آزمون GRE چیست؟

۲۲ شهریور ۱۳۹۹ | ۱۷:۴۶ وبلاگ تحصیل در کانادا و آمریکا
آزمون GRE شامل مهارت‌های نوشتاری، خواندن، واژگان و ریاضیات می‌باشد و سطح معلومات، استدلال و مهارت‌های تحلیلی آزمون دهنده را آزمایش می‌کند و برای سنجش آمادگی تحصیلی کلی در مقاطع تحصیلات تکمیلی ضروری است.
آزمون GRE چیست؟

آزمون جی آر ای یک آزمونی استاندارد است که برای سنجش آمادگی تحصیلی کلی و ثبت نام در مقاطع تحصیلات تکمیلی و حرفه‌ای، از جمله تجارت و حقوق، ضروری است و بر تصمیمات پذیرش شما و فرصت‌های بیشتر برای موفقیت تأثیر می‌گذارد. برای پذیرش تحصیلی کانادا و آمریکا در بیشتر دوره‌های تحصیلات تکمیلی، به استثنای دانشکده پزشکی، این آزمون نیاز است. اگر چه این آزمون به دانش پیشرفته در یک دوره خاص کالج نیاز ندارد اما اگر می‌خواهید نمره GRE خود را بالا ببرید، به زمان کافی برای تمرین نیاز خواهید داشت. پیشنهاد می‌شود حداقل بین چهار تا دوازده هفته به آماده سازی GRE اختصاص دهید.

در واقع کارشناسان هشدار می‌دهند دانشجویانی که علاقه‌مند به تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی هستند و تمایل به کسب نمره قابل قبولی در آزمون‌ها دارند، باید سعی کنند برای امتحان جی آر ای خود را آماده کنند، زیرا دستیابی به نمره چشمگیر در این آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی بدون آمادگی قابل توجه دشوار است.

توجه داشته باشید که در برخی از رشته‌های تحصیلی دانشحویان نیاز دارند که نه تنها در آزمون عمومی GRE، بلکه در یک آزمون موضوعی GRE نیز شرکت کنند تا دانش فنی مربوط به یک رشته خاص مانند فیزیک، روانشناسی یا ریاضیات را ارزیابی می‌کند.

 

 

آزمون The Graduate Record Examination یا به اختصار GRE، آزمون رایانه‌ای و در مواردی غیر رایانه‌ای است که حدود چهار ساعت طول می‌کشد. این آزمون شامل مهارت‌های نوشتاری، خواندن، واژگان و ریاضیات می‌باشد و سطح معلومات، استدلال و مهارت‌های تحلیلی آزمون دهنده را آزمایش می‌کند. این آزمون برآورد گسترده‌ای از توانایی دانشجو در انجام حل دقیق مسئله و تفکر انتقادی مورد نیاز در تحصیلات تکمیلی را به دانشگاه ارائه می‌دهد.

 

 

چه کسانی آزمون جی آر ای عمومی را می‌دهند؟

متقاضیان احتمالی تحصیلات تکمیلی از سراسر جهان که علاقه مند به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، کارشناسی ارشد تخصصی در تجارت، MBA یا دکترا هستند، در آزمون عمومی GRE شرکت می‌کنند. متقاضیان از سوابق تحصیلی و فرهنگی مختلفی برخوردار هستند و آزمون عمومی GRE یک معیار مشترک برای مقایسه مدارک داوطلبان به دانشگاه ارائه می‌دهد.

 

چه زمانی برای آزمون GRE را مناسب‌تر است؟

تقریباً یک سال قبل از اینکه قصد شروع تحصیلات تکمیلی را دارید زمان مناسبی است در آزمون GRE شرکت کنید. این امر باعث می‌شود تا در صورت لزوم زمان کافی برای برگزاری مجدد امتحان فراهم شود. نتایج آزمون شما تا پنج سال معتبر است، بنابراین خیلی زود از قبل برنامه ریزی نکنید.

 

نحوه ثبت نام در آزمون GRE

برای ثبت نام در آزمون GRE، به وب سایت ETS.org مراجعه کرده و یک حساب My GRE ایجاد کنید. سپس می‌توانید برای شرکت در آزمون ثبت نام کنید. همچنین باید مکان آزمون و تاریخ آزمون را انتخاب کنید. هزینه آزمون ۲۰۵ دلار می‌باشد. شما واجد شرایط هستید که هر بیست و یک روز یک بار آزمون GRE را مجدداً شرکت کنید. هرچند در یک بازه زمانی ۱۲ ماهه فقط می‌توانید پنج بار در آزمون ثبت نام کنید. ولی فقط در صورت نیاز به جایگزینی نمره ناکافی، باید آزمون را مجدداً انجام دهید.

