نکاتی در مورد مجوز تحصیل یا ویزای تحصیلی کانادا

اگر ایرانی هستید برای تحصیل در کانادا به مجوز تحصیلی (Study Permit) احتیاج دارید و در اینصورت قطعاً مرور این مطلب به شما کمک خواهد کرد. در انتها نیز آماری از میزان اخذ ویزای دانشجویی کانادا برای ایرانیان آورده شده است.
نکاتی در مورد مجوز تحصیل یا ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی کانادا به طور خاص برای دانشجویانی مانند شما که آماده شروع تحصیل در خارج از کشور و شروع ماجراجویی جدید در کانادا هستند، می‌تواند مورد استفاده واقع شود. برای کسب اطلاعات مورد نظر خود در مورد اینکه آیا تحصیل در کانادا برای شما مناسب است، بهترین اطلاعات را در مورد روند دریافت مجوز تحصیل پیدا کنید.

 

برای گرفتن ویزا چقدر زمان لازم است؟

حتماً وقت اضافی را برای درخواست ویزای تحصیلی اختصاص دهید. بلافاصله پس از پذیرش و ثبت نام در دانشگاه مورد نظر خود در کانادا، می‌توانید درخواست مجوز تحصیل در کانادا را شروع کنید. شما باید حداقل ۴-۶ ماه قبل از شروع برنامه تحصیلات دانشگاهی خود اقدام کنید. پس از اقدام، می‌توانید انتظار داشته باشید که حدود یک ماه و نیم منتظر تصمیم باشید.

 

مراحل اصلی اخذ ویزای دانشجویی کانادا چیست؟

آنچه دانشجویان برای گرفتن ویزای دانشجویی که به آنها امکان تحصیل در کانادا را می‌دهد باید انجام دهند:

می‌توانید بصورت آنلاین و از طریق وب سایت (Citizenship and Immigration Canada (CIC و یا به صورت کتبی برای ویزا اقدام کنید. معمولاً به صورت کتبی حدوداً دو برابر بیشتر طول می‌کشد، بنابراین توصیه می‌شود که مدت زمان پردازش ویزای دانشجویی خود را از قبل بررسی کنید. برای درخواست آنلاین، به کارت اعتباری و توانایی ایجاد نسخه الکترونیکی اسناد پشتیبانی خود (به عنوان مثال استفاده از اسکنر) نیاز دارید.

در ایران مراکز درخواست ویزای کانادا وجود ندارد، بنابراین برای گرفتن بیومتریک (انگشت‌نگاری و عکس‌برداری) باید به خارج از کشور سفر کنید و در صورت درخواست کتبی مدارک خود را ارائه دهید. مقامات کانادایی توصیه می‌کنند ایرانیان برای ویزا در ترکیه اقدام کنند. بسته به شرایط شما، پس از تجزیه و تحلیل درخواست شما، ممکن است در شرایط خاص، برای مصاحبه ویزا فراخوانده شوید.

اجازه تحصیل کانادا تا مدتی معتبر است، یعنی دارای تاریخ انقضا می‌باشد. برای اینکه بتوانید در کل دوره تحصیلات خود بمانید، ممکن است لازم باشد هر ساله ویزا خود را تمدید کنید. اگر می‌خواهید پس از اتمام تحصیل خود در کانادا بمانید، باید برای نوع دیگری از ویزا یا تمدید ویزا از طریق دفتر مهاجرت اقدام کنید.

 

چه مبلغی برای ویزای دانشجویی باید پرداخت کنم؟

برای تحصیل در کانادا، باید مجوز تحصیل در کانادا را دریافت کنید که به عنوان ویزای دانشجویی برای مدت زمان اقامت شما نیز عمل می‌کند. اگر دوره یا برنامه شما شش ماه یا کمتر طول بکشد، نیازی به مجوز تحصیل در کانادا ندارید. با این حال، ممکن است بخواهید به هر حال برای اجازه تحصیل درخواست دهید. برای درخواست مجوز تحصیل در کانادا باید ۱۵۰ دلار کانادایی هزینه پرداخت کنید. بسته به شرایط شما، مقامات کانادایی به شما اجازه می‌دهند این هزینه را بصورت آنلاین یا از طریق انتقال بانکی پرداخت کنید.

