هر آنچه باید درباره آزمون IELTS بدانید

۱۶ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۷:۱۴ وبلاگ تحصیل در کانادا و آمریکا
آزمون آیلتس (International English Language Testing System) محبوب ترین آزمون زبان انگلیسی در جهان برای کار، تحصیل و مهاجرت است. صفر تا صد آنچه باید درباره آیلتس بدانید را اینجا بخوانید.
هر آنچه باید درباره آزمون IELTS بدانید

اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های امریکا یا دانشگاه‌های کانادا نیازمند این است که دانشجویان متقاضی مهارت زبان انگلیسی خود را به موسسه مورد نظر نشان دهند. به همین منظور موسساتی بین المللی با هدف برگزاری آزمون‌های استاندارد سنجش مهارت زبان به وجود آمدند و سالهاست که این وظیفه را بر عهده دارند.

آزمون آیلتس (International English Language Testing System) محبوب ترین آزمون زبان انگلیسی در جهان برای کار، تحصیل و مهاجرت است. بیش از ۱۰ هزار سازمان به آیلتس به عنوان یک سازمان معتبر برای برقراری ارتباط در زبان انگلیسی اعتماد دارند. آیلتس مهارت زبان انگلیسی شرکت کنندگان را در چهار زمینه گوش دادن، خواندن، نوشتن و صحبت کردن ارزیابی می‌کند.

این آزمون که به صورت کاغذی یا کامپیوتری ارائه می‌شود، تنها آزمون زبان پر مخاطره است که برای مهاجرت در استرالیا، کانادا، نیوزلند و انگلستان شناخته شده است. آیلتس با تمرکز بر مکالمات انسانی، بیش از ۳۰ سال پیش پیشگام آزمایش زبان انگلیسی با چهار مهارت بود. آیلتس همچنان استانداردی را برای آزمون زبان انگلیسی امروز تعیین می‌کند.

سیستم بین المللی آزمون زبان انگلیسی (IELTS) محبوب ترین آزمون مهارت زبان انگلیسی در جهان برای آموزش عالی و مهاجرت جهانی است.

بیش از ۱۱۰۰۰ سازمان در سراسر جهان به آیلتس اعتماد دارند، بنابراین وقتی در آزمون شرکت می‌کنید می‌توانید مطمئن باشید که توسط موسسات آموزشی، کارفرمایان، دولت‌ها و نهادهای حرفه ای در سراسر جهان به رسمیت شناخته شده است.

IELTS به عنوان یکی از پیشگامان چهار مهارت تست زبان انگلیسی ۳۰ سال پیش، امروزه به تعیین استاندارد برای آزمون زبان انگلیسی ادامه می‌دهد. دولت‌های استرالیا، کانادا، نیوزلند و انگلستان از IELTS برای پردازش درخواست‌های مهاجرت استفاده می‌کنند.

سیستم بین المللی آزمون زبان انگلیسی (IELTS) محبوب ترین آزمون مهارت زبان انگلیسی در جهان برای آموزش عالی و مهاجرت جهانی است.

آیلتس توسط برخی از متخصصان برجسته ارزیابی زبان جهان توسعه یافته است و طیف وسیعی از مهارت‌های انگلیسی مورد نیاز برای موفقیت در شغل جدید یا تحصیل در خارج از کشور را آزمایش می‌کند.

 

انواع آزمون آیلتس

دو آزمون آیلتس وجود دارد - IELTS Academic یا IELTS General Training. آزمایشی که انتخاب می‌کنید باید بر اساس کاری باشد که می‌خواهید انجام دهید.

آیلتس آکادمیک تعیین می‌کند که سطح مهارت زبان انگلیسی شما برای یک محیط دانشگاهی مناسب است یا خیر. این آزمون جنبه‌های زبان دانشگاهی را منعکس می‌کند و ارزیابی می‌کند که آیا آماده شروع آموزش یا تحصیل هستید.

