همه چیز درباره اخذ ویزای تحصیلی امریکا

۳۰ شهریور ۱۴۰۰ | ۰۱:۱۷ وبلاگ تحصیل در کانادا و آمریکا
در این مقاله سعی خواهیم کرد تا اطلاعاتی را درباره مراحل و چگونگی اخذ ویزای دانشجویی امریکا برای شما فراهم کنید پس در ادامه با ما همراه باشید.
همه چیز درباره اخذ ویزای تحصیلی امریکا

هر ساله دانشجویان زیادی از ایران برای پذیرش تحصیلی در امریکا اقدام می‌کنند. مراحل اخد پذیرش و فرصت تحصیل در دانشگاه‌های معتبر امریکایی برای بسیاری از دانشجویان سوالات زیادی به همراه داشته است که بخش مهمی از این سوالات مربوط به چگونگی اخد ویزای تحصیلی امریکا است.

 

انواع ویزای امریکا

هر شهروند خارجی که مایل به ورود به ایالات متحده است ابتدا باید ویزا، یا ویزای غیر مهاجرتی برای اقامت موقت، یا ویزای مهاجرت برای اقامت دائم دریافت کند. هدف شخص از سفر و سایر موارد دیگر مشخص می‌کند که طبق قانون مهاجرتی امریکا چه نوع ویزایی برای وی لازم است.

برای آشنایی با انواع ویزای کشور امریکا می‌توانید به مقاله "با انواع ویزای آمریکا آشنا شوید" مراجعه کنید.

همچنین در این مقاله سعی خواهیم کرد تا اطلاعاتی را درباره مراحل و چگونگی اخذ ویزای تحصیل در امریکا برای شما فراهم کنید پس در ادامه با ما همراه باشید.

 

چه زمانی باید برای ویزای تحصیلی امریکا اقدام کنم؟

به طور کلی به محض اینکه تصمیم گرفتید در کدام موسسه می‌خواهید اقدام به اخذ پذیرش کرده و فرم رسمی I-20 را که نشان دهنده پذیرش تحصیلی در آن موسسه است دریافت کردید می‌توانید برای اخذ ویزا اقدام کنید.

البته در صورتی که توسط یک برنامه تبادل دانشجو حمایت می‌شوید، باید فرم DS-2019 را از موسسه اسپانسر کننده مالی خود دریافت کنید که نشان می‌دهد به جای I-20 از دانشگاه خود در برنامه آنها شرکت می‌کنید و DS-2019 فرمی است که شما باید از آن استفاده کنید.

طبق مقررات ویزای آمریکا، ویزا نمی‌تواند بیش از ۱۲۰ روز قبل از هرگونه تاریخ شروع برنامه در فرم I-20 یا DS-2019 شما صادر شود؛ با این حال، شما می‌توانید به محض دریافت فرم I-20 یا DS-2019 درخواست ویزای خود را بدهید.

اگر مراحل ویزا را بیش از ۱۲۰ روز قبل از برنامه خود به پایان برسانید، کنسولگری یا سفارت ایالات متحده ویزا شما را نگه می‌دارد و پس از رسیدن به تاریخ ۱۲۰ روزه، آن را برای شما صادر می‌کند.

همه چیز درباره اخذ ویزای تحصیلی امریکا

فرم i-20 چیست و چگونه آن را بگیرم؟

فرم I-20 یک گواهی صلاحیت برای وضعیت دانشجوی غیر مهاجر است. هنگامی که در یک موسسه مورد تایید SEVP (برنامه دانشجویان و بازدیدکنندگان) پذیرفته شدید و هزینه I-901 SEVIS خود را پرداخت کردید، یک نماینده رسمی از دانشگاه شما فرم I20 مناسب را بر اساس اینکه وضعیت موسسه‌ای که در آن تحصیل می‌کنید F-1 یا M-1 است برای شما ارسال می‌کند. هر مدرسه‌ای که شما را قبول کند، پس از پرداخت هزینه، فرم I-20 را برای شما ارسال می‌کند.

فرم I-20 سند مهمی است که باید از آن محافظت کنید، زیرا موارد مختلفی مانند پرداخت هرینه SEVIS، درخواست ویزای غیر مهاجرتی، ورود به امریکا و... وجود دارد که به آن نیاز دارید.

برای آشنایی بیشتر با این فرم، موارد استفاده از آن و اینکه آیا به آن نیاز دارید مقاله "همه آنچه باید درباره فرم I-۲۰ بدانید" را از اینجا مطالعه کنید.

