پذیرش کارشناسی ارشد در رشته متفاوت از مدرک لیسانس

پذیرش در دوره تحصیلات تکمیلی در رشته‌ای متفاوت از آنچه شما دوره لیسانس را در آن رشته سپری کرده اید، ممکن است. در این مطلب راهکارهای تغییر رشته در مقطع فوق لیسانس توضیح داده شده است.
پذیرش کارشناسی ارشد در رشته متفاوت از مدرک لیسانس

امکان تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد از جمله سوالات اساسی متفاضیان تحصیل در دانشگاه‌های کانادا و آمریکا است.

 

تصمیم گیری برای گرفتن پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی و در واقع انتخاب رشته در دانشگاه همیشه سخت و دلهره آور است. اکثر دانشجویان آینده نگر سعی می‌کنند هنگام شروع تحصیلات کارشناسی خود، به دنبال فارغ التحصیلی در رشته‌ای به عنوان فرصتی برای داشتن شغل مناسب باشند.

اشتیاق غیر واقعی به یک رشته خاص، عدم اطمینان از علایق دانشگاهی و اهداف زندگی، فشار ناشی از والدین و حتی گاهی رقابت با سایر دانش آموزان همکلاسی در ورود به دانشگاه، اغلب افراد را در انتخاب رشته مناسب در کارشناسی دچار اشتباه می‌کند.

در ابتدا دانش آموزان در آرمان‌ها و اهدافشان بالغ نیستند و ممکن است آنچه در گذشته برای کسی درست بوده چند سال بعد درست نباشد و نهایتاَ پس از گذراندن چند ترم دریابد که رشته‌ای که در آن مشغول به تحصیل است رشته‌ای نیست که بخواهد برای دوره فوق لیسانس ادامه دهد. چرا که پس از گذراندن چند ترم با یک بازار کار غیرقابل پیش بینی یا اهداف واقعی‌تر زندگی مواجه شده، و متوجه شده است که می‌خواهند مسیر شغلی خود را تغییر دهد. یا شاید از حرفه‌ای که در آن مشغول به کار هستید خسته شده، و تصمیم بگیرید که تغییر کاملی در حرفه انجام داده و به دنبال تسلط بر یک زمینه دیگر باشید. این در زندگی کاملاً طبیعی است،

البته که این بلوغ تازه، هدف شغلی یا ارزیابی مجدد زندگی باید مثبت و با سخت کوشی مضاعف همراه باشد. نیویورک تایمز گزارش می‌دهد که اشتیاق و تجربه مهمترین اصل است، بنابراین اگر بتوانید اشتیاق و علاقه خود را به یک رشته جدید نشان دهید، ممکن است مدرک خود را کمتر از آن زمان که به نظر می‌رسد دریافت کنید.

گزارشی از مرکز ملی آمار آموزش و پرورش آمریکا نشان می‌دهد که نزدیک به ۳۰ درصد از تمام دانشجویان دوره کارشناسی، رشته خود را تغییر داده‌اند. بسیاری دیگر، با انتخاب رشته اولیه خود به مرحله فارغ التحصیلی در دوره لیسانس رسیده‌اند. برای این دسته به نظر می‌رسد که علایق دانشگاهی و شغلی با گذشت زمان تغییر نمی‌کند.

به طور کلی، حضور در دوره تحصیلات تکمیلی در رشته‌ای متفاوت از آنچه شما دوره لیسانس را در آن رشته سپری کرده‌اید، ممکن است، پس نگران نباشید. بدست آوردن مدرک کارشناسی ارشد در یک رشته متفاوت از لیسانس به آن اندازه که فکر می‌کنید دشوار نیست. امروزه بسیاری از دانشکده‌ها و دانشگاه‌ها در حال برنامه ریزی در مورد راه‌های امکان پذیرتر شدن این مهم هستند. بسیاری از موسسات ضمن حفظ استانداردهای بالای ثبت نام، این روند را تا حدامکان آسان کرده‌اند. برنامه‌های بسیاری وجود دارد که دانشجویان نیازی برای داشتن مدرک لیسانس در رشته‌ای که مایل به دریافت مدرک کارشناسی ارشد خود هستند، ندارند. در بیشتر موارد، دریافت مدرک فوق لیسانس در رشته جدید امکان پذیر است. شاید در حالی که ممکن است شخصی که دارای مدرک لیسانس از رشته دیگری است، مجبور شود چندین واحد را پاس کند تا بتواند در برخی از دوره‌های مدرک کارشناسی ارشد تحصیل کند.

