همه آن چه باید درباره قانون جدید گرین کارت آمریکا بدانید

گرین کارت از راه های مختلف از جمله کار، ازدواج یا قرعه کشی های سالیانه به داوطلبین اعطا می شود. اخذ گرین کارت آخرین مرحله برای به دست آوردن شهروندی ایالات متحده است.
همه آن چه باید درباره قانون جدید گرین کارت آمریکا بدانید

بسیاری از کسانی که به دنبال اخذ پذیرش تحصیلی در دانشگاه های امریکایی و ادامه تحصیل در این کشور هستند همواره نیم نگاهی نیز به دریافت گرین کارت یا کارت اقامت دائم ایالات متحده نیز دارند. دانشگاه های امریکا سالیانه تعداد زیادی دانشجوی بین المللی را در رشته های مختلف جذب کرده و با آموزش آنها، نیروی کار جدیدی را آماده ورود به بازار این کشور می کند.

فرایند اخذ پذیرش در دانشگاه های این کشور با یادگیری زبان انگلیسی و شرکت در آزمون های بین المللی مانند تافل، آیلتس یا آزمون زبان دولینگو آغاز شده و با دریافت ویزای امریکا و سفر به این کشور به سرانجام می رسد. اما ورود به ایالات متحده و دانشگاه های آن سرآغاز آرزوها و خواسته های جدید برای بسیاری از دانشجویان از جمله دانشجویان ایرانی است.

دانشجویان در ابتدا و برای دوران تحصیل یکی از انواع ویزای F1 و M1 یا J1 را دریافت می کنند. این نوع ویزا بسته به شرایط رشته، دوره مدت تحصیل یا محل تحصیل متفاوت خواهد بود. البته دانشجویان رشته های STEM سه سال فرصت دارند که با همان ویزای دانشجویی در امریکا مشغول به کار شوند.

افرادی که به صورت پاره وقت در امریکا مشغول به کاری هستند که ارتباطی به تخصص و مهارت آنها ندارد نمی توانند اقامت دائم و گرین کارت آمریکا را دریافت کنند.

در صورتی که دانشجویی پس از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه پیشنهاد کاری معتبر داشته باشد می تواند درخواست ویزای H1B را داشته باشد تا بتواند مجوز کار در امریکا را کسب کند. در این حالت معمولا دانشجویان ایرانی ظرف مدت 3 تا 5 سال می توانند برای اخذ گرین کارت هم اقدام کنند.

 

گرین کارت امریکا چیست؟

کارت سبز یا همان گرین کارت مجوز اقامت و اشتغال دائمی است که از طرف دولت امریکا به مهاجرین به این کشور اعطا می شود. گرین کارت از راه های مختلف از جمله کار، ازدواج یا قرعه کشی های سالیانه به داوطلبین اعطا می شود. اخذ گرین کارت آخرین مرحله برای به دست آوردن شهروندی ایالات متحده است.

دارندگان گرین کارت می تواند آزادانه به امریکا سفر کرده و از تمام حقوقی که یک شهروند امریکایی دارد بهره مند شوند البته برخی محدودیت ها مانند عدم امکان شرکت در انتخابات یا کار برای دولت فدرال نیز برای دارندگان گرین کارت وجود دارد.

 

قانون S386-HR1044 درباره گرین کارت امریکا

همانطور که در بالا گفتیم یکی از راه های اخذ گرین کارت امریکا از طریق اشتغال در این کشور است که اصطلاحا به آن Employment Base می گویند. امریکا سالیانه 140 هزار گرین کارت مبتنی بر استخدام صادر می کند که در این حالت شهروندان هر کشوری محدودیت 7 درصدی برای اخذ آن دارند. در صورتی که هر کشوری از این ظرفیت خود به طور کامل استفاده نکند میزان باقیمانده به کشورهایی که بیشتر از 7 درصد متقاضی داشته اند تعلق می گیرد.

اما این محدودیت 7 درصدی برای کشورهای پرجمعیت جهان یعنی هند و چین به معنای تشکیل صف های انتظار چندین ساله برای اخد گرین کارت است و این در حالی است که بسیاری از شرکت های فناوری امریکایی مانند آمازون و مایکروسافت به دلیل استفاده از نیروی کار ارزان قیمت هندی تعداد زیادی از شهروندان این کشور را به استخدام خود درآورده اند.

چندی پیش لایحه ای موسوم به ”عدالت برای نیروی کار مهاجر با مهارت بالا (HR-1044)" توسط مجلس نمایندگان و لایحه S386 توسط سنای امریکا تصویب شد که هدف آن حذف سقف 7 درصدی ویزاهای مهاجرتی مبتنی بر استخدام برای هر کشور است. با توجه به اینکه بخش بسیاری از کارکنان شرکت های فناوری مانند آمازون و مایکروسافت نیروی کار خارجی به ویژه هندی و چینی هستند که با قانون جاری، اقامت دایم آنها مدتها به تعویق می افتد، به شدت حامی این تغییر هستند.

در حال حاضر به دلیل حجم بالای مهاجران هندی به آمریکا حدود 20 تا 25 درصد از گرین کارت هایی که هر سال توسط دولت امریکا صادر می شود به هندی تبارها تعلق دارد که پیش بینی می شود با تصویب و اجرای این قانون توسط رئیس جمهوری امریکا این عدد به 90 درصد افزایش پیدا کند که این به معنای کاهش اولویت و شانس دانشجویان ایرانی برای دریافت گرین کارت خواهد بود و ممکن است فرایند اخذ اقامت کامل برای این دسته از مهاجران به 10 تا 17 سال زمان نیاز داشته باشد.

در صورت اجرای این قانون از سوی رئیس جمهور امریکا اگر یک دانشجوی ایرانی از دانشگاه پذیرش دریافت کند برای از دست ندادن امکان حضورش در امریکا پس از پایان ویزای تحصیلی مجبور است حداقل 10 تا 17 سال منتظر بماند.

البته در صورتی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور فعلی یا جو بایدن جانشین وی این قانون را وتو کنند دانشجویان ایرانی کماکان می تواند با اخد پذیرش تحصیلی در مدت کوتاهی گرین کارت دریافت کنند.

در صورتی که این قانون به تایید نهایی رئیس جمهور امریکا برسد از ابتدای اکتبر 2022 اجرایی خواهد شد.

 

 

کلید واژه ها: پذیرش دانشگاه امریکا گرین کارت امریکا ویزای دانشجویی امریکا ویزای تحصیلی امریکا پذیرش دانشگاه آمریکا تحصیل در آمریکا درباره آمریکا S386


نظر شما :