دیفر کردن چیست؟

دیفر کردن (Defer) به زبان ساده به معنی به تعویق انداختن پذیرش است. پذیرش به تعویق افتاده به این معنی است که متقاضی برای شرکت در یک دوره تحصیلی درخواست دهد و سپس یک سال قبل از شروع آن، شرکت در آن را به تعویق بیاندازد.
دیفر کردن چیست؟

سالیانه دانشجویان زیادی برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های مختلف دنیا از جمله دانشگاه‌های امریکا و کانادا اقدام می‌کنند. فرایند گرفتن پذیرش از این دانشگاه‌ها نیازمند گذراندن مراحل مختلفی است؛ اخذ ویزای دانشجویی، شرکت در آزمون‌های استاندارد مهارت سنجی زبان انگلیسی همانند تافل، آیلتس، دولینگو یا تافل اسنشیالز و آزمون‌های دیگر مانند GRE، GMAT و ... است.

در زمانی که همه بخش‌های فرایند اپلای متقاضی به خوبی پیش برود طبیعتا جای نگرانی وجود نخواهد داشت و او قادر خواهد بود که در زمان تعیین شده توسط دانشگاه بر سر کلاس‌های خود حضور پیدا کند. با این حال در برخی موارد یا برخی اوقات پیش می‌‌آید که یک دانشجو از لحاظ شرایط آکادمیک، در وضعیت بسیار خوبی قرار داشته باشد و رزومه خوب و قوی هم دارد اما بنا به دلایلی مجبور می‌شود شروع تحصیلات را به ترم یا برخی مواقع به سال تحصیلی بعد موکول کند.

عدم اخذ ویزای دانشجویی یا آماده شدن نمره زبان انگلیسی، پیداکردن فرصت کاری یا تحقیقاتی خوب و مرتبط با رشته تحصیلی، مشکلات مالی، گذراندن خدمت سربازی و یا درگیر شدن با بیماری از دلایلی هستند که باعث می‌‌شوند یک دانشجو تحصیلات خود را با تاخیر شروع کند.به این اقدام برای تعویق پذیرش در اصطلاح دیفر کردن یا تعویق پذیرش می‌گویند.

 

دیفر کردن یعنی چه؟

همانطور که در بالا گفتیم دیفر کردن به زبان ساده به معنی تعویق پذیرش است. پذیرش به تعویق افتاده به این معنی است که متقاضی برای شرکت در یک دوره تحصیلی درخواست دهد و سپس یک سال قبل از شروع آن، شرکت در آن را به تعویق بیاندازد. این کار ممکن است از قبل برنامه ریزی شده باشد، برای مثال ممکن است متقاضی بخواهد یک سال از فضای آکادمیک فاصله داشته باشد.

هنگام درخواست می‌توانید تاریخ شروع "معوق" را برای دوره انتخابی خود انتخاب کنید، اما مهم است که قبل از ارسال درخواست خود با دانشگاه یا کالج تماس بگیرید تا مطمئن شوید که آنها از دیفر کردن شما خوشحال هستند.

دانشگاه‌ها معمولا دیفر کردن را برای تنها برای یک سال قبول می‌کنند و نباید فراموش کرد که این موضوع به دانشگاه و رشته انتخابی شما نیز بستگی خواهد داشت.

همچنین شرایط پذیرش شما با وجود تغییر تاریخ تغییر نخواهد کرد. به عنوان مثال، اگر پیشنهاد مشروط شما مبتنی بر دستیابی به ABB در سال 2022 برای شروع دوره دیفر شده در 2023 است، شما باید در سال 2022 به آن نمرات برسید تا شرایط پذیرش دیفر شده خود را تأمین کنید.

برخی از دانشگاه‌ها و کالج‌ها ممکن است گهگاه به طور مستقیم با دانشجویان تماس بگیرند تا بپرسند آیا مایلند پذیرش خود را به تعویق بیندازند. به یاد داشته باشید که مجبور نیستید با این سوال آنها موافقت کنید و اگر شرایط پذیرش خود را رعایت کرده اید، امسال کاملاً حق شرکت در آن را دارید. با دقت فکر کنید که چگونه دیفر کردن ممکن است بر برنامه‌های فعلی و آینده شما تأثیر بگذارد. اگر تصمیم به تعویق می‌گیرید به معنای فارغ التحصیلی یک سال دیرتر از حد معمول است. اما این بدان معناست که شما کمی بزرگتر، کمی با تجربه تر هستید و احتمالاً پول بیشتری دارید. اطمینان حاصل کنید که مزایا و معایب را بسنجید، با خانواده و دوستان خود صحبت کنید و بر اساس آنچه برای شما مناسب است تصمیم بگیرید.