 

برای درخواست ویزای تحصیلی امریکا کجا باید بروم؟ فرآیند چیست؟

به طور معمول دانشجویان در سفارت یا کنسولگری ایالات متحده در کشور خود یا کشور محل اقامت خود درخواست می‌دهند. با این حال، چون در حال حاضر هیچ سفارت یا کنسولگری ایالات متحده در ایران وجود ندارد، درخواست ویزای ایالات متحده در ایران امکان پذیر نیست. توصیه می‌شود دانشجویان و دانش پژوهان ایرانی در کنسولگری که افسران فارسی زبان و آشنا با سیستم و اسناد آموزشی ایران حضور دارند، اقدام کنند. این قبیل کنسولگری‌ها در حال حاضر شامل کنسولگری در آنکارای ترکیه، ایروان ارمنستان و دبی امارات متحده عربی هستند.

شما باید برای مصاحبه ویزا با یک دفتر کنسولگری ایالات متحده در کشور محل اقامت دائم خود وقت بگیرید، هزینه‌های درخواست را پرداخت کنید و سپس فرم‌های تکمیل شده درخواست ویزا و مدارک مورد نیاز را به آن مصاحبه بیاورید. با این حال، روش کار برای دفاتر کنسولی مختلف متفاوت است بنابراین شما باید برای کسب اطلاعات دقیق با آنها تماس بگیرید. اطلاعات لازم را می‌توانید از وب سایت‌های کنسولی بیابید.

 

آماده شدن برای مصاحبه ویزای تحصیلی امریکا

در حال حاضر پیش از مصاحبه باید برای فرم درخواست ویزا با کد DS-160 را پر کنید. این فرم‌ها باید به طور کامل به زبان انگلیسی تکمیل و با نام ثبت شده در در پاسپورت و سایر اسناد رسمی ترجمه شده به زبان انگلیسی امضا شود. حتماً به تمام سوالات موجود در فرمها پاسخ دهید در غیر این صورت فرم شما پذیرفته نمی‌شوند. مواد اضافی زیر نیز مورد نیاز است:

همه چیز درباره اخذ ویزای تحصیلی امریکا

فرم‌های I-20 یا DS-2019: این فرم‌ها نشان دهنده اخذ پذیرش تحصیلی در دانشگاه یا اخذ اسپانسر برای حضور در برنامه‌های آن شرکت است. اگر فرم I-20 دارید، حتماً صفحات ۲ و ۵ را پر کنید، صفحه ۲ را امضا کنید و قبل از اینکه آن را به مصاحبه خود ببرید، بررسی کنید که تاریخ ورود مورد انتظار شما هنوز هم جریان دارد.

گذرنامه: حتماً اطمینان حاصل کنید که پاسپورت شما حداقل برای شش ماه از تاریخ ورود برنامه ریزی شده به امریکا معتبر است چرا که شرط اصلی برای صدور ویزا است. بدیهی است هر چه مدت بیشتری از تاریخ اتقضای پاسپورت شما باقی مانده باشد بهتر است. اگر گذرنامه شما منقضی شود و لازم باشد به خانه برگردید، باید قبل از ورود به ایالات متحده، گذرنامه خود را تمدید کرده و برای ویزای جدید اقدام کنید.

رسید پرداخب هزینه ها: قبل از مصاحبه ویزا باید هزینه درخواست ویزا و هزینه SEVIS و احتمالاً هزینه‌های اضافی را پرداخت کنید.

عکس: بهتر است این مورد توسط عکاس به طور خاص به عنوان عکس گذرنامه گرفته شود زیرا شرایط قاب بندی بسیار خاصی برای این عکس‌ها وجود دارد.

 

سفارت امریکا در روز مصاحبه چه سوالاتی می‌پرسد؟

یکی از موضوعاتی که ذهن بسیاری از دانشجویان ایرانی را به خود مشغول کرده و با توجه به هزینه‌های ارزی تبدیل به دغدغه آنها شده است گرفتن ویزای دانشجویی امریکا است. دانشجویان ایرانی اغلب اواقات نگران مصاحبه‌ای هستند که باید در سفارت یا کنسولگری‌های امریکا در کشورهای ثالث انجام شود؛ چرا که برخی دانشجویان با وجود تمام هزینه هایی که انجام می‌دهند در این مرحله با سدی به نام افیسر سفارت مواجه شده و شانس کسب ویزا را از دست می‌دهند.

با توجه به تجربیاتی که دانشجویان مختلف در زمان مصاحبه در سفارت امریکا داشته اند، افیسر مربوطه سوالات مختلفی را از متقاضی می‌پرسد. این سوالات حتی با توجه به جنسیت مصاحبه شونده نیز متغیر است. در این میان سوالاتی که با تکرار بیشتر پرسیده می‌شوند را می‌توانید در مقاله "سوالات مصاحبه سفارت امریکا برای ویزای دانشجویی" بخوانید.

 

آیا داشتن حجاب برای عکس ویزای تحصیلی امریکا ایجاد مشکل می‌کند؟

در بیشتر موارد، سر متقاضی نباید پوشیده باشد. با این وجود پوشاندن سر به دلایل مذهبی به طور کلی قابل قبول است. البته پوشش سر به دلایل دیگر قابل قبول نیست. صورت متقاصی باید کامل دیده شود و پوشش سر نباید هیچ سایه ای روی صورت ایجاد کند.

حجابی که تمام یا قسمتهای قابل توجهی از صورت را بپوشاند قابل قبول نیست زیرا هویت فرد باید مشخص باشد.

 

مهمترین معیارهای افسران کنسولی برای اعطای ویزای دانشجویی امریکا چیست؟

همه چیز درباره اخذ ویزای تحصیلی امریکا

کارمند کنسولگری برای اعطای ویزای دانشجویی باید قانع شود که متقاضی با هدف ادامه تحصیل به ایالات متحده می‌رود، واجد شرایط لازم برای ویزای دانشجویی مربوطه است، بودجه کافی برای تکمیل تحصیلاتش در امریکا را خواهد داشت و تنها قصد دارد برای مدت زمانی که مشغول تکمیل برنامه دانشگاهی خود است در ایالات متحده، بماند.

سوالاتی که در روز مصاحبه ویزای دانشجویی آمریکا پرسیده می‌شود، یکی از دغدغه‌های دانشجویان ایرانی است. ما در مطلب جداگانه‌ای به این مساله پرداخته‌ایم که حتما توصیه می‌کنیم آنرا مطالعه کنید.

 

چگونه می‌توانم نشان دهم که صلاحیت ویزای دانشجویی امریکا را دارم؟

اخذ و تکمیل فرم دریافتی I-20 تا حد زیادی نشان می‌دهد که از نظر علمی واجد شرایط اخذ ویزا هستید. با این حال، افسر کنسولی باید بررسی کند که I-20 بر اساس مدارک جعلی یا اشتباه افسر پذیرش صادر نشده است.

بنابراین، بهتر است کارنامه مقاطه تحصیلی گذشته خود را (همراه با ترجمه انگلیسی توسط دارالترجمه‌های رسمی) و کارنامه‌های آزمون را همراه داشته باشید تا پیشینه خود را بیشتر مستند کنید. همچنین باید انتظار داشته باشید که از شما خواسته شود که خلاصه ای از اهداف تحصیلی خود را ارائه دهید.

بخشی از آمادگی علمی تسلط به زبان انگلیسی است که برای شرکت در برنامه تحصیلی شما نیاز است. اگر پذیرش مشروط دریافت کرده اید یا برای تحصیل در زبان انگلیسی به ایالات متحده می‌روید، بدیهی است که نیاز به مهارت انگلیسی کمتر خواهد بود.

بسیاری از کارمندان کنسولی زبان‌های دیگر را به خوبی فهمیده و به آن صحبت می‌کنند اما در صورت نیاز به یک مترجم در اختیار شما قرار می‌گیرد اما توجه داشته باشید که اگر می‌توانید به زبان انگلیسی ارتباط برقرار کنید به نفع شما است. اگر برنامه دانشگاهی شما به مهارت انگلیسی نیاز دارد، افسر کنسولی احتمالاً مصاحبه را به زبان انگلیسی انجام می‌دهد و همچنین ممکن است از شما بخواهد اطلاعات را به زبان انگلیسی بخوانید و بازگو کنید.

 

امکان تمدید ویزا برای دانشجویان رشته‌های STEM تا ۳۶ ماه

کلمه STEM از ابتدای کلمات علوم (Science)، فناوری (Technology)، مهندسی (Engineering) و ریاضیات (Mathematics) پدید آمده است و به هر موضوعی که در زیرشاخه این چهار رشته قرار می‌گیرد، اشاره دارد. برنامه‌های تحصیلات دانشگاهی و دانشگاهی در استم (STEM) در بسیاری از صنایع تقاضای زیادی دارند.

تحصیل در رشته‌های STEM به متقاضی این فرصت را می‌دهد که پس از فارغ التحصیلی علاوه بر یک سال فرصت کار در آمریکا (OPT)، دو سال دیگر نیز با ویزای تحصیلی در آمریکا زندگی و کارآموزی کنند و یا به دنبال یافتن کار باشند.

این به آن معنی است که فارغ التحصیلان رشته‌های علوم، فناوری، مهندسی, ریاضی (STEM) قادر خواهند بود به مدت سه سال به اشتغال در ایالات متحده بپردازند.

برای آشنایی کامل با STEM و رشته‌های آن مقاله " درباره STEM چه می‌دانید؟" را از دست ندهید.

 

بیشتر بخوانید: آیا گپ تحصیلی برای دریافت ویزا آمریکا مشکل ایجاد می‌کند؟

 

مدارک مورد نیاز برای اثبات تمکن مالی برای سفارت امریکا چیست؟

همه چیز درباره اخذ ویزای تحصیلی امریکا

باید نشان دهید که شما (یا حامیان مالی شما، اگر شخص دیگری هزینه شما را تأمین می‌کند) تمکن مالی کافی برای تأمین بودجه تحصیل در امریکا را دارید.

معمولاً قاعده این است که شما باید با مدارک و مستندات کافی ثابت کنید که کل مبلغ مورد نیاز برای تأمین هزینه‌های شما شامل هزینه‌های تحصیل و زندگی، حمل و نقل و.... را برای سال اول تامین می‌شود و همچنین نشان دهید که مابقی بودجه مورد نظر را نیز می‌توانید از منابع قابل اطمینان تامین کنید. (متقاضیان ویزای M-1 باید بودجه مربوط به کل دوره تحصیل خود را کاملاً مستند کنند.)

ممکن است کارمند کنسولگری به عنوان بخشی از روند درخواست پذیرش از دانشگاه خواستار ارائه یک فرم “تعهد به پشتیبانی” یا Affidavit of support از طرف حامی مالی شما شود که تضمین می‌کند طی مدت اقامت شما بودجه کافی برای رفع نیازهای شما موجود خواهد بود.

اگر اعضای خانواده خود را به امریکا می‌برید، انتظار می‌رود بودجه کافی برای تامین مالی نیازهای آنها را داشته باشید. حتماً به یاد داشته باشید که افراد وابسته به دانشجویان به هیچ وجه مجاز به "کار با حقوق" در ایالات متحده نیستند.

معمولاً مهمترین مدارک برای اثبات تمکن مالی شما ارائه اصل دفترچه‌های بانکی یا گردش حساب مربوط به سه ماه آخر است؛ همچنین اطلاعاتی از بانک در مورد زمان افتاح حساب و میانگین مانده حساب؛ فرم‌های مالیاتی که نشان دهنده درآمد سالانه است. اثبات دارایی‌های دیگر مانند مالکیت مشاغل (پروانه کسب)، املاک، سهام و غیره یا اسنادی که نشان می‌دهد بورس تحصیلی به شما اعطا شده است از دیگر مدارکی است که تمکن مالی شما را به کارمند کنسولگری نشان می‌دهد.

برای آگاهی کامل درباره گرفتن تمکن مالی و روند آن مقاله " تمکن مالی برای ویزای تحصیلی آمریکا" را مطالعه کنید.

 

چگونه ثابت کنم که بعد از تحصیل به کشور خود باز خواهم گشت؟

همه چیز درباره اخذ ویزای تحصیلی امریکا

این یک مورد کاملاً شخصی است و شما باید دقت کنید که تعهد خود نسبت به کشورتان را به بهترین نحو به کارمند کنسولگری نشان دهید. برخی از اسنادی که معمولاً مفید هستند عبارتند از اسنادی که ثابت می‌کنند شما یا خانواده نزدیک شما مشغول به تجارت یا صاحب خانه هستید. گواهی نامه‌های موسسات آموزشی داخل کشور؛ معرفی نامه از سوی یک مقام مسئول همانند معلمین که نشان دهنده مشارکت اجتماعی شما است. اسنادی مالکیت زمین؛ گذرنامه منقضی شده که نشان می‌دهد شما پیش از این به خارج از کشور سفر کرده اید و به خانه برگشته اید.

اسناد مربوط به خواهر و برادرانی که قبلاً در خارج از کشور تحصیل کرده و به زادگاه خود برگشته اند (مدارک تحصیلی، نامه‌های کارفرمایان یا گذرنامه فعلی و غیره)؛ نامه ای از کارفرما مبنی بر اینکه برنامه تحصیلی شمان برای آنها مفید خواهد بود. نامه ای از یک شرکت مبنی بر اینکه پس از بازگشت برای یک کار خاص استخدام خواهید شد. و یا نامه ای از یک شرکت مبنی بر اینکه بعد از بازگشت ممکن است شما را استخدام کنند و اینکه آنها نیاز به کارمندانی با تحصیلاتی دارند که شما در ایالات متحده دریافت خواهید نمود.