تقریباً تمام دوره‌های فوق لیسانس متقاضیان دریافت مدرک تحصیلی از رشته‌های مختلف را قبول می‌کنند البته تا زمانی که مدارک شما توسط یک دانشگاه معتبر صادر شده باشد.

 

شرایط جدید برای دانشجویان خارجی تحصیل در کانادا در سال ۲۰۲۰ و در دوره ویروس کورنا

 

در ادامه به شما کمک می‌کنیم تا ملاحظات کلیدی و نکات تخصصی در مورد شرایط و نحوه تغییر رشته در فوق لیسانس در دانشگاه‌های کانادا و آمریکا را بدانید.

 

پیش نیازها

اگر قصد دارید پذیرش تحصیلی کارشناسی ارشد در کانادا یا آمریکا در رشته‌ای متفاوت از رشته لیسانس خود بگیرید، ممکن است ناچار شوید که برخی از دوره‌های پیش نیاز را بگذرانید.

مثلاَ اگر پیشینه شما مدرک لیسانس ادبیات انگلیسی است، و پس از آن شما بخواهید مهارت‌های ارتباطی قوی را در یک رشته دیگری داشته باشید، دانشگاه ممکن است از شما بخواهد دوره‌های تکمیلی در بازاریابی را بگذرانید. اما این دوره اضافی می‌تواند در دوره کارشناسی ارشد شما قرار گیرد تا شما وقت خود را برای گذراندن برای یک دوره کارشناسی اضافی در همان رشته تلف نکنید.

مثالی دیگر، اگر شغلی که به دنبالش هستید با مدرک تحصیلی شما بسیار متفاوت است، برای نمونه لیسانس هنر دارید، اما می‌خواهید به مراقبت‌های بهداشتی بروید، زمان بگذارید تا خود را در این رشته جدید قرار دهید. در آمریکا و کانادا عموماً، داوطلب باید در بیمارستان محلی یا آسایشگاه، یک دوره تابستانی در سفر را بگذراند.

در آمریکا و کانادا بعضی از رشته‌ها، که معمولاً پزشکی جزو یکی از آنهاست، برنامه‌هایی را برای دوره‌های کارشناسی ارشد (که اغلب به آنها پس از جابجایی گفته می‌شود) ارائه می‌دهند تا پیش‌نیاز برنامه‌های تحصیلات تکمیلی مورد نظر خود را در اختیار دانشجویان قرار دهند.

در برخی دانشکده‌های تحصیلات تکمیلی، دانش آموزان می‌توانند دوره‌های پیش نیاز را در طول سال اول بگذرانند. از طرف دیگر، دانشجویان قبل از ثبت نام، در یک مؤسسه دیگر یا بعضی اوقات در یک کلاس فشرده تابستانی که توسط دانشکده و یا دانشگاه به صورت مقطعی برگزار می‌شود، باید دوره‌های مقدماتی را بگذرانند.

اکنون که می‌دانید اخذ مدرک کارشناسی ارشد در یک رشته تحصیلی دیگر امکان پذیر است، اولین قدم شما، بررسی شرایط پذیرش تحصیلی در دانشگاه مورد نظر شماست. اکثر وب سایت‌های دانشگاهی این اطلاعات ضروری را در قالب چک لیست ارایه می‌دهند. همیشه مشاوران پذیرش وجود دارند که می‌توانند در مورد مدارک تحصیلی به شما توصیه کنند و بهترین مسیر را برای شما پیشنهاد می‌کنند.