برای هزینه بیومتریک باید مبلغ هشتاد و پنج دلار کانادا اضافی پرداخت کنید. همچنین برای سفر به مرکز درخواست ویزا در ترکیه یا مقصد دیگر در خارج از کشور باید هزینه‌های مورد نیاز سفر را در نظر بگیرید.

هزینه‌های درخواست برای دانشگاه‌های کانادا (Application Fee) بسته به دانشگاه و کشور مبدا شما متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال، دانشگاه بریتیش کلمبیا از دانشجویان مقطع کارشناسی کانادا ۷۰.۵۰ دلار (معادل حدود ۵۴ دلار آمریکا) و از دانشجویان بین المللی ۱۱۸.۵۰ دلار کانادا (معادل ۹۰ دلار آمریکا) هزینه دریافت می‌کند.

 

اطلاعات فردی خود را ارسال کنید تا با مشاوران ما در آمریکای شمالی (با زبان فارسی) مشاوره داشته باشید.

درخواست مشاوره رایگان

 

 

به چه مدارکی برای ویزای دانشجویی نیاز دارم؟

هنگامی که برای ویزای خود اقدام می‌کنید، یکی از مهمترین مواردی که باید اثبات کنید این است که می‌توانید در طول دوره تحصیل، هزینه خود را تأمین کنید. برای کانادا، آنها از شما می‌خواهند ثابت کنید که اگر قصد تحصیل در هر استانی به جز کبک را دارید می‌توانید حداقل حدوداً بین ۸۰۰ تا ۹۰۰ دلار کانادا در ماه بپردازید، یا اگر قصد تحصیل در کبک را دارید می‌توانید حداقل هزار دلار کانادا پرداخت کنید، که این مبلغ را یا از منابع خارجی پرداخت خواهید کرد یا قبلاً در حساب بانکی خود موجودی کافی و لازم را داشته باشید.

در صورت داشتن اجازه تحصیل در کانادا، و در صورت تصمیم به ادامه تحصیل می‌توانید از داخل کانادا درخواست تجدید مجوز تحصیل کنید. برای دانشجویان تمام وقت که در یک مؤسسه آموزش عالی معتبر ثبت نام کرده‌اند، اجازه تحصیل همچنین به شما امکان می‌دهد به صورت پاره وقت در دانشگاه کار کنید. همچنین ممکن است بتوانید در خارج از دانشگاه نیز کار کنید، به عنوان بخشی از برنامه خود به و بصورت کارآموز.

بیشتر بخوانید: اجازه کار ضمن تحصیل در کانادا

 

روند دریافت ویزای کانادا چگونه است؟

در مرحله اول، شما باید یک نامه پذیرش از یک مؤسسه آموزش عالی معتبر در کانادا داشته باشید.

مرحله بعدی ارسال درخواست ویزای دانشجویی کانادا، از طریق وب سایت CIC یا از طریق تماس با دفتر ویزای محلی یا سفارت کانادا یا کنسولگری کانادا است.

ممکن است برای درخواست خود مجبور باشید به چند سوال درباره خود در وب سایت CIC پاسخ دهید. این سوالات تعیین می‌کند که آیا شما واجد شرایط درخواست آنلاین مجوز دانشجویی کانادا هستید و چه اسنادی را باید ارائه دهید. اگر واجد شرایط شناخته شوید، یک کد چک لیست شخصی با اعتبار ۶۰ روز دریافت خواهید کرد که برای ارائه آنلاین درخواست خود به آن نیاز خواهید داشت. حتماً صفحه حاوی کد خود را برای مراجعه بعدی چاپ کنید. این صفحه همچنین شامل راهنمای برنامه، مبلغ تخمین زده شده برای شهریه و لیستی از اسنادی است که باید با برنامه خود ارسال کنید.