گاهی اوقات، ممکن است دانشگاه شما را به تعویق بیندازد زیرا آنها می‌خواهند اطلاعات بیشتری از شما مانند نمرات آزمون یا نمرات سال ارشد را از شما ببینند. همچنین ممکن است به یافتن شخصی که بتواند توصیه نامه دیگری برای شما بنویسد، کمک کند. با یک سرپرست در کارآموزی یا مربی که می‌تواند اطلاعات جدیدی را به برنامه شما اضافه کند، تماس بگیرید.

 

دیفر کردن یا درخواست پذیرش برای سال آینده؟

اگر تصمیم نگرفته اید که در کدام رشته ادامه تحصیل بدهید یا به کدام دانشگاه بروید یا فکر می‌کنید برای کسب نمرات بهتر یا مدارک بیشتر به زمان بیشتری نیاز دارید، می‌توانید به جای دیفر کردن، پذیرش سال بعد را درخواست کنید. هر آنچه را که انتخاب می‌کنید، باید با دقت به آن فکر کنید و جوانب مثبت و منفی آن را بسنجید.

اگر تصمیم به دیفر کردن داشته باشید، فارغ التحصیلی شما یک سال به تأخیر می‌افتد و بنابراین کسب درآمد شما را برای یک سال دیگر به تأخیر می‌اندازد. گذراندن یک سال در دورانی مانند همه گیری کرونا نیز ممکن است کار کردن مانند قبل را دشوار کند، بنابراین منابع مالی شخصی شما ممکن است ضربه بخورد. همچنین این خطر وجود دارد که به دلیل محدودیت‌های جهانی می‌توانید کار بسیار کمی انجام دهید.

لازم به ذکر است که دیفر کردن ممکن است در برخی از رشته‌‌ها یا دوره‌های رقابتی امکان ‌پذیر نباشد. در  برخی از دانشگاه‌ها دیفر کردن و تعویق پذیرش فقط در دوره تحصیلات تکمیلی انجام می‌شود. به همین خاطر پیشنهاد می‌شود با مسئول پذیرش دانشگاه یا کالج مقصد مشاوره کنید.

 

آیا باید درخواست دیفر بدهم؟

مزایا

به طور معمول، فاصله انداختن بین سالهای تحصیل چیز خوبی است. ممکن است برای کسب درآمد و کسب تجربه ارزشمند به مسافرت بروید یا کار تمام وقتی پیدا کنید. به خصوص اگر در سطح A یا معادل آن بسیار تلاش کرده اید، ممکن است احساس کنید که به استراحت نیاز دارید. یک سال فاصله می‌تواند به شما این امکان را بدهد که دانشگاه را با چشم اندازی تازه شروع کنید.

اگر این فرصت خود را با دقت انتخاب کنید، می‌توانید نوعی بلوغ فردی را در خود توسعه دهید که به تحصیلات و شغل آینده شما کمک می‌کند. توانایی نشان دادن تعهد پایدار می‌تواند برای کارفرمایان جذاب باشد.

تعویق ورودی شما همچنین به این معنی است که قبل از شروع کار یا سفر محل دانشگاه خود را تنظیم کرده و در طول یک سال فاصله نگران آن نباشید.

همچنین، اگر نمرات مورد نظر خود را در آزمون‌های زبان یا امتحانات استاندارد دریافت نکرده اید و یا هنوز برای گرفتن ویزای دانشجویی یا معافیت تحصیلی موفق نبوده اید، این فرصت را خواهید داشت که با برنامه ریزی مجدد این کارها را انجام دهید.

 

معایب

دیفر کردن پذیرش به این معنی است که یک سال بیشتر از ورود به بازار کار و دریافت حقوق فاصله می‌گیرید. اگر دوره انتخابی شما طولانی است، این می‌تواند ارزش توجه داشته باشد.

ممکن است کمی طول بکشد تا دوباره به مطالعه جدی بپردازید اما اکثر دانش آموزان به زودی ذهن خود را درگیر کرده و ذهنیت مطالعه را بازیابی می‌کنند.

 

چگونه درخواست دیفر دهیم؟

اکثر دانشگاه‌ها به جای این که دانشجویان خوب و مناسب با رزومه‌های قوی را رد کنند، پذیرش آن‌ها را به ترم بعدی مولکول می‌کنند که در این مورد، دیفر شدن می‌تواند خبر خوبی برای شما باشد به عبارت ساده تعویق یک فرصت دوم برای پذیرش است.

به عنوان یک قاعده کلی، دانشگاهها خوشحال می‌شوند متقاضیان دیفر را در نظر بگیرند اما اگر بیانی واضح در مورد سیاست دانشگاه در این مورد ارائه نشده، ابتدا آن را بررسی کنید. این روزها با وجود همه گیری کرونا و محدودیت‌های تردد بین کشورهای مختلف احتمال اینکه مجبور به دیفر کردن شوید بیشتر شده است.

گاهی اوقات در زمان ثبت نام می‌تواند درخواست خود را برای به تعویق افتادن شروع تحصیلات در همان ابتدا ذکر کنید. برخی اوقات نیز دانشگاه برای دیفر کردن با شما تماس خواهد گرفت؛ این کار شاید به دلیل ناقصی مدارک شما باشد و دانشگاه تصمیم گرفته برای دریافت آنها به شما زمان دهد.

 

نحوه نوشتن نامه درخواست دیفر

نامه درخواست تعویق باید بیان کند که چرا باید برای پذیرش در آن موسسه در نظر گرفته شوید. این نامه باید یک صفحه و قانع کننده باشد. زمان مهم است و نامه باید فوراً ارسال شود.

این نامه باید شامل موارد زیر باشد:

چرا شما هنوز علاقه زیادی به تحصیل و این دانشگاه دارید و چرا هنوز این دانشگاه انتخاب برتر شما است. در صورت پذیرش، حتما شرکت خواهید کرد؛ این را نگویید مگر اینکه واقعاً منظورتان همین باشد. مستقیم و واضح صحبت کنید.

کارهای چشمگیری را که پس از درخواست پذیرش انجام داده اید، توضیح دهید. درباره دستاوردها یا افتخاراتی که در ماه‌های اخیر دریافت کرده اید بحث کنید. به آنها بگویید که مشغول چه کاری بوده اید. مشخصات پروفایل خود را قوی تر کنید.

برخی دانش آموزان رزومه دانشجویی دقیق و مشخصات LinkedIn را با برنامه‌های خود ارسال می‌کنند. لینکدین فعالیت‌های شما را زنده می‌کند. آن را به عنوان یک نمونه کار آنلاین در نظر بگیرید. فعالیت‌های فوق برنامه نقش زیادی در پذیرش کالج‌های ایالات متحده دارد. اگر از زمان ارسال درخواست خود پیشرفت‌های زیادی داشته اید، لینکدین را با تصاویر، فیلم‌ها یا اسناد به روز کنید. سپس، آن را با نامه دیفر خود لینک کنید. فراتر از پر کردن خلاصه وار، سرفصل‌ها و تجربیات باشید. برای نشان دادن دستاوردها و فعالیت‌های خود، تصاویر، مقالات تحقیقاتی مرتبط و فیلم اضافه کنید.

تکرار کنید که چرا این کالج برای شما مناسب است و چه چیزی را به جامعه دانشگاهی اضافه خواهید کرد. مواردی را که قبلاً در بیانیه شخصی یا مقالات تکمیلی خود ذکر کرده اید، تکرار نکنید. خاص باشید.

در نهایت بهتر است شروع تحصیلات خود را را تا جایی که امکان دارد به تأخیر نیندازید. اگر دلایل موجهی مانند مشکلات مالی یا خدمت سربازی برای این کار دارید مشکلی نیست اما در ابتدا بهتر است با مشاور دانشگاه یا کالج موردنظر صحبت کنید و ببینید که آیا آنها به شما این امکان را می‌دهند که تحصیلات خود را با تأخیر، شروع کنید یا خیر.

 

نمی‌دانی برای اپلای از کجا باید شروع کنی؟ همین حالا از کلور اپلای کمک بگیر

درخواست مشاوره رایگان

 

 

کلید واژه ها: تعویق پذیرش پذیرش دانشگاه دانشگاه کالج دیفر درخواست دیفر پذیرش تحصیلی امریکا پذیرش دانشگاه امریکا


نظر شما :