درک کنید.
-    معنی کلمات ، جملات و کل متن را درک کنید. روابط بین کلمات و مفاهیم را درک کنید.

برای دانلود نمونه سوالات بخش وربال آزمون GRE کلیک کنید.

بخش ریاضی

این بخش توانایی شما را برای درباره موضوعات زیر بررسی می کند:

-    درک، تفسیر و تجزیه و تحلیل اطلاعات
-    حل مشکلات با استفاده از مدل های ریاضی
-    مهارتهای اساسی و مفاهیم ابتدایی حساب ، جبر ، هندسه و تجزیه و تحلیل داده ها

این بخش از آزمون GRE دارای یک ماشین حساب روی صفحه مانیتور است.

برای دانلود نمونه سوالات ریاضی آزمون GRE کلیک کنید.

زمان بندی آزمون GRE جنرال

ازمون GRE جنرال حدود 3 ساعت و 45 دقیقه طول می کشد. در ادامه جدول زمان بندی آزمون را ملاحظه خواهید کرد.

بخش تعداد سوالات زمان
نوشتار تحلیلی

یک سوال "تحلیل موضوع"

یک سوال "تحلیل مبحث"

هر سوال 30 دقیقه
بخش لغات یا وربال شامل دو بخش که هر بخش 20 سوال دارد هر بخش 30 دقیقه
بخش کمی یا ریاضی شامل دو بخش که هر بخش 20 سوال دارد هر بخش 35 دقیقه

این آزمون 6 بخش دارد که بعد از بخش سوم 10 دقیقه استراحت لحاظ می شود.

چند بار می توانم در آزمون GRE شرکت کنم؟

دانستن اینکه گزینه تصمیم گیری برای ارسال نمرات GRE به موسسات را دارید، باید اعتماد به نفس بیشتری را در اولین بار شرکت در آزمون برای شما ایجاد کند. با این حال، اگر تصمیم گرفتید که دوباره در آزمون GRE شرکت کنید، اشکالی ندارد. بسته به در دسترس بودن مرکز آزمون، می توانید هر 21 روز یک بار، حداکثر پنج بار در هر دوره 12 ماهه مداوم (365 روز) این کار را انجام دهید.

برای کمک به شما در انجام هرچه بهتر روز آزمون ، می توانید با مواد آماده سازی آزمون رایگان و کم هزینه آزمون عمومی GRE و آزمون های موضوعی GRE - از ETS ، سازندگان آزمون های GRE ، آماده شوید.

منابع آماده سازی برای آزمون GRE

راه های زیادی برای آماده شدن جهت آزمون GRE وجود دارد. طیف وسیعی از امکانات از اسایتد خصوصی گرفته تا شرکت در دوره های موسسات آموزشی که طی مدت زمان مشخصی شما را برای این آزمون آماده می کنند. به علاوه موسساتی مانند کاپلان (Kaplan)، پرنیستون ریویو (Princtonereview) و مگوش (Magoosh) نیز منابع زیادی را به منظور آمادگی برای آزمون GRE در اختیار داوطلبان قرار داده اند.

موسسه ETS به عنوان متولی برگزاری آزمون نیز انواع ابزارهای رایگان و کم هزینه را در اختیار شما قرار می دهیم تا به شما کمک کنند تا برای آزمون عمومی GREآماده شوید تا در روز آزمون احساس اطمینان بیشتری داشته باشید.

یکی از ابزارهای سنجش میزان آمادگی جهت شرکت در آزمون GRE شرکت در آزمون آزمایشی موسسه ETS است که با ثبت نام در سایت آن قابل انجام است. آزمون های POWERPREP در سه سطح مختلف با امکانات مختلف از طریق این لینک قابل مقایسه هستند.

از دیگر منابع دیگر برای آماده سازی آزمون GRE می تواند به موارد زیر اشاره کرد:

-    سومین ویرایش The Official Guide to the GRE® General Test
-    دومین ویرایش Official GRE® Verbal Reasoning Practice Questions Volume 1
-    دومین ویرایش Official GRE® Quantitative Reasoning Practice Questions Volume 1
-    Official GRE® Super Power Pack
-    کتاب الکترونیک Official GRE® Value Combo

مراکز برگزاری آزمون GRE در ایران

مراکز مهم برگزاری آزمون جی آر ای در تهران شامل: سازمان سنجش آموزش کشور، مجتمع آموزشی امیربهادر، موسسه فرهنگی علامه سخن و معرفت هستند.

دانشگاه خاتم، دانشگاه شهید بهشتی کرج، انستیتو اندیشه معین مشهد، دانشگاه تبریز، دانشگاه فنی اصفهان، دانشگاه فولادین ذوب آمل، دانشگاه تکنولوژی کرمان، دانشگاه البرز، قزوین، دانشگاه بین المللی قشم، زبان آوا (AVA Talk) در ارومیه، دانشگاه امام جواد یزد، انستیتو گسترش زنجان نیز دیگر مراکز آزمون در بقیه شهرها هستند.

کلید واژه ها: آزمون GRE پذیرش دانشگاه آمریکا پذیرش تحصیلی کانادا آزمون جی آر ای تحصیل در آمریکا STEM MBA تحصیل در کانادا نمونه سوال GRE آزمون


نظر شما :