با اصطلاحات اپلای آشنا شوید

۲۳ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۰:۲۰ وبلاگ تحصیل در کانادا و آمریکا
متقاضیان تحصیل در دانشگاه های خارج از ایران در راه گرفتن پذیرش با اصطلاحات گوناگون، نام آزمون‌ های مختلف و موارد دیگری برخورد می‌ کنند که ممکن است این اصطلاحات برای آنها در ابتدا سردرگم کننده باشد
با اصطلاحات اپلای آشنا شوید

این روزها خیلی‌ها به دنبال مهاجرت هستند و یکی از رایج ترین مسیرها مهاجرت تحصیلی است. مهاجرت تحصیلی با اخذ پذیرش از یک دانشگاه خارجی شروع می‌شود؛ با این حال گرفتن پذیرش تحصیلی خود دارای فرایندی است که نیاز به کسب مهارت‌ها و اطلاعات زیادی دارد.

متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های خارج از ایران در راه گرفتن پذیرش با اصطلاحات گوناگون، نام آزمون‌‌های مختلف و موارد دیگری برخورد می‌ کنند که ممکن است این اصطلاحات برای آنها در ابتدا سردرگم کننده باشد. در صورتی که گام در این مسیر گذاشته اید یا تصمیم دارید در این راه وارد شوید دانستن معنی و مفهوم این واژگان کمک بسیار زیادی به شما خواهد کرد؛ همچنین همواره به خاطر داشته باشید که همکاران ما در موسسه کلوراپلای برای کمک به شما همواره آماده هستند و در صورت تمایل می‌توانید با پر کردن فرم درخواست مشاوره رایگان با ما در تماس باشید.

 

اپلای (Apply)

اپلای به معنای ثبت درخواست پذیرش از یک دانشگاه خارجی است و معمولا به کلیه مراحل گرفتن پذیرش از یک دانشگاه اپلای گفته می‌شود.

 

اپلیکیشن فرم (Application Form)

فرم درخواست پذیرش که به عنوان یکی از مدارک مورد نیاز در هنگام ثبت درخواست پذیرش در دانشگاه مقصد باید توسط متقاضی پر شود.

 

اپلیکیشن فی (Application Fee)

هزینه بررسی درخواست و مدارک ثبت شده متقاضی در دانشگاه مقصد است.

 

ادمیشن (Admission)

به مراحل اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه بعد از ارسال مدارک و قبول درخواست شما از طرف دانشگاه Admission گفته می‌شود.

 

ادمیشن فی (Admission Fee)

مبلغی که پس از کسب پذیرش در دانشگاه مقصد به عنوان هزینه پذیرش و برای حصول اطمینان از ادامه تحصیل متقاضی در آن دانشگاه از وی اخذ می‌شود.

 

انگیزه نامه (SOP)

شاید یکی از مهمترین و پر چالش ترین بخش‌های فرایند اخذ پذیرش تحصیلی برای دانشجویان نوشتن انگیزه نامه (Statement of Purpose) باشد. انگیزه نامه یا بیانیه اهداف (SOP) مقاله ای است که به دانشگاه مورد نظر شما در مورد مسیر شغلی، آکادمیک و حرفه ای شما، انگیزه شما برای دنبال کردن تصیلات و اهداف آینده تان بعد از اتمام دوره توضیح مختصری می‌دهد.

به یاد داشته باشید که در نگارش انگیزه نامه می‌توانید از راهنمایی‌ها و نظرات کارشناسان کلوراپلای استفاده کنید؛ برای این کار کافی است فرم درخواست مشاوره رایگان کلوراپلای را پر کنید.

 

ددلاین  (Deadline)

دانشگاه‌ها معمولا فرصتی را برای ثبت درخواست و ارسال مدارک به منظور فرایند ثبت نام متقاضی تعیین می‌کنند که به آن ضرب الاجل یا ددلاین گفته می‌شود.

 

توصیه نامه  (LOR)

توصیه نامه یا Letter of Recommendation یکی از مدارکی است که دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خارجی به آن نیاز دارند. این نامه معمولا توسط فردی آکادمیک همانند استاد که شناخت کافی از دانشجو دارد نوشته می‌شود و در آن مهارت‌ها و توانایی‌های وی را توصیف می‌کند.

دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری در یک دانشگاه معتبر بین المللی را دارند در فرایند پذیرش خود حتما باید توصیه نامه داشته باشند.