 

اطلاعات فردی خود را ارسال کنید تا با مشاوران ما در آمریکای شمالی (با زبان فارسی) مشاوره داشته باشید.

درخواست مشاوره رایگان

 

 

مصاحبه ویزای تحصیلی امریکا چقدر طول می‌کشد؟

مدت زمان مکالمه یک افسر کنسولی با شما بسیار کوتاه (شاید یک تا سه دقیقه) خواهد بود چرا که حجم پرونده‌های ویزا که لازم است روزانه در کنسولگری‌های ایالات متحده رسیدگی شود زیاد است. به دلیل وجود چنین محدودیت‌های زمانی، مأمور کنسولگری از سازماندهی مناسب مطالب و پاسخ کوتاه و مستقیم به سوالات خوشحال خواهد شد.

 

اگر روادید خود را به موقع دریافت نکنم چه اتفاقی خواهد افتد؟

اگر چنین موردی پیش آید، دو راه حل خواهید داشت. می‌توانید از دانشگاه خود درخواست کنید که نامه ای را فکس و در آن قید کنند که شما می‌توانید بعد از تاریخ مندرج در فرم I-20 خود در دانشگاه حضور یابید و آخرین مهلت را نیز ذکر کنند. راه حل دوم این است که از آنها درخواست کنید پذیرش شما را به ترم بعد موکول کنند.

 

اگر برای من ویزا صادر نشود، برای اقدام مجدد به چه اطلاعاتی نیاز دارم؟

شما باید اطلاعات جدیدی که در زمان اولین مصاحبه خود به کارمند کنسولگری ارائه نکردید (یا مدارک کافی برای اثبات آن نداشتید) را داشته باشید. قبل از اقدام مجدد، سعی کنید بفهمید چرا بار اول برای شما روادید صادر نشد.

آیا فرم I-20 از طرف یک مؤسسه آموزش عالی معتبر دارید؟ آیا تسلط شما به زبان انگلیسی برای تحصیل در دانشگاه کافی است؟ آیا می‌توانید ثابت کنید که بودجه کافی برای تحصیلات شما موجود است، و شما قصد دارید بعد از اتمام تحصیلات به کشور زادگاه خود باز گردید؟

 

کار دانشجویی در امریکا با ویزای تحصیلی

کار در آمریکا هنگام تحصیل یکی از بزرگترین نگرانی‌های متقاضیان بین المللی است. آیا آنها می‌توانند به عنوان دانشجوی بین المللی در آمریکا کار کنند؟ پاسخ کوتاه این است که بله، آنها می‌توانند در حین تحصیل کار کنند، درآمد اضافی و تجربه کسب کنند اما محدودیت هایی در این زمینه وجود دارد. قوانین و مقررات دقیقاً دنبال می‌شوند. کار فقط برای دارندگان ویزای F-1 و J-1 مجاز است. کسانی که ویزای M-1 دارند نمی‌توانند استخدام شوند. ویزای F-1، J-1 و M-1 سه نوع ویزای دانشجویی غیر مهاجرتی برای تحصیل در آمریکا هستند.

ما در موسسه کلوراپلای "همه آن چیزی که باید درباره کار دانشجویی در امریکا بدانید" را در این مقاله برای شما توضیح داده ایم.

 

چگونه پس از تحصیل گرین کارت امریکا بگیرم؟

ایالات متحده اقامت پس از اخذ مدرک دانشگاهی خود را کاملاً غیرممکن نکرده است. دلیل آن این است که ایالات متحده می‌خواهد افراد تحصیل کرده در این کشور حضور داشته باشد. از آنجایی که اکثر دارندگان ویزای F-1 دارای مدرک تحصیلی عالی در ایالات متحده هستند، آنها برای ماندن چند خلأ برای اقامت در این کشور دارند.

در حالی که ایالات متحده به طور صریح دانشجویان بین المللی را از تلاش برای دریافت گرین کارت منع نمی‌کند، با این حال این روند را بسیار دشوار کرده اند. از چهار طریق می‌توان از طریق ویزای F-1 دانشجوی بین المللی گرین کارت دریافت کرد.

برای آگاهی کامل از این 4 روش می‌توانید به مقاله " راه‌های دریافت گرین کارت امریکا پس از تحصیل" مراجعه کنید.

 

کلید واژه ها: ویزای دانشجویی امریکا ویزای تحصیلی امریکا پذیرش دانشگاه آمریکا تحصیل در آمریکا درباره آمریکا سوالات مصاحبه سفارت امریکا ویزا رد شدن ویزای تحصیلی آمریکا


نظر شما :