درباره STEM چه می دانید؟

آیا مرتباً کلمه STEM را در وب سایت ها و جزوات دانشگاه ها مشاهده می کنید اما کاملاً مطمئن نیستید که معنی آن چیست؟ نگران نباشید، ما اینجا هستیم تا این موضوع را برای شما توضیح دهیم و دلیل تبدیل شدن آن به یکی از موضوعات مورد بحث در آموزش عالی را بررسی کنیم پس با کلور اپلای همراه باشید.
درباره STEM چه می دانید؟

آیا به دنبال اخذ پذیرش در آمریکا هستید؟ اخذ پذیرش کانادا ایده آل شماست؟ آیا مرتباً کلمه STEM را در وب سایت‌ها و جزوات دانشگاه‌ها مشاهده می‌کنید اما کاملاً مطمئن نیستید که معنی آن چیست؟ نگران نباشید، ما اینجا هستیم تا این موضوع را برای شما توضیح دهیم و دلیل تبدیل شدن آن به یکی از موضوعات مورد بحث در آموزش عالی را بررسی کنیم پس با کلور اپلای همراه باشید.

کلمه STEM از ابتدای کلمات علوم (Science)، فناوری (Technology)، مهندسی (Engineering) و ریاضیات (Mathematics) پدید آمده است و به هر موضوعی که در زیرشاخه این چهار رشته قرار می‌گیرد، اشاره دارد. از آنجا که این موارد هرگز ساده نیستند ، ده‌ها نسخه جایگزین STEM از جمله STEAM ، STREAM و METALS نیز وجود دارد اما STEM بیشترین کاربرد را دارد. برنامه‌های تحصیلات دانشگاهی و دانشگاهی در استم (STEM) در بسیاری از صنایع تقاضای زیادی دارند.

کلمه STEM از بحث در مورد کمبود فارغ التحصیلان واجد شرایط برای کار در مشاغل با فن آوری بالا در ایالات متحده نشأت گرفته است. از زمان تأسیس آن، دولت‌ها و دانشگاه‌های سراسر جهان برای رفع این کمبود جذب دانشجو به دوره‌های STEM را در اولویت قرار داده‌اند. در مواردی، اگر در یک مقطع STEM تحصیل کرده‌اید و به دنبال کار در آن رشته هستید ، مهاجرت به کشور دیگر نیز آسان‌تر است.

چندین سال پیش، اساتید و تحلیلگران صنعت روندی را کشف کردند که نشان دهنده کمبود علمی در رشته‌های STEM برای دانشجویان ورودی به دانشگاه بود. یافته‌های مشابه در مورد افرادی که برای جستجوی فرصت‌های شغلی مرتبط با STEM وارد بازار کار می‌شدند نیز صادق بود.

با تجزیه و تحلیل بیشتر، این مسئله چنان جدی شد که شایسته حمایت قانونی بود. نوآوری در علوم و فناوری ، کلید اصلی اقتصاد پر رونق آمریکا تلقی می‌شد. در نتیجه ، قانون America Competets 2007 برای حمایت از ابتکارات ویژه آموزشی و توسعه نیروی کار برای ارتقای رشته‌های STEM تصویب شد.

 

رشته‌های STEM چیست؟

همانطور که گفته شد ، STEM مخفف علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات است اما طیف گسترده‌تری از رشته‌های دانشگاهی تحت توصیف این کلمه قرار می‌گیرند. در اینجا لیستی از برخی دیگر از دوره‌های STEM که می‌توانید در آنها تحصیل کنید را با هم مرور می‌کنیم:

 • مهندسی هوا فضا
 • ستاره شناسی
 • بیوشیمی
 • زیست شناسی
 • مهندسی شیمی
 • علم شیمی
 • مهندسی عمران
 • علوم کامپیوتر
 • مهندسی برق
 • ریاضیات
 • مهندسی مکانیک
 • فیزیک
 • روانشناسی
 • آمار

لیست واقعی و کامل رشته‌های زیرمجموعه STEM طیف وسیع‌تری را شامل می‌شود اما این موارد به شما ایده می‌دهد که چه رشته‌های زیادی در این دسته بندی گنجانده می‌شود.

هنگام بررسی لیست رشته‌های STEM ، دانشجویان دریافتند که همه برنامه‌های رشته‌های STEM به طور یکسان ایجاد نشده‌اند. همه آنها بدون شک چالش برانگیز هستند ، اما برخی از آنها فرصت‌های شغلی بیشتری را نسبت به دیگران ارائه می‌دهند. بر اساس چشم انداز شغلی، برنامه‌های کارشناسی و مهندسی بیشترین تقاضا را دارند.

به طور خاص، شبکه و تجزیه و تحلیل سیستم رشته‌هایی هستند که بالاترین چشم انداز شغلی را دارند. همچنین از مهندسی نرم افزار به عنوان بیشترین چشم انداز شغلی یاد شده است. پیش بینی‌ها نشان می‌دهد کسانی که در رشته‌های علوم کامپیوتر، سیستم‌های مدیریت اطلاعات و مهندسی نرم افزار تحصیل می‌کنند بیشترین فرصت‌های شغلی تا سال ۲۰۱۸ داشته‌اند.