 

اطلاعات فردی خود را ارسال کنید تا با مشاوران ما در آمریکای شمالی (با زبان فارسی) مشاوره داشته باشید.

درخواست مشاوره رایگان

 

 

حداقل شرایط لازم برای دریافت مدرک کارشناسی ارشد

با توجه به اینکه دانشگاه‌ها در اولویت‌ها و پیش‌نیازهای پذیرش خود متفاوت هستند، مهمترین نکته این است که شما نشان دهید که دارای مدرک لیسانس در هر زمینه‌ای، و نمره گرا یا سایر آزمون‌های مشابه هستید.

اگر دانشگاه مورد نظر شما نیاز به یک تست استاندارد برای پذیرش داشته باشد، رایج‌ترین مورد پذیرش دانشجویی، آزمون ثبت نام تحصیلات تکمیلی (گرا) است. این یک دوره دانش عمومی است که میزان آمادگی کلی شما را در هنگام مطالعه تحصیلات تکمیلی نشان می‌دهد.

در صورتی که تمایل به برنامه‌ریزی در یک زمینه خاص دارید، برخی از دانشگاه‌ها به یک تست استاندارد شده تخصصی‌تر نیاز دارند. به عنوان مثال، بسیاری از آموزشگاه‌های MBA دانشجویان را ملزم به ارائه نمره خود از آزمون پذیرش مدیریت دانشگاهی ( Gmat ) می‌کند، (بیشتر بخوانید: تحصیل MBA در آمریکا بدون آزمون Gmat ) دقیقاً مانند برنامه‌هایی که در پزشکی وجود دارد ممکن است به آزمون پذیرش کالج پزشکی (مست) احتیاج داشته باشید. این امکان وجود دارد که دانشگاهی که مایل به تحصیل در آن هستید نیازی به آزمایش استاندارد برای پذیرش نداشته اما به تجربه حرفه‌ای نیاز داشته باشد.

 

دانش آموزان بین المللی

دانشجویان بین المللی از کشورهایی که زبان انگلیسی، زبان مادری آنها نیست، ناچارند تسلط خود را به زبان انگلیسی ثابت کنند. این کار را می‌توان با چند تست استاندارد مانند آزمون تافل (تست زبان انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی) یا امتحان IELTS (سیستم بین المللی تست زبان انگلیسی) انجام داد که برای آن دانشگاه‌هایی که برنامه‌های کارشناسی ارشد ارائه می‌دهند به طور معمول برای قبولی نیاز به حداقل نمره در این آزمون‌ها دارند. حداقل نمرات و آزمون‌های پذیرفته شده در هر دانشگاه متفاوت است، اما پیش فرض تسلط انگلیسی عموماً از شرایط پذیرش دانشجویی در کانادا مستثنا نیست.

 

انتخاب برنامه کارشناسی ارشد

اگر در آزمون نمره خوبی کسب کنید، احتمالاً قبل از شروع دوره کارشناسی ارشد خود نیازی به کلاس‌های مقدماتی ندارید. با این حال، اگر در زمینه‌ای ضعف داشته باشید، کلاس‌های مقدماتی زیادی بصورت آنلاین و یا در کالج وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا دانش و مهارت‌های خود را با سایر دانشجویان کارشناسی ارشد هم‌تراز کنید.

 


درصورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان در زمینه تغییر رشته و پذیرش دانشجویی در کانادا و آمریکا به صفحه اینستاگرام کلور اپلای مراجعه کنید.

 

کلید واژه ها: تغییر رشته کارشناسی ارشد رشته متفاوت کارشناسی ارشد پذیرش فوق لیسانس پذیرش از دانشگاه‌های کانادا مراحل گرفتن پذیرش دانشگاه کانادا پذیرش دانشگاه آمریکا ثبت نام در دانشگاه کانادا تحصیل در کانادا مقطع کارشناسی کانادا پذیرش تحصیلی کانادا پذیرش دانشجویی کانادا


نظر شما :