 

محتوای آزمون GRE

آزمون عمومی جی آر ای یک آزمون رایانه‌ای است که شامل انواع سوالاتی است که نوع تفکر شما و مهارتهایی را که برای موفقیت لازم دارید، در برنامه‌های تحصیلات تکمیلی، از جمله تجارت و حقوق، منعکس می‌کند. طراحی دوستانه آزمون به شما امکان می‌دهد از سوالات یک بخش رد شوید، به عقب برگردید و پاسخ‌ها را تغییر دهید و انعطاف پذیری را در انتخاب سوالات مربوط به بخشی که می‌خواهید ابتدا به آن پاسخ دهید، داشته باشید.

با آزمون عمومی جی آر ای، شما تصمیم می‌گیرید که کدام نمرات را به مدارس ارسال کنید. اگر احساس می‌کنید در روز آزمون نهایت تلاش خود را نکردید، اشکالی ندارد. می‌توانید آزمون را دوباره انجام دهید و سپس فقط نمرات مورد نظر را برای دانشگاه ارسال کنید.

این آزمون به سه بخش تقسیم می‌شود: بخش استدلال کلامی، بخش استدلال کمی، و بخش تفکر انتقادی و مهارت نوشتن تحلیلی. مهارتهایی که طی مدت زمان طولانی ایجاد شده‌اند و مربوط به زمینه خاصی از مطالعه نیستند اما مهم هستند.

 

بخش استدلال کلامی:

بخش استدلال کلامی دو بخش سی دقیقه‌ای است که توانایی شما را در توانایی تجزیه و تحلیل و نتیجه‌گیری از گفتمان، استدلال از داده‌های ناقص، درک سطوح مختلف معنا، مانند لغوی، درک معانی کلمات، جملات و متن، و روابط بین کلمات و مفاهیم، قصد نویسنده، خلاصه کردن متن، تمایز نقاط اصلی از جزئی، را می‌سنجد. در این بخش نکات مهم را انتخاب کرده، نقاط عمده را از جزئی یا غیر مرتبط تشخیص می‌دهید. خلاصه متن و یا ساختار یک متن را درک می‌کنید. معنی کلمات، جملات، کل متن و روابط بین کلمات و مفاهیم را درک می‌کنید.

 

بخش استدلال کمی:

در این بخش از آزمون GRE ارزیابی مهارتهای پایه ریاضی آزمون دهنده، توانایی درک، تفسیر و تجزیه و تحلیل اطلاعات کمی، حل مشکلات با استفاده از مدل‌های ریاضی و استفاده از مفاهیم اساسی حساب، جبر، هندسه و تجزیه و تحلیل داده‌ها را در دو بخش ۳۵ دقیقه‌ای اندازه گیری می‌کند. در واقع توانایی دانشجو را در به کارگیری این مهارت‌ها و مدل‌های نظری برای مشکلات دنیای واقعی مورد هدف قرار می‌دهد.

 

تحلیل نوشتاری:

یک بخش با دو مقاله جداگانه با زمان ۳۰ دقیقه‌ای. تفکر انتقادی و مهارت تحلیلی، از جمله توانایی بیان و پشتیبانی از ایده‌های پیچیده را با دلایل و مثال‌های مرتبط، و بررسی ادعاها و شواهد همراه به روشنی اندازه‌گیری می‌کند. این بخش نیاز به ارائه پاسخ‌های متمرکز بر اساس وظایف ارائه شده دارد، بنابراین می‌توانید مهارت خود را در پاسخ مستقیم به یک کار به طور دقیق نشان دهید.

 

آزمون عمومی GRE که تنها آزمون قبولی در مقاطع تحصیلات تکمیلی و حرفه‌ای است دارای قابلیت‌هایی نسبت به دیگر آزمون‌ها است. این آزمون به شما امکان می‌دهد سوالات مربوط به یک بخش را رد کنید، علامت گذاری کرده اقدام برای برچسب زدن سوالات نمائید، بنابراین می‌توانید از آنها صرفه‌نظر کنید و در صورت باقی ماندن زمان در بخش بازبینی، مجدداً برگردید و تغییر و ویرایش پاسخ‌ها در یک بخش را انجام دهید. برای سوالات در بخشی که می‌خواهید ابتدا به آن پاسخ دهید، کنترل دارید. یک ماشین حساب روی صفحه برای قسمت استدلال کمی وجود دارد.