سایر رشته‌ها مانند رشته‌های ریاضی، فیزیک، علوم طبیعی و علوم زندگی هنوز هم مورد تقاضا هستند، اما مردم در این رشته‌ها اغلب به عنوان محقق دانشگاهی کار می‌کنند. در عین حال این دانشمندان و ریاضیدانان برای رقابت در مشاغل تحقیقاتی که به اندازه مشاغل بخش فناوری زیاد نیستند، با رقابت زیادی روبرو هستند.

از نظر مسیرهای شغلی، برخی از این رشته‌ها راه پیشرفت کاملاً ساده‌ای برای مشاغل خاص دارند. به عنوان مثال مهندسی هوا فضا احتمالاً منجر به استخدام برای یکی از شرکت‌های بزرگ طراح هواپیمای جهان مانند رولز رویس می‌شود.

البته همه مشاغل مرتبط به STEM به این سادگی نیست. به عنوان مثال ، مدرک STEM می‌تواند منجر به کار در جلوه‌های ویژه در هالیوود، کمک به طراحی لباس‌های ورزشی جدید، یا انقلابی در صنعت کشاورزی شود. علاوه بر این مشاغلی در زمینه‌هایی مانند امور مالی و حسابداری ، ساخت و ساز ، مخابرات و بخش انرژی نیز برای فارغ التحصیلان STEM محتمل است.

حضور زنان در رشته‌های STEM

دانشگاه‌ها ، کارفرمایان و دولت‌ها علاوه بر تشویق دانشجویان بیشتر به انتخاب رشته هایSTEM ، سیاست‌هایی را نیز با هدف افزایش نسبت زنانی که برای تحصیل در این رشته‌ها انتخاب می‌کنند ، معرفی کرده‌اند. رشته‌های STEM ، از نظر تاریخی ، بسیار تحت سلطه مردان بوده‌اند که این موضوع دختران جوان را اغلب از ادامه چنین مسیر شغلی فنی دلسرد می‌کند. در حالی که ۱۲٪ از زنان در دوره‌های لیسانس هر ساله با مدرک STEM فارغ التحصیل می‌شوند، تنها ۳٪ از آنها در رشته STEM کار می‌کنند. این عدم توازن جنسیتی همچنین منجر به ایجاد شکاف در حقوق زنان و مردان در STEM شده است.

برای مقابله با این موضوع، ابتکارات دولتی و خیریه‌ای برای افزایش تعداد زنان جوانی که در مقاطع STEM تحصیل می‌کنند و مشغول کار در زمینه‌های مربوط به STEM هستند، آغاز شده است.

فرصت‌های بورس تحصیلی برای رشته‌های STEM

از آنجا که مشاغل STEM ستون فقرات اقتصاد آمریکا به حساب می آیند ، بورسیه‌های خصوصی و دولتی زیادی برای کسانی که توانایی علمی دارند ارائه می‌شود. برخی از بورس‌های تحصیلی وجود دارد که همه شرکت کنندگان در برنامه STEM می‌توانند برای آنها درخواست دهند ، اما اکثر بورسیه‌های STEM شرایط بسیار خاصی راجع به موضوع مدرک و سایر ویژگی‌های خاص دارند.

برای بیشتر مشاغل مرتبط با STEM تقاضای زیادی وجود دارد و این رشته‌ها برای بسیاری از مؤسسات آموزشی خصوصی و عمومی پشتیبانی می‌شود. بر اساس گزارش‌های خبری، دانشجویان در ابتدا به سمت مشاغل هیجان انگیز و پردرآمد STEM گرایش پیدا می‌کنند ، اما انجام دوره‌های آموزشی دانشگاه اغلب دشوار است. با این حال، کسانی که به میزان کافی در این رشته‌ها مهارت پیدا می‌کنند و برنامه‌های تحصیلی STEM را به پایان می‌برند، فرصت‌های شغلی متعددی را در پیش روی خود خواهند دید.

 

ویژگی حائز اهمیت STEM برای دانشجویان بین المللی در آمریکا چیست؟

بعضی از رشته‌ها در دانشگاه‌های خاصی در آمریکا قابلیت STEM دارند؛ یعنی به شما فرصت می‌دهند که پس از فارغ التحصیلی علاوه بر یک سال فرصت کار در آمریکا (OPT) ، دو سال دیگر نیز با ویزای تحصیلی در آمریکا زندگی کنید و کارآموزی کنید و یا به دنبال یافتن کار باشید.

 

این به آن معنی است که اکنون فارغ التحصیلان رشته‌های علوم، فناوری، مهندسی, ریاضی (STEM) قادر خواهند بود به مدت سه سال به اشتغال در ایالات متحده بپردازند.

OPT چیست؟

با وجود اینکه چندین نوع ویزای تحصیلی آمریکا برای دانشجویان بین المللی در ایالات متحده وجود دارد، اکثر دانشجویان بین المللی ثبت نام شده در کالج‌ها یا دانشگاه‌های آمریکا از ویزای F1 استفاده می‌کنند. این دانشجویان مجاز به کار تحت OPT هستند.

 

مطالب مرتبط:

کلید واژه ها: پذیرش از دانشگاه‌های کانادا پذیرش تحصیلی امریکا پذیرش دانشگاه امریکا STEM ویزای تحصیلی امریکا OPT تحصیل در آمریکا پذیرش دانشگاه آمریکا


نظر شما :