شهریه دانشگاه های آمریکا چقدر است؟ + دانلود لیست شهریه دانشگاه ها

اغلب دانشجویان ایرانی نگران این هستند که هزینه تحصیل در دانشگاه انتخابی آنها چقدر است. شهریه در دانشگاه‌ها و رشته ها متفاوت است اما راه‌هایی همچون گرفتن انواع بورسیه، فاند یا سایر کمک‌های مالی و همچنین انجام شغل دانشجویی برای کسب درآمد می‌تواند تا حد زیادی نگرانی شما را بابت این موضوع برطرف کند.
شهریه دانشگاه های آمریکا چقدر است؟ + دانلود لیست شهریه دانشگاه ها

ایالات متحده یکی از کشورهایی است که دانشجویان زیادی را برای ادامه تحصیل پذیراست؛ بسیاری از دانشگاه‌های این کشور در رتبه بندی دانشگاه‌ ها در جایگاه ممتازی قرار دارند. به علاوه شهرهای مناسب دانشجویان در امریکا نیز زیاد هستند.

اغلب دانشجویان ایرانی نگران این هستند که هزینه تحصیل در دانشگاه انتخابی آنها چقدر است. شهریه در دانشگاه‌ها و رشته‌ها متفاوت است اما راه‌هایی همچون گرفتن انواع بورسیه، فاند یا سایر کمک‌های مالی و همچنین انجام شغل دانشجویی برای کسب درآمد می‌تواند تا حد زیادی نگرانی شما را بابت این موضوع برطرف کند.

ایالات متحده در حالی که محبوب ترین مقصد جهان برای دانشجویان بین‌المللی است، در عین حال یکی از گران‌ترین گزینه‌ها نیز هست. گرچه هزینه‌های اصلی تحصیل در ایالات متحده که اغلب شامل یک رشته اعداد پنج رقمی است ممکن است دلهره‌آور باشد اما بهتر است که قبل از تصمیم گیری همه حقایق مربوط به هزینه‌ها و گزینه‌های مربوط به کمک‌ هزینه ها یا بورسیه‌های تحصیلی را بررسی کنید.

در گزارش ارزش تحصیلی سال ۲۰۱۸ موسسه HSBC، ایالات متحده بار دیگر در میان بهترین گزینه‌ها از نظر والدینی که به دنبال ادامه تحصیل فرزند خود در دانشگاهی در خارج از کشور هستند معرفی شد با این حال این کشور همچنین یکی از گران ترین‌ها است و متقاضیان در طول دوره تحصیل خود به طور متوسط ۹۹۴۱۷ دلار آمریکا هزینه می‌کنند.

 

هزینه های تحصیل در انواع مختلف دانشگاه های امریکا

هر کسی که با قوانین اساسی میانگین گیری آشنا باشد، متوجه خواهد شد که عدد تخمین زده شده تغییرات قابل توجهی خواهد داشت. در دانشگاه‌های سطح بالای ایالات متحده که اکثر آنها خصوصی هستند، هزینه‌ها و هزینه‌های زندگی احتمالاً سالانه حدود ۶۰.۰۰۰ دلار آمریکا می‌شود، اما تحصیل در ایالات متحده با هزینه بسیار کم نیز ممکن است.

کسانی که به دنبال گزینه مقرون به صرفه تر هستند، شهریه کمتری را در دانشگاه‌های ایالات متحده در بخش دولتی پیدا می‌کنند. اینها معمولاً به عنوان سیستم‌های دانشگاه ایالتی اداره می‌شوند. دانشگاه‌های دولتی در ایالات متحده دو نرخ شهریه دارند: یکی برای ساکنان ایالت و دیگری برای بقیه متقاضیان. دسته دوم  به طور مساوی برای متقاضیان سایر ایالت‌های امریکا و دانشجویان سایر کشورها اعمال می‌شود. دانشگاه‌های خصوصی به دلیل این که شهریه برای همه دانشجویان یکسان است تمایل دارند بسیار کمتر از دانشگاه‌های دولتی باشند و از جمعیت دانشجوئی متنوعی تر (هم از ایالت‌های مختلف و هم از کشورهای مختلف) برخوردار هستند.

بر اساس آماری که موسسه کالج بورد در سال 2018-2019 منتشر کرده است میزان شهریه در کالج‌های ایالتی برای ساکنان ایالت به طور متوسط ۱۰.۲۳۰ دلار آمریکا و برای بقیه ۲۶.۲۹۰ دلار است و این عدد در کالج‌های خصوص به طور متوسط ۳۵.۸۳۰ دلار است. ارزان ترین گزینه، کالج‌های دو ساله بخش دولتی است که به عنوان دانشکده‌های عمومی، فنی یا شهری شناخته می‌شوند که هزینه‌های متوسط آنها ۳.۶۶۰ دلار است.

قاعدتا شما نمی‌توانید یک مدرک کامل را در یک کالج دو ساله به پایان برسانید اما می‌توانید مدرک کاردانی کسب کنید. این به عنوان نیمه اول لیسانس محسوب می‌شود، که می‌تواند با انتقال به دانشگاه برای دو یا سه سال اضافی تکمیل شود.

 

متوسط شهریه و هزینه‌های کالج در امریکا بر اساس گزارش سال 2019-2018

 

کالج دولتی دو ساله

کالج دولتی چهار ساله (داخل ایالت)

کالج دولتی چهار ساله (خارج ایالت)

کالج‌های خصوصی غیرانتفاعی

شهریه

3660

12230

26290

35830

اسکان

8660

11140

11140

12680

جمع کل

12320

21370

37430

48510

 

به صورت خلاصه هزینه‌های تحصیلی در انواع مختلف دانشگاه‌های امریکا به شرح زیر است:

    17،930 دلار (کالج عمومی)
    25،890 دلار (دانشجویان ایالتی در کالج دولتی چهار ساله)
    41،950 دلار (دانشجویان خارجی در یک کالج دولتی چهار ساله)
    52،500 دلار (کالج خصوصی غیرانتفاعی چهار ساله)

در حالی که این میانگین‌ها نمای کاملی از طیف گسترده ای از هزینه‌های تحصیل در ایالات متحده را ارائه می‌دهند، لازم به یادآوری است که همچنان تفاوت قابل توجهی در شهریه‌های هر نوع موسسه وجود دارد. به عنوان مثال، در معتبرترین دانشگاه‌های دