دلایل رد شدن ویزای تحصیلی کانادا

۰۶ مرداد ۱۳۹۹ | ۱۷:۳۲ وبلاگ تحصیل در کانادا و آمریکا
وقتی نامه پذیرش از یکی از دانشگاه‌های کانادا دریافت می‌کنید، به نظر می‌رسد قسمت سخت ماجرا تمام شده است، ولی واقعیت این است که دریافت ویزای دانشجویی کانادا بخش دشوارتر داستان است.
دلایل رد شدن ویزای تحصیلی کانادا

تحصیل در کانادا رویای بسیاری از دانشجویان بین المللی است و در واقع با دریافت نامه قبولی از موسسه آموزشی مورد نظر شروع می‌شود. وقتی نامه پذیرش از یکی از دانشگاه‌های کانادا دریافت می‌کنید، به نظر می‌رسد قسمت سخت ماجرا تمام شده است، ولی واقعیت این است که دریافت ویزای دانشجویی کانادا بخش دشوارتر داستان است.

پس از قبولی در دانشگاه یا کالج در کانادا، باید درخواست ویزای تحصیلی کنید. پس از اخذ ویزای دانشجویی کانادا، می‌توانید وارد کانادا شوید. به طور معمول، هنگامی که برای ویزای دانشجویی درخواست می‌کنید، باید نشان دهید که واجد شرایط دوره تحصیلی هستید.

اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC: Immigration, Refugees and Citizenship Canada‎) می‌گوید تقریباً ۳۰ درصد از درخواست‌های دریافت اجازه تحصیل ریجکت می‌شود. دلایل زیادی وجود دارد که چرا درخواست مجوز تحصیل در کانادا ریجکت می‌شود که در نامه‌ای صادر شده توسط IRCC ذکر خواهد شد.

 

بیشتر بخوانید:

 

در این مطلب، چند مورد از شایع ترین دلایل برای عدم پذیرش ویزای دانشجویی کانادا توضیح داده شده است.

 

۱. عدم اثبات منابع کافی مالی

یکی از قسمت‌های پذیرش ویزای دانشجویی کانادا می‌تواند این باشد که شما باید ثابت کنید که منابع مالی کافی برای حمایت و تأمین هزینه‌های خود در هنگام حضور در کانادا را دارید. IRCC، مقرر کرده است که تمام دانشجویان بین المللی ثابت کنند که آنها برای تأمین شهریه خود برای سال اول تحصیل و همچنین هزینه‌های زندگی برای خود و اعضای خانواده همراهشان بودجه لازم را دارند.

اگر درخواست شما به دلیل عدم اثبات توانایی در حمایت مالی مورد نیاز شما توسط قبول IRCC ریجکت شد، باید اسناد مالی را که با درخواست خود ارسال کرده اید با دقت بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که به نگرانی‌های مطرح شده توسط افسر ویزا پرداخته و مدارک دیگری را که نیاز است برای اثبات پول کافی برای تأمین هزینه‌های فراهم آورید.

 

 

۲. عدم اثبات برنامه شما برای خروج از کانادا پس از اتمام تحصیل

اجازه تحصیل، ویزای موقت است، به این معنی که دارای مدت اعتبار و تاریخ انقضا است. در درخواست اجازه تحصیل خود، باید متقاضی ویزا متقاعد کند که با اتمام مجوز تحصیل، کشور را ترک می‌کند. این بدان معنا نیست که شما نمی‌توانید برای تمدید اجازه تحصیل یا ماندن دائم درخواست دهید. در حقیقت، برنامه‌های بسیاری برای کمک به دانشجویان برای ماندن و کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) در کانادا و یا کار همراه با تحصیل یا انتقال به اقامت دائم وجود دارد. این یعنی که افسر ویزا باید اعتماد کند که شما در خارج از وضعیت خود به طور غیرقانونی در کشور نخواهید ماند. معمولاً اگر اثبات نکنید که دلایل خوبی برای بازگشت به ایران دارید، این یک مشکل اساسی برای شما خواهد بود.

بهترین راه برای رفع این نگرانی، اظهارات شخصی شماست. اگر افسر ویزا به دلایلی که ارائه کرده اید قانع نشد، باید مطالب خود را دوباره با مبنای محکمی برای بازگشت به ایران ارایه دهید و مستقیماً به رفع نگرانی‌های آنها بپردازید.