هنگامی که آماده درخواست هستید، یک حساب MyCIC ایجاد کنید. کد چک لیست شخصی خود را وارد کرده سپس چک لیست اسناد شخصی خود را دریافت می‌کنید که به شما امکان می‌دهد اسناد خود را در CIC بارگذاری و ارسال کنید. برای این کار به چاپگر یا اسکنر نیاز دارید. هنگامی که مدارک و فرم درخواست خود را آماده کردید و هزینه‌های خود را پرداخت کردید، می‌توانید درخواست تکمیل شده خود را به CIC ارسال کنید.

برخی از متقاضیان ممکن است مجبور به شرکت در مصاحبه در دفتر ویزا شوند.

 

برخی موارد اضافی برای ویزای دانشجویی کانادا نیز ممکن است اعمال شود:

  • برخی از متقاضیان نیز ممکن است قبل از ارسال درخواست خود نیاز به معاینه پزشکی و یا گواهی سو پیشینه داشته باشند. اگر سابقه کیفری داشته باشید و از شما بخواهند گواهی به عنوان اثبات این موضوع ارائه دهید، نمی‌توانید مجوز تحصیل بگیرید.
  • تا زمانی که شهروند ایالات متحده نباشید، باید ثابت کنید که گذرنامه معتبری دارید که به شما امکان می‌دهد پس از اتمام دوره خود به کشور مبدا خود برگردید.
  • پرینت گردش حساب بانکی
  • مدارک حساب کانادایی به نام شما
  • موجودی بانک با ارز قابل تبدیل
  • اثبات پرداخت شهریه و هزینه‌های اقامت

 

کمک هزینه تحصیلی کانادا

بورسیه یا کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل در کانادا هستند، در دو سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد در دسترس است. این موارد شامل بورسیه‌های تحصیلی خاص برای موفقیت‌های ورزشی و تحصیلی خاص می‌شود.

بسیاری از دانشگاه‌های کانادا بورسیه تحصیلی خود را ارائه می‌دهند، بنابراین شما همچنین می‌توانید برای بورس تحصیلی منحصر به فرد دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید ارائه دهید. در همه موارد، مهم است که هرچه زودتر اقدام کنید زیرا بودجه بورس تحصیلی محدود و بسیار رقابتی است. به متقاضیان بین المللی نیز توصیه می‌شود در مورد فرصت‌های بورس تحصیلی دانشگاه‌های کانادا که به متقاضیان خارج از کشور ارائه شده‌اند، تحقیق کنند.


 

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد ویزای تحصیلی کانادا می‌توانید به بخش مربوط مجوز تحصیل در وب سایت CIC مراجعه کنید.

 

 

آمار اخذ ویزای دانشجویی کانادا برای ایرانیان

در سال ۲۰۱۸، کانادا بیش از ۸۴۵۰ درخواست مجوز تحصیل از دانشجویان ایرانی دریافت کرده است که نسبت به سال ۲۰۱۷ رشد قابل توجهی در حدود ۸۲.۷۸ درصد داشته است. از این تعداد درخواست، ۶۰۰۰ ویزا تأیید شده‌اند و لذا درصد موافقت با صدور ویزا نسبت به درخواست‌های ارائه شده ۷۱٪ بوده است.

در سال ۲۰۱۹ تعداد درخواست دانشجویان ایرانی به عدد ۱۴۳۲۹ درخواست رسیده است که رشد ۵۹ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۸ داشته است ولی متاسفانه تنها ۶۲۵۷ ویزا برای این درخواست‌ها صادر شده است که نشان می‌دهد میزان رد شدن درخواست ویزای تحصیلی کانادا حدود ۵۷ درصد بوده است!

 

 

بیشتر بخوانید: دلایل رد شدن ویزای تحصیلی کانادا

 

میزان تأیید مجوز تحصیل براساس استان

طبق بررسی‌های انجام شده در خصوص نرخ تأیید مجوز تحصیل در تمام استان‌های کانادا، ساسکاچوان، آلبرتا و نیوبرانزویک با ۷۶-۷۷٪ بیشترین و کبک با ۵۳٪ کمترین میزان را داشتند.

 

کلید واژه ها: ویزای دانشجویی کانادا ویزای تحصیلی کانادا مجوز تحصیلی کانادا مراحل بعد از پذیرش در دانشگاه کانادا ویزای اقامت موقت کانادا


نظر شما :