انگیزه نامه تحصیلی - Motivation Letter

۱۹ مرداد ۱۳۹۹ | ۱۷:۰۱ وبلاگ تحصیل در کانادا و آمریکا
انگیزه نامه چیست؟ چگونه می‌توان بهترین انگیزه نامه را نوشت؟ این نامه چگونه باید به نظر برسد و باید حاوی چه چیزهایی باشد؟
انگیزه نامه تحصیلی - Motivation Letter

بخش مهمی از روند درخواست برای کارشناسی و مقاطع بالاتر در دانشگاه‌ها برای دانشجویان بین المللی نوشتن انگیزه نامه یا Motivation Letter است. نوشتن انگیزه نامه فقط یک کار تشریفاتی نیست. کمیته‌های پذیرش دانشجو در دانشگاه ها، نامه را بسیار جدی می‌گیرند.

نوشتن انگیزه نامه برای پذیرش تحصیلی در دانشگاه می‌تواند برای بعضی از متقاضیان گاه دشوار و چالش برانگیز باشد. لذا در این مطلب به این موضوع می‌پردازیم که انگیزه نامه چیست؟ این نامه چگونه باید به نظر برسد و باید حاوی چه چیزهایی باشد؟ چگونه می‌توان بهترین انگیزه نامه را نوشت؟ چرا به هر حال اینقدر مهم است؟

 

انگیزه نامه برای درخواست تحصیل در دانشگاه چیست؟

انگیزه نامه در واقع شخصی‌ترین و مهمترین مستندی است که شما در طی مراحل درخواست، در یک صفحه توضیح می‌دهید که چرا می‌خواهید و چگونه می‌توانید متقاضی مناسب برای تحصیل در رشته مورد نظر خود در دانشگاه باشید. این فرصتی برای شماست که بتوانید صلاحیت و انگیزه شخصی خودتان را برای رسیدن به اهداف خود با در نظر گرفتن تجربیاتی که در این زمینه شما را به این تصمیم سوق داده است، توصیف کنید. در این نامه از درخواست خود برای پذیرش دانشجویی در دانشگاه، بورسیه تحصیلی و بعد‌ها برای شغل، برنامه‌ای خاص و یا حتی کارآموزی صحبت کنید و و به ذکر فاکتورهای مهمی که شما را از سایر دانشجویان متمایز می‌کند، بپردازید.

این نکته بسیار مهم است که نحوی نوشتن انگیزه نامه شما، اغلب اوقات ممکن است نقش تعیین کننده‌ای در تعیین پذیرش یا عدم پذیرش در خواست شما ایفا کند، خصوصاً برای دانشگاه‌هایی که دارای استانداردهای بالا هستند. ارائه نامه به روشی که بتواند دانشگاه را قانع کند، امری دشوار است. حتی اگر دانشجوی برجسته و دارای بالاترین نمرات و بسیار با انگیزه باشید ممکن است روشی که نمونه SOP خود را می‌نویسید، در سرنوشت درخواست شما تاثیر گذار باشد.

 

اطلاعات فردی خود را ارسال کنید تا با مشاوران ما در آمریکای شمالی (با زبان فارسی) مشاوره داشته باشید.

درخواست مشاوره رایگان

 

 

قالب استانداردی برای انگیزه نامه وجود ندارد!

انتظار نداشته باشید که انگیزه نامه‌ای را پیدا کنید که در آن فقط باید اطلاعات شخصی خود را تایپ و و یرایش کنید. فرم استاندارد کلی از انگیزه نامه وجود ندارد!

 

نخستین و مهمترین گام در نوشتن انگیزه نامه: باید بدانید که به کجا می‌خواهید نامه بنویسید و به چه مواردی می‌خواهید اشاره کنید.

هنگام شروع نوشتن نمونه SOP، شما باید بدانید برای چه کسی و کجا می‌نویسید. با در نظر گرفتن این موضوع، در ابتدای کار، می‌توانید نوشتار خود را براساس آن تنظیم کنید. توجه داشته باشید که نوشتن انگیزه نامه برای مدرک لیسانس با نوشتن انگیزه نامه برای مدرک کارشناسی ارشد و حتی در مقایسه با انگیزه‌نامه برای مدرک دکتری متفاوت است. برای مثال، اگر متقاضی دوره کارشناسی ارشد هستید. از همان اولین جمله انگیزه نامه، ممکن است توجه بیشتری به تجربیات خود داشته باشید، و یا اگر در حال نوشتن یک انگیزه نامه برای دکترا هستید، کمیته پذیرش دانشجویی از شما انتظار دارد که تجربیات بیشتری را که دارید ذکر کنید و بسیار مشخص‌تر درباره برنامه‌های آینده پس از گرفتن مدرک دانشگاهی توضیح دهید.

