گپ تحصیلی چیست و چگونه می توان گپ تحصیلی را توجیه کرد؟

۰۸ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۳:۵۷ وبلاگ تحصیل در کانادا و آمریکا
در صورتی که بین دو مقطع تحصیلی متقاضی به هر دلیلی وقفه ‌ای وجود داشته باشد اصطلاحا به آن گپ یا وقفه تحصیلی (Study gap) گفته می‌شود.
گپ تحصیلی چیست و چگونه می توان گپ تحصیلی را توجیه کرد؟

اکثر دانشجویان ترجیح می‌دهند که بدون وقفه تحصیل کنند و خیلی سریع مدرک تحصیل بالاتری را بگیرند؛ با این حال برخی نیز بنا به هر دلیلی تصمیم می‌گیرند که با فاصله به ادامه تحصیل بپردازند. برخی دانشجویان پس از اخد مدرک لیسانس به بازار کار وارد می‌شوند و با توجه به نیاز بازار کار یا احتیاج به مدرک بالاتر، رشته مناسب خود در کارشناسی ارشد را انتخاب می‌کنند. اما این وقفه میان مقاطع تحصیلی می‌تواند در روند اخذ پذیرش متقاضی مشکلاتی را ایجاد کند. گپ تحصیلی (Study gap) به عنوان یکی از مشکلات مهم برخی دانشجویان برای ادامه تحصیل شناخته می‌شود.

 

گپ تحصیلی چیست؟

در صورتی که بین دو مقطع تحصیلی متقاضی به هر دلیلی وقفه‌‌ای وجود داشته باشد اصطلاحا به آن گپ یا وقفه تحصیلی (Study gap)  گفته می‌شود. در این حالت برخی دانشگاه‌ها به دلیل دور شدن فرد متقاضی از فضای آکادمیک و احتمال فراموش کردن دروس اصلی و همچنین به روز نبودن اطلاعات علمی وی پذیرش متقاضی را نیازمند توجیه یا برآورده کردن ملزوماتی می‌کنند. گپ تحصیلی این روزها در بین دانشجویان کاملاً متداول شده است. قبلاً دانشجویان معتقد بودند که قبل از شروع به کار حرفه‌ای، تحصیلات خود را یکجا تکمیل می‌کنند. با این حال، افزایش رقابت این شیوه را تغییر داده است و در حال حاضر دانشجویانی که گپ تحصیلی دارند به طور گسترده ای قابل قبول شده است.

گپ تحصیلی همچنین می‌تواند فرصتی عالی برای به دست آوردن مهارت‌های شخصی و اشتغال زایی و کمک به کسب تجربیات کاری و ملاقات با فرهنگ‌های مختلف باشد. هنگامی که در حال برنامه ریزی برای گپ تحصیلی هستید در نظر بگیرید که کدام فعالیت‌ها به شما کمک می‌کند تا از نظر شخصی و فکری پیشرفت کنید، به یک هدف خوب یا پیشرفت شخصی فکر کنید.

البته این را در نظر داشته باشید که اغلب دانشگاه‌های معتبر نسبت به گپ تحصیلی حساس هستند، زیرا هرچه وقفه بین روند تحصیلی فرد بیشتر باشد، دانسته‌های وی از اعتبار به نسبت کم تری برخوردارند و نیاز به به روز کردن دانش فرد بیشتر است. با این وجود جای نگرانی نیست و می‌توانید با ارائه دلایل قابل توجیه علت نیاز به این گپ تحصیلی را توضیح دهید.

 

آیا گپ تحصیلی در امریکا قابل قبول است؟

گپ تحصیلی در سیستم آموزشی ایالات متحده قابل قبول است. البته وقفه بسیار طولانی می‌تواند برای متقاضی مشکل ساز باشد زیرا ممکن است برخلاف قوانین دانشگاه باشد. پس حتما پیش از اقدام برای اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود قوانین مربوط به گپ تحصیلی آن را بررسی کنید. با این حال، اگر متقاضی توضیح درستی از علت طولانی بودن گپ تحصیلی خود داشته باشد، همیشه یک استثنا وجود دارد. سیستم آموزشی آمریکا حرفه‌ای است و ترجیح می‌دهد دانشجویان از هر جنبه‌ای از زندگی خود بیاموزند. یادگیری در مورد دنیای واقعی به روش‌های عملی نیز امری قابل تقدیر است. سیستم آموزشی ایالات متحده آمریکا به دانشجویان این امکان را می‌دهد تا قبل از اینکه به راحتی تحصیلات خود را از سر بگیرند، از تحصیل فاصله بگیرند و با زندگی آشنا شوند.

البته این نکته را در نظر بگیرید که چنانچه گپ تحصیلی زیادی داشته باشید باید راهکاری برای توجیه آن به سفارت داشته باشید. دریافت ویزای تحصیلی آمریکا نیازمند طی کردن فرایند پاسخ به سوالات مصاحبه سفارت آمریکا است که یکی از نکاتی که در آن مورد ارزیابی قرار می‌گیرد گپ تحصیلی احتمالی شماست. در ادامه با راه‌های توجیه گپ تحصیلی آشنا خواهید شد.