 

فاند (Fund)

بسیاری از دانشجویان ایرانی برای اینکه بتوانند از پس هزینه‌های تحصیل به خصوص در دانشگاه‌های امریکا برآیند به دنبال گرفتن فاند هستند؛ فاند نوعی کمک هزینه مالی است که توسط دانشگاه، ارگان‌های دولتی یا خصوصی به برخی دانشجویان داده می‌شود.

کمک‌های مالی انواع مختلفی دارد که با توجه به رشته و دانشگاه محل تحصیل و همچنین توانایی‌ها و شایستگی‌های فردی به دانشجو ارائه می‌شود. در صورتی که علاقه دارید تفاوت انواع کمک‌های مالی تحصیلی را بدانید می‌توانید به اینجا مراجعه کنید.

 

رزومه (Resume)

دانشجویانی که برای اپلای تلاش می‌کنند باید توجه داشته باشند که یکی از مدارکی که در زمان این کار به آن نیاز دارند، خلاصه‌ای از سوابق تحصیلی، کاری، مهارت‌ها، آثار منتشرشده و ... آنها و معمولاً ۱ تا ۲ صفحه است.

نوشتن رزومه خوب یک هنر است و  هدف آن یافتن قالب و سبکی است که تجربه و نقاط قوت شما را برجسته کند. ترتیب و تأکید بخشهای رزومه شما باید نشان دهنده میزان اولویت خواننده برای شما باشد. رزومه‌ای که برای پذیرش آماده می‌کنید باید بهترین ویژگی‌ها و موفقیت‌های شما را به نمایش بگذارد. رزومه شما باید توانایی شما در کار برای رسیدن به اهداف، تمرکز شما، قابلیت چند وظیفه بودن شما را نشان دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه نگارش رزومه حرفه ای و همچنین دانلود نمونه رزومه به اینجا مراجعه کنید. به علاوه فاطمه کوچک پور، دانشجوی فول فاند دکتری در آمریکا، در ویدیویی در مورد نکات نوشتن رزومه توضیحاتی داده است که از اینجا قابل مشاهده است.

 

فرم آی ۲۰ (i-20 Form)

این اصطلاح مختص دانشجویانی است که به دنبال گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های امریکا هستند. فرم I20 یک گواهی صلاحیت برای وضعیت دانشجوی غیر مهاجر است. هنگامی که در یک موسسه مورد تایید SEVP (برنامه دانشجویان و بازدیدکنندگان) پذیرفته شدید و هزینه I-901 SEVIS خود را پرداخت کردید، یک نماینده رسمی از دانشگاه شما فرم I20 مناسب را بر اساس اینکه وضعیت موسسه‌ای که در آن تحصیل می‌ کنید F-1 یا M-1 است برای شما ارسال می‌کند. هر مدرسه‌ای که شما را قبول کند، پس از پرداخت هزینه، فرم I-20 را برای شما ارسال می‌کند.

فرم I-20 سند مهمی است که باید از آن محافظت کنید، زیرا موارد مختلفی مانند پرداخت هرینه SEVIS، درخواست ویزای غیر مهاجرتی، ورود به امریکا و ... وجود دارد که به آن نیاز دارید.

 

SEVIS ID

این اصطلاح نیز مربوط به کسانی است که از دانشگاه‌های امریکا پذیرش گرفته اند؛ SEVIS ID در واقع کدی است که در فرم I-20 شما ذکر شده است و شناسه فرم متقاضی محسوب می‌ شود و برای ادامه فرایند اپلای به آن نیاز دارید.

 

ویزای F-1

شما برای ورود به امریکا نیازمند اخذ ویزا هستید؛ امریکا مانند بقیه کشورهای دنیا انواع مختلفی ویزا دارد که بنا به شرایط فرد متقاضی به وی اجازه ورود می‌دهد. ویزایی که دانشجویان بین المللی برای ورود به امریکا نیاز دارند، ویزای F-1 است؛ البته ویزای دانشجویی امریکا انواع دیگری دارد که در این مقاله می‌توانید با آنها آشنا شوید.

 

TA و RA

TA‌ها (Teaching Assistant) و RA‌ها (Research Assistant) در دانشگاه‌های ایالات متحده دستیاران اسایتد و محققان هستند که در قبال انجام وظایف مشخصی از استاد حقوق دریافت می‌کنند. دستیاری آموزش (Teaching Assistant) شامل کمک به اساتید در طول درس، تهیه مواد لازم برای دانشجویان، آماده‌سازی برای جلسات آزمایشگاهی کلاس‌های مربوطه، سازماندهی رویدادهای مرتبط و ارزیابی عملکرد دانشجویان است.

دستیار تحقیق (RA) بودن، شما را ملزم به انجام کارهایی می‌کند که شامل جمع آوری داده‌ها، تجزیه و تحلیل داده‌ها، آماده سازی آزمایش‌ها، بررسی مقالات پژوهشی، نوشتن مقالات و سازماندهی رویدادهایی مانند کارگاه‌ها می‌کند.

 

ریزنمرات (Transcript)

یکی از مدارکی که توسط دانشجو تهیه شده و برای دانشگاه ارسال می‌شود ترنسکریپت یا ریز نمرات دانشجو در مقطع قبلی است. دانشگاه ‌ها برای بررسی وضعیت دانشجو را در دروس تخصصی ریز نمرات را به عنوان یکی از مدارک لازم برای ثبت‌ نام درخواست می‌کنند.

دانشجویان باید ریزنمرات خود را باید ضمن ترجمه رسمی به زبان انگلیسی به همراه سایر مدارک مورد نیاز برای دانشگاه مقصد ارسال کنند.

 

آموزش عملی اختیاری  (OPT)

OPT مخفف آموزش عملی اختیاری (Optional Practical Training) است. این برنامه به دانشجویان بین‌المللی که در حال تحصیل در دانشگاه‌های امریکا هستند اجازه می‌دهد تا برای مدت زمان اولیه ۱۲ ماه در ایالات متحده کار کنند، این امکان برای دانشجویان رشته‌های STEM  (علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات) وجود دارد که این مدت را ۲۴ ماه دیگر تمدید کنند.

در اینجا می‌توانید به طور کامل درباره OPT اطلاعات کسب کنید.

 

استادی پلن (Study Plan)

برنامه مطالعاتی یا Study Plan برنامه‌ای است که پس از دریافت پذیرش از دانشگاه موردنظر، باید در هنگام درخواست ویزای تحصیلی ارائه دهید.

اگر به دنبال افزایش شانس پذیرش در دانشگاه‌های امریکا و کانادا هستند داشتن یک استادی پلن می‌تواند قدم رو به جلوی خوبی برای شما باشد. هنگام درخواست ویزای دانشجویی، ممکن است از شما خواسته شود که یک برنامه مطالعاتی ارائه دهید تا اهداف و برنامه‌های شما را در دوره بعدی خود مشخص کند.

در نظر داشته باشید که برخی دانشگاه‌ها Motivation Letter را به طور مستقل در کنار برنامه مطالعاتی یا برنامه تحقیقی می‌خواهند و study plan اغلب در هنگام درخواست ویزای تحصیلی کانادا مورد نیاز است.

 

گپ تحصیلی

در صورتی که بین دو مقطع تحصیلی متقاضی به هر دلیلی وقفه‌‌ای وجود داشته باشد اصطلاحا به آن گپ یا وقفه تحصیلی (Study gap)  گفته می‌شود. در این حالت برخی دانشگاه‌ها به دلیل دور شدن فرد متقاضی از فضای آکادمیک و احتمال فراموش کردن دروس اصلی و همچنین به روز نبودن اطلاعات علمی وی پذیرش متقاضی را نیازمند توجیه یا برآورده کردن ملزوماتی می‌کنند.

در مقاله " گپ تحصیلی چیست و چگونه می‌توان گپ تحصیلی را توجیه کرد؟" به صورت کامل به بررسی این موضوع پرداختیم.

 


ما به صورت منظم این مقاله را برای شما بروزرسانی خواهیم کرد.

 

نمی‌دانی برای اپلای از کجا باید شروع کنی؟ همین حالا از کلور اپلای کمک بگیر

درخواست مشاوره رایگان

 

 

کلید واژه ها: پذیرش دانشگاه دانشگاه امریکا پذیرش اصطلاحات اپلای اپلای کانادا اپلای دانشگاه کانادا نمونه توصیه نامه اپلای مراحل اپلای تحصیل در آمریکا پذیرش دانشگاه آمریکا پذیرش از دانشگاه‌های کانادا مراحل گرفتن پذیرش دانشگاه کانادا رزومه OPT گپ تحصیلی استادی پلن Teaching Assistant Research Assistant i20 فاند توصیه نامه


نظر شما :