 

 

استراتژی‌های زیر نکات عمده‌ای است که چهارچوب اصلی انگیزه‌نامه را تشکیل می‌دهد:

 • معرفی مقدماتی، معرفی شما مهمترین بخش نامه شماست.
 • آنچه را که قبلاً در فرم درخواست دانشگاه مورد سوال قرار گرفته است تکرار نکنید.
 • از زبان نسبتاً فصیح، متقاعد کننده و صاف استفاده کنید. باهوش، خلاق و جسور باشید.
 • براساس اولویت‌های دانشگاه بنویسید.
 • انگیزه و اشتیاق خود را به همراه اهداف و دلایل خود به طور خلاصه ابراز کنید تا نامه شما جذاب باشد.
 • علایق و احساسات خود را در فعالیت‌هایی که با رشته مورد نظر مربوط هستند، به اشتراک بگذارید.
 • مدارک، دستاوردها، سوابق شخصی و صلاحیت‌های خود را در چند سال گذشته، واقع گرایانه ذکر کنید.
 • انگیزه نامه شما باید نشان دهد که واقعاً می‌خواهید در آن رشته و دانشگاه درس بخوانید.
 • از خواننده تشکر کرده و انگیزه نامه خود را به پایان برسانید.

 

 

انگیزه‌نامه باید به سوالات زیر پاسخ دهد:

 • هدفتان از گرفتن مدرک رشته مورد نظر چیست؟
 • چرا دانشگاه مورد نظرتان بهترین گزینه برای شماست؟
 • چگونه این برنامه به شما کمک می‌کند تا به اهداف خود برسید؟
 • چرا دوره ارائه شده برای هدف حرفه‌ای شما مفید است؟
 • چرا فکر می‌کنید شما فرد مناسبی برای دوره انتخاب شده هستید؟
 • آیا تاکنون تجربه حرفه‌ای مرتبطی بدست آورده‌اید؟
 • آیا در پروژه‌های داوطلبانه نرتبط مشارکت کرده‌اید؟

پس از آن، به ساختار نامه خود بی‌اندیشید. ادبیات نامه، نحوه سازماندهی و ساختار آن در پاراگراف‌ها، اندازه قلم و طول نامه مهم است.

 

دیگر نکات در نوشته انگیزه‌نامه

 • شروع نامه

اگر می‌دانید چه کسی آن را خواهد خواند، ابتدا نامه را به آن شخص خطاب کنید. در غیر این صورت، فقط با "آقا یا خانم عزیز" شروع کنید. هنگام شروع نامه، اطمینان حاصل کنید که توجه خواننده را به بند افتتاحیه جلب کرده و دقیقاً از همان ابتدا دقیقاً آنچه را که باید بدانند برای آنها بگویید.

 

 • مختصر و مفید بنویسید

در طول دوره پذیرش، هر دفتر پذیرش دانشجویی دانشگاه، صدها درخواست روزانه دریافت می‌کند. اگر انگیزه نامه شما خیلی طولانی باشد و حاوی اطلاعات بسیار زیادی باشد، به احتمال زیاد جذب کننده پذیرش را خسته خواهد کرد. بنابراین، فقط اصلی‌‌ترین اطلاعات و قابل توجه ترین دستاوردهای خود بنویسید. آنچه برای شما جالب و مورد توجه می‌باشد ممکن است برای شخص دیگری نباشد.

 

 • متن نامه را بازبینی و تصحیح کنید

تصحیح نامه ضروری است. دستور زبان و املا را بررسی کنید. پس از تصحیح کلیه اشتباهات گرامری یا نگارشی، انگیزه نامه خود را به کسی بدهید و نظرش را ارزیابی کنید و به پیشنهادش گوش دهید. بعد از بارها و بارها خواندن آن ممکن است شما از اشتباهات ناچیز مطلع شوید. چون در ذهن شما دقیقاً منظور خودتان را می‌دانید، ممکن است نادرستی جمله را نبینید. به همین دلیل مهم است که فردی با دید تازه آنرا مطالعه کند.

 

 • انگیزه نامه خود را در آخرین لحظه ننویسید، این نامه بسیار مهم است!

به خودتان فرصت کافی بدهید تا پیش نویس‌های زیادی را بنویسید تا اینکه بهترین نامه را انتخاب کنید. اگر این کار را طی چند روز یا در روزهای آخر انجام دهید، ممکن است چیزهای ارزشمندی را فراموش کنید. حداقل یک فرصت یک ماه برای نوشتن انگیزه نامه خود در نظر بگیرید.

 

کلید واژه ها: انگیزه نامه تحصیل در دانشگاه Motivation Letter پذیرش از دانشگاه‌های کانادا مراحل گرفتن پذیرش دانشگاه کانادا تحصیل در کانادا ویزای تحصیلی کانادا پذیرش دانشگاه آمریکا پذیرش تحصیلی کانادا پذیرش دانشجویی کانادا ویزای دانشجویی کانادا انگیزه نامه تحصیلی برای کانادا SOP چیست انگیزه‌نامه


نظر شما :