 

۳ کار اصلی شما:

  • یک برنامه دقیق برای خود انتخاب کنید و شروع کنید!
  • با بررسی برخی از نمونه سوالات رسمی در وب سایت ETS، با بخش مقاله، بخش استدلال کلامی و استدلال کمی آشنا شوید.
  • در یک آزمون آزمایشی رسمی شرکت کنید.

 

چگونه می‌توان برای GRE برنامه ریزی و مطالعه کرد؟

مرحله ۱: ساختار GRE را بفهمید

قبل از تنظیم برنامه مطالعه، اولین قدم برای آماده سازی خود این مهم است که جایگاه خود را در مکانی که باید باشید قرار دهید. با آزمون، قالب‌های آن، انواع سوالات و نمره‌دهی آن آشنا شوید. بدانید برای مطالعه چه چیزی لازم است. کار خود را با درک هدف و انواع سوالی که در این بخش‌ها با آنها روبرو می‌شوید شروع کنید. بهتر است خود را با نحوه کار با کامپیوتر آشنا کنید تا اطمینان حاصل کنید که به قالب عادت کرده‌اید. می‌توانید علاوه بر نحوه برنامه‌ریزی امتحان خود، در مورد سیستم در وب سایت GRE اطلاعات بیشتری کسب کنید.

 

مرحله ۲: تهیه یک برنامه مطالعاتی، دوره‌های تدریس خصوصی و دوره‌های آنلاین.

اگر مطالعه فردی برای شما کافی نیست، ثبت نام در دوره آمادگی GRE ممکن است به شما کمک کند تا برای آزمون آماده شوید. کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که از ۴ تا ۱۲ هفته قبل از امتحان آماده سازی را شروع کنید تا بتوانید بدون فراموش کردن چیزی بر مطالب مسلط شوید. اگر به دنبال دوره‌ها یا تدریس خصوصی هستید، شرکت‌های آمادگی آزمون مانند Kaplan و Princeton Review طیف وسیعی از خدمات را به صورت آنلاین ارائه می‌دهند.

هر برنامه درسی را که انتخاب می‌کنید، باید مطمئن باشید که به درستی شما را برای شرایط امتحان آماده می‌کند. به عنوان مثال، تمرین با مداد و کاغذ تنها درصورتی که قرار است در یک آزمون مبتنی بر کامپیوتر شرکت کنید بسیار کمک خواهد کرد.

 

مرحله ۳: برخی از سوالات آزمایشی را امتحان کنید و بر نقاط ضعف خود تمرکز کنید.

وقتی محتوای امتحان را فهمیدید، یک تست عملی بزنید. با مرور تست‌های عملی خود و با گذراندن آزمون‌های کوتاه موجود در چندین دوره GRE می‌توانید خود را محک بزنید. شرکت در یک آزمون آزمایشی GRE در ابتدای کار می‌تواند به شما در تشخیص مناطق مشکل، تعیین اهداف و تعیین اولویت‌ها کمک کند. با پاسخ دادن به سوالات تمرین شبیه سازی شده مشابه سوالات موجود در امتحان واقعی، آنچه را که قبلاً می‌دانید و هنوز هم باید روی آنها کار کنید، پیدا کنید. یافتن نقاط ضعف شما به شما کمک می‌کند تا مطالعه خود را بر روی بخشهای خاصی که بیشترین نیاز کمک را دارید متمرکز کنید. به عنوان مثال اگر لازم است مهارت‌های ریاضی خود را تقویت کنید، می‌توانید GRE Math Subject Test & Test Prep را که حاوی درس‌هایی در موضوعاتی مانند حساب، مشتقات جزئی و مثلثات است، مرور کنید. منبع سوالات تمرینی، نرم افزار Powerprep ETS است که در وب سایت رسمی GRE موجود است. این نرم افزار رایگان است.

 

مرحله ۴: یاد بگیرید که زمان خود را مدیریت کنید

در حین استفاده از GRE دقیقه به سرعت می‌گذرد، بنابراین حتماً روش‌هایی را برای مدیریت هوشمندانه وقت خود تمرین کنید. از آنجا که یک محدودیت زمانی ۴ ساعته برای یک امتحان شرکت خواهید داشت، مدیریت استراتژیک زمان، حتی در جلسات تمرینی مهم خواهد بود. اگرچه GRE به شما امکان می‌دهد دوباره برگردید و پاسخ‌های خود را در یک بخش مرور کنید، اما باید مطمئن شوید که زمان کافی برای تکمیل تمام سوالات هر بخش به خود اختصاص می‌دهید.

یک نکته مهم برای مدیریت زمان شما این است که تمرکز بیشتر روی سوالات اولیه بخش‌های ریاضی و کلامی مهم است. اگر به این سوالات اولیه به درستی پاسخ دهید، سیستم تست سازگار با رایانه سوالات با ارزش بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهد که به شما کمک می‌کند نمره بالاتری کسب کنید. با این حال اگر آنها را اشتباه پاسخ دهید، درگیر سوالات کم نمره خواهید شد. برای حدود ۱۰ سوال اول، به آرامی حرکت کنید و پاسخ‌های خود را دو یا سه بار بررسی کنید. با این حال، همیشه باید مراقب ساعت باشید و مطمئن شوید که زمان کافی برای پایان کار دارید.

 

اطلاعات فردی خود را ارسال کنید تا با مشاوران ما در آمریکای شمالی (با زبان فارسی) مشاوره داشته باشید.

درخواست مشاوره رایگان

 

 

برای عملکرد خوب در GRE باید به آمادگی کامل داشته باشید. از نظر ذهنی و جسمی آماده شوید. به اندازه کافی بخوابید، تمرینات تقویت کننده اعتماد به نفس انجام دهید و از روزهای قبل از آزمون، غذای سالم را الگوی خود قرار دهید. این طرح کلی شما را به تسلط بر GRE طی ماه آینده راهنمایی می‌کند. این یک فرمول ساده با موفقیت اثبات شده است.

اگرچه طراحان این آزمون می‌گویند که هدف آن فقط سنجش توانایی عمومی است. به این معنی که شما مجبور نیستید برای آن مطالعه کنید، اما این بدان معنا نیست که می‌توانید به سادگی در روز امتحان شرکت کنید و به بهترین نتابج امیدوار باشید!

 

نمرات آزمون GRE

فردی که در آزمون عمومی GRE ثبت نام می‌کند، می‌تواند انتظار داشته باشد که پس از اتمام موفقیت آمیز آزمون، سه نمره کسب کند، از جمله نمرات استدلال کلامی، استدلال کمی و نوشتن تحلیلی. امتیازات کلامی و کمی از ۱۳۰ تا ۱۷۰ است و این امتیازات همیشه یک عدد کامل است. نمره‌های نوشتن می‌توانند ۰ و تا ۶ باشند و این نمرات به صورت نصف امتیاز تعیین می‌شوند.

سیستم‌های امتیازدهی برای آزمون‌های موضوعی GRE به طور قابل توجهی متفاوت هستند، بنابراین بالاترین امتیازات قابل دستیابی در آنها متفاوت است.

 

نمرات GRE چقدر مهم است؟

این می‌تواند از دانشگاه به دانشگاه و حتی از یک متقاضی به متقاضی دیگر متفاوت باشد. برخی از دانشگاه‌ها حداقل نمره مشخصی لازم دارند، در این صورت نمرات بسیار مهم هستند. اما اگر بقیه مدارک شما بسیار قوی باشد، نمرات ممکن است از اهمیت کمتری برخوردار باشند.

 

چگونه نمره GRE را بالا ببریم

مؤثرترین روش برای بالا بردن نمره GRE این است که بفهمید چرا در امتحان قبلی اشتباهاتی مرتکب شده‌اید و برای جلوگیری از تکرار مجدد آنها، استراتژی‌هایی طراحی کنید. به عنوان مثال لیستی از معادلات ریاضی را که در بخش ریاضی آزمون عمومی GRE فراموش کرده‌اید، به روز نگه دارید. این به دانشجو اجازه می‌دهد تا روی حفظ معادلاتی که ممکن است در غیر این صورت فراموش کند تمرکز کند و یادآوری سریع و دقیق آن معادلات را در آینده تسهیل می‌کند. به همین ترتیب، دانشجویانی که در واژگان مشکل دارند باید کلمات کلیدی را که در امتحانات عمومی قبلی GRE با آن روبرو شده‌اند و آنها را تشخیص نمی‌دهند، حفظ کنند، بنابراین می‌توانند تعاریف این کلمات را حفظ کنند.

 

کلید واژه ها: آزمون GRE آزمون جی آر ایی آماده سازی آزمون آزمون جی آر ای آزمون نمونه سوال GRE


نظر شما :