آزمون عمومی آیلتس میزان مهارت زبان انگلیسی را در زمینه ای کاربردی و روزمره اندازه گیری می‌کند. وظایف و آزمونها هم محل کار و هم موقعیتهای اجتماعی را منعکس می‌کند.

 

فرمت آزمون آیلتس

آیلتس یک آزمون برای هر چهار مهارت زبان شامل گوش دادن، خواندن، نوشتن و صحبت کردن است. آزمونهای Listening، Reading و Writing را همه در یک روز یکی پس از دیگری بدون وقفه ای بین آنها انجام می‌دهید. برای آزمون اسپیکینگ، می‌توانید یک اسلات آنلاین را در تاریخ و زمان دلخواه رزرو کنید. اگر در زمان تعیین شده اسلات را انتخاب نکنید، یک شکاف به طور خودکار به شما اختصاص می‌یابد. زمان کل آزمون کمتر از سه ساعت است.

 

آزمون گوش دادن آیلتس (۳۰ دقیقه)

شما باید به چهار فایل ضبط شده گوش دهید و سپس به سوالات مطرح شده پاسخ دهید. این فایل ضبط شده از زبان مادری انگلیسی است و مدت زمان آزمون 30 دقیقه است.

 

آزمون خواندن آیلتس (۶۰ دقیقه)

آزمون خواندن آیلتس از شما می‌خواهد که به 40 سوال پاسخ دهید و طوری طراحی شده است که شما را در زمینه مهارت‌های خواندن محک بزند. شما باید اصل مطلب، ایده‌های اصلی، جزئیات، استدلال‌های منطقی، نادیده گرفتن و درک نگرش ها، نظرات و مقاصد نویسندگان را بخوانید.

 

آزمون نوشتاری آیلتس (۶۰ دقیقه)

آزمون نوشتاری آیلتس شما را ملزم به تکمیل دو وظیفه می‌کند و موضوعات مورد علاقه عمومی را بر اساس ماژول مورد نظر خود پوشش می‌دهد.

 

آزمون زبان آیلتس (۱۱-۱۴ دقیقه)

آزمون اسپیکینگ آیلتس مهارت‌های گفتاری شما در زبان انگلیسی را ارزیابی می‌کند. آزمون در سه قسمت ضبط و اجرا می‌شود.

 

تاریخ های برگزاری آزمون آیلتس در ایران

آزمون آیلتس به صورت مرتب برای متقاضیان ایرانی در دسترس است و به نحوی برگزار می‌شود که انعطاف پذیری و راحتی را برای متقاضیان آزمون ایجاد کند. اگر در آزمون آیلتس کامپیوتری شرکت می‌کنید، می‌توانید از بین چندین تاریخ و بازه زمانی تاریخ مورد نظر خود را انتخاب کنید و نتایج خود را در عرض ۳ الی ۵ روز دریافت کنید. با این حال، در دسترس بودن تاریخ‌های آیلتس ممکن است با توجه به نوع آزمون و ماژول مورد نظر شما متفاوت باشد.

 

مراکز مجاز برگزاری آزمون آیلتس در ایران

سازمان سنجش تنها مرجع صادرکننده مجوز فعالیت جهت برگزاری آزمون‌های بین المللی در ایران بوده و فعالیت مراکزی که از این سازمان مجوز اخذ نکرده اند فاقد اعتبار و غیرقانونی است. اسامی مراکزی که مجوز برگزاری آزمون IELTS را از این سازمان دریافت کرده اند به شرح زیر است. مجوز سازمان سنجش آموزش کشور صرفا جهت برگزاری آزمون IELTS است و فعالیت‌های دیگر این موسسات منوط به اخذ مجوزهای جداگانه از مراجع ذیصلاح است.

 

 

همچنین موسسات دیگری به عنوان offsiteهای موسسات بالا در شهرهای دیگر مشغول به فعالیت هستند که نام و نشانی آنها در سایت سازمان سنجش در این آدرس قابل دسترسی هستند. به علاوه موسسه IELTS اطلاعات دقیقی از زمان و مکان برگزاری آزمون‌های در ایران را در سایت خود بروزرسانی می‌کند که از طریق این لینک در دسترس است.

 

منابع آماده سازی برای آزمون آیلتس

ما در موسسه کلوراپلای پیش از این در مقاله "بهترین کتاب‌های آماده سازی آیلتس (IELTS)" لیستی از برخی از بهترین کتاب‌های آماده سازی برای آزمون آیلتس برای شما آماده کرده ایم که از آنها برای یافتن چگونگی بهبود نمرات آزمون IELTS می‌توانید استفاده کنید. این کتاب‌ها به شرح زیر هستند:

  • Official IELTS Practice Materials
  • راهنمای رسمی کمبریج برای آیلتس
  • Barron’s IELTS Superpack
  • Cambridge IELTS 13 Academic Student’s Book with Answers

 

نمونه سوالات آزمون آیلتس

معمولا یکی از راه‌های افزایش سطح مهارت برای شرکت در آزمون‌ها مطالعه و حل نمونه سوالات آن امتحان است که علاوه بر آشنایی دانشجو با فضای سوالات احتمالی، ذهنیت لازم برای شرکت در آزمون اصلی را نیز در آنها ایجاد می‌کند.

مطالعه نمونه سوالات آزمون IELTS باعث می‌شود با قالب آزمون آشنا شوید، انواع وظایفی را که در آزمون از شما خواسته می‌شود انجام دهید، تجربه کنید، خود را تحت شرایط امتحان آزمایش کنید و در نهایت پاسخ‌های خود را مرور کنید و آنها را با پاسخ‌های مدل مقایسه کنید.

برای دانلود نمونه سوالات آزمون آیلتس می‌توانید به این اینجا مراجعه کنید.

 

چرا آیلتس را انتخاب کنم؟

هزاران دانشگاه و کالج معتبر جهان نتایج آیلتس را به عنوان مدرکی برای تسلط به زبان انگلیسی می‌پذیرند. این آزمون برای متخصصان است - نهادهای حرفه ای در بسیاری از زمینه‌ها از جمله حسابداری، مهندسی، حقوق، پزشکی، پرستاری، داروسازی و نهادهای آموزشی در بسیاری از کشورها نمرات آیلتس را می‌پذیرند.

همچنین آیلتس یک آزمون برای مهاجرت نیز هست و اکثر دولتها نمرات آیلتس را به عنوان مدرک مهارتهای زبانی شما نسبت به سایر آزمونهای زبان انگلیسی به عنوان شرط اقامت دائم ترجیح می‌دهند. برخلاف سایر ارائه دهندگان آزمون زبان، آزمون عمومی آیلتس تنها آزمون غیر آکادمیک برای مهاجرت به استرالیا، نیوزلند، کانادا، انگلستان و ایالات متحده است.

آیلتس شما را در مورد توانایی‌های ارتباطی عملی شما ارزیابی می‌کند و ارزیابی دقیقی از چهار مهارت مورد آزمایش ارائه می‌دهد. آیلتس متمرکز بر آزمایش توانایی‌های زبانی است تا دانش تخصصی داوطلب و ارائه دو نسخه - آموزش آکادمیک و عمومی. بعلاوه آزمون اسپیکینگ به صورت یک به یک با یک آزمونگر معتبر برگزار می‌شود.

محتوای آزمون آیلتس توسط یک تیم بین المللی از متخصصان توسعه یافته است و تحقیقات گسترده ای را انجام می‌دهد تا اطمینان حاصل شود که آزمون برای هر داوطلب بدون در نظر گرفتن ملیت، سابقه، جنسیت، شیوه زندگی یا محل سکونت عادلانه و بی‌طرف است.

 

نحوه تعیین نمرات ورودی آیلتس

هنگام تعیین نمرات آیلتس مورد نیاز برای ورود به سازمان خود، موارد زیر را در نظر بگیرید:

  • انتظارات شما از مهارت زبان انگلیسی در موسسه مورد نظر
  • مجموعه مهارت‌های ترجیحی متقاضیان
  • استاندارد مهارت‌های زبان مورد نیاز (به عنوان مثال برای ارائه، تحقیق، آموزش و غیره).
  • این ملاحظات به شما کمک می‌کند تا نمره کلی گروه آیلتس خود را و همچنین نمرات فردی برای هر بخش تعیین کنید: گوش دادن، خواندن، نوشتن و صحبت کردن.
  • دستورالعمل موسسات آموزشی

 

جدول زیر نمرات مورد نیاز گروه آیلتس برای دوره‌های مختلف را نشان می‌دهد.

به یاد داشته باشید که عوامل زیادی ممکن است بر عملکرد دانش آموزان تأثیر بگذارد، که توانایی زبان تنها یکی از این عوامل است.

نمره

دوره‌های دانشگاهی با نمره بالا

دوره‌های دانشگاهی با نمره معمولی

دوره‌های آموزشی با نمره بالا

دوره‌های آموزشی با نمره معمولی

9-7.5

قابل قبول

قابل قبول

قابل قبول

قابل قبول

7

احتمالا قابل قبول

قابل قبول

قابل قبول

قابل قبول

6.5

نیازمند گذراندن دوره زبان

احتمالا قابل قبول

قابل قبول

قابل قبول

6

نیازمند گذراندن دوره زبان

نیازمند گذراندن دوره زبان

احتمالا قابل قبول

قابل قبول

5.5

نیازمند گذراندن دوره زبان

نیازمند گذراندن دوره زبان

نیازمند گذراندن دوره زبان

احتمالا قابل قبول

 

نمره آیلتس مورد نیاز برای ۲۰ دانشگاه برتر امریکا

پذیرش در دانشگاه‌های برتر امریکا خواسته بسیاری از دانشجویان است؛ البته رسیدن به این خواسته پیش نیازهای زیادی دارد که یکی از آنها داشتن نمره زبان بالا در آزمون آیلتس است. در ادامه نمره قابل قبول در ۲۰ دانشگاه برتر امریکا را با هم مرور می‌کنیم.

 

Name of institution

World rank

IELTS minimum requirement

(undergraduate programmes)

IELTS minimum requirement

(postgraduate programmes)

Stanford University

3

Contact institution

Contact institution

Massachusetts Institute of Technology

4

7.0

7.0

California Institute of Technology

5

7.0

7.0

Harvard University

6

7.0

7.0

Princeton University

7

Contact institution

7.0

Yale University

8

7.0

7.0

University of Chicago

10

7.0

7.0

University of Pennsylvania

12

7.0

7.0

Johns Hopkins University

12

7.0

7.0

University of California, Berkeley

15

7.0

7.0

Columbia University

16

7.0

7.0

University of California, Los Angeles

17

7.0

7.0

Duke University

18

7.0

7.0

Cornell University

19

7.0

7.5

University of Michigan

20

7.0

7.0

Carnegie Mellon University

24

7.5

7.5

Northwestern University

25

7.5

7.5

New York University

27

7.5

7.5

University of Washington

28

7.0

7.0

University of California, San Diego

30

7.0

7.0

 

نمی‌دانی برای اپلای از کجا باید شروع کنی؟ همین حالا از کلور اپلای کمک بگیر

درخواست مشاوره رایگان

 

 

کلید واژه ها: آزمون آیلتس آزمون زبان انگلیسی آماده سازی برای آزمون زبان کتابهای آزمون زبان زبان انگلیسی کتابهای آیلتس بهترین کتاب برای آیلتس IELTS منابع IELTS


نظر شما :