 

 

۳. انتخاب نامناسب رشته تحصیلی

درخواست‌هایی که در مورد مجوز تحصیل وجود دارد، گاهی اوقات ریجکت می‌شوند، اگر مأمور ویزا منطق انتخاب رشته یا سطح تحصیلی شما را نفهمد. برای مثال ممکن است شخصی با مدرک لیسانس پرستاری و چهار سال سابقه کار به عنوان یک پرستار بخواهد مدیریت هتل را بخواند، مورد سؤال قرار گیرد. به نظر نمی‌رسد که رشته انتخاب شده در کانادا با سوابق تحصیلی یا سابقه اشتغال متقاضی خیلی مطابقت داشته باشد.

اگر انتخاب برنامه شما با توجه به تحصیلات گذشته یا سابقه کارتان، عجیب و غریب به نظر می‌رسد، باید به روشنی توضیح دهید که چرا می‌خواهید آن رشته را تحصیل کنید. نامه‌ای از کارفرمای فعلی که نشان می‌دهد متقاضی پس از اتمام تحصیلات خود، دارای شغل در کشور خود بوده و بر می‌گردد به شما کمک خواهد کرد. متقاضیان بدون شغل هم می‌توانند اثبات کنند که دوره تحصیلی که قصد پیوستن به آنها را دارند، به آنها در واجد شرایط بودن برای شغل در ایران می‌تواند کمک کند. در غیر این صورت، افسر مهاجرت ممکن است نتیجه بگیرد که اجازه تحصیل برای کمک به متقاضی برای اقامت دائم در کانادا است.

 

 

۴. آماده نبودن نامه قبولی دانشگاه

دریافت نامه قبولی از یک موسسه آموزشی کانادایی اولین قدم قبل از درخواست اجازه تحصیل شما است. باید نامه قبولی را از یک مؤسسه یادگیری تعیین شده (DLI) در کانادا بهمراه داشته باشید. شما همچنین باید کلیه الزامات را رعایت کنید. همراه با نامه پذیرش، متقاضی موظف است حداقل شرایط ورود به موسسه را رعایت کند. اگر افسر ویزا شک کند که حداقل الزامات توسط متقاضی برآورده نشده، و یا نامه پذیرش شما واقعی نیست اجازه تحصیل ممکن است رد شود.

مدارک مدرسه‌ای را که ارسال کرده اید مرور کنید. اطمینان حاصل کنید که همه اسناد شفاف و آسان برای خواندن هستند و هرگونه اسناد حمایتی دیگری که می‌تواند از درخواست شما پشتیبانی کند را نیز بهمراه داشته باشید. در برخی از رویدادها، ممکن است بخواهید برای کمک به رفع نگرانی‌های افسر، با DLI صادر کننده سند تماس بگیرید.

 

۵. مشکل در اسناد مسافرتی یا هویتی

سوابق و تاریخ‌های سفرها و همچنین مدارک هویت شما باید واضح باشد. اگر سابقه کاملی از تاریخ سفرهای خود ندارید، یا اگر اسناد هویتی شما مشخص نیست، IRCC ممکن است از صدور اجازه تحصیل خودداری کند. باید ثابت کنید که از نظر پزشکی و همچنین جرم و جنایت، پذیرفته شده برای ورود به کانادا هستید. IRCC باید بتواند هویت شما را تأیید کند تا مشخص کند آیا از نظر پزشکی یا جرم کیفری در کانادا غیرقابل قبول هستید یا خیر.

 

 

۶. مشکل مهارت در زبان انگلیسی

دانشجویان بین المللی غیر انگلیسی زبان که موظف به ارائه مدرک زبان هستند، می‌بایست هنگام درخواست حداقل نمرات آزمون استاندارد زبان انگلیسی (TOEFL/IELTS) را رعایت کنند. حتی اگر متقاضی حداقل نمره را با شرایط DLI داشته باشد، عدم تحقق شرایط می‌تواند منجر به رد ویزای دانشجویی برای کانادا شود.

 

 

اطلاعات فردی خود را ارسال کنید تا با مشاوران ما در آمریکای شمالی (با زبان فارسی) مشاوره داشته باشید.

درخواست مشاوره رایگان

 

 

کلید واژه ها: ویزای دانشجویی کانادا ویزای تحصیلی کانادا ویزای اقامت موقت کانادا رد شدن ویزای کانادا رد شدن ویزای تحصیلی کانادا مراحل گرفتن پذیرش دانشگاه کانادا پذیرش از دانشگاه‌های کانادا ریجکت شدن ویزای تحصیلی کانادا ریجکت شده ویزای کانادا


نظر شما :