 

بیشتر بخوانید: صفر تا صد اپلای و گرفتن پذیرش از دانشگاه های آمریکا

 

میزان مجاز گپ تحصیلی چقدر است؟

میزان گپ تحصیلی با توجه به مقطع تحصیلی فرد متقاضی، کشور و دانشگاه مقصد متفاوت است و همانطور که در بالا نیز گفتیم بهترین راه کسب اطلاع از سایت دانشگاه مربوطه است. با این حال به صورت کلی میزان وقفه تحصیلی برای متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی را دارند نباید بیشتر از ۲ تا ۳ سال باشد. این وقفه تحصلی برای کسانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را دارند نیز می‌ تواند تا ۵ سال نیز مورد قبول واقع شود. وقفه تحصیلی مجاز در مورد افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا را دارند مطرح نیست و آنها این امکان را دارند که برای ادامه تحصیل در خارج از کشور اقدام کنند البته مساله توجیه سفارت برای دریافت ویزا همچنان وجود دارد.

 

چگونه می‌توان گپ تحصیلی را توجیه کرد؟

فرد متقاضی در زمان گرفتن پذیرش از دانشگاه‌ها و همچنین در زمان مصاحبه سفارت برای اخذ ویزا باید دلایل و مدارک مستند مربوط به گپ تحصیلی خود را ارائه دهد تا شانس گرفتن آنها را داشته باشد. دریافت پذیرش دانشگاه منوط به داشتن شرایط لازم و مدارک تحصیلی کامل است که شامل آخرین مدارک تحصیلی، رزومه تحصیلی، پایان خدمت سربازی، سوابق کاری مرتبط، مدرک زبان، توصیه نامه برای مقاطع ارشد و دکترا، انگیزه ‌نامه تحصیلی، ارائه مقالات تحقیقی و پژوهش‌های معتبر و نداشتن سن بالا و وقفه تحصیلی است.

از جمله مواردی که برای توجیه وقفه تحصیلی می‌توان نام برد موارد زیر هستند:

 

یادگیری زبان: یکی از مواردی که برای پر کردن گپ تحصیلی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد، یادگیری زبان انگلیسی و شرکت در آزمون‌های بین المللی مانند تافل، آیلتس، دولینگو یا تافل اسنشیالز است.

 

کار مرتبط با رشته تحصیلی: برخی دانشجویان پس از اتمام تحصیلات کارشناسی وارد بازار کار می‌شوند و سپس پس از مدتی به فکر ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر می‌افتند. در صورتی که کاری که فرد متقاضی انجام می‌دهد با رشته وی مرتبط باشد، وی می‌تواند با ارائه مدرک مرتبط به عنوان سابقه کار وقفه تحصیلی خود را جبران کند.

 

خدمت سربازی آقایان: انجام دوره خدمت سربازی برای پسران ایرانی اجباری است؛ هر چند که بسیاری از دانشجویان از معافیت تحصیلی برای ادامه تحصیلات در مقاطع بالاتر استفاده می‌کنند اما برای کسانی که گپ تحصیلی دارند، دوره خدمت تحصیلی و ارائه مدرک آن می‌تواند این مشکل را برطرف کند.

بیشتر بخوانید: وثیقه و شرایط خروج از کشور برای مشمولان سربازی

 

بیماری: در صورتی که متقاضی به دلایل پزشکی یا بیماری قادر به ادامه تحصیل متوالی نباشد می‌تواند در زمان اخذ پذیرش و همچنین مصاحبه سفارت برای توضیح دلیل وقفه تحصیلی مدارک پزشکی مرتبط را  ارائه دهد تا دچار مشکلی در فرایند پذیرش خود نشود.

 

ازدواج یا تولد فرزند: یکی دیگر از دلایلی که برای توجیه وقفه تحصیلی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد، ازدواج فرد متقاضی یا تولد فرزند است که می‌تواند تا ۲ سال از وقفه تحصیلی را قابل پذیرش کند.

 

نمی‌دانی برای اپلای از کجا باید شروع کنی؟ همین حالا از کلور اپلای کمک بگیر

درخواست مشاوره رایگان

 

 

کلید واژه ها: گپ تحصیلی وقفه تحصیلی گپ ادامه تحصیل تحصیل در کانادا تحصیل در آمریکا انگیزه نامه تحصیل در دانشگاه ویزای تحصیلی کانادا ویزای دانشجویی کانادا رد شدن ویزای کانادا رد شدن ویزای تحصیلی آمریکا ویزای دانشجویی امریکا ویزای تحصیلی امریکا پذیرش تحصیلی امریکا پذیرش دانشگاه امریکا


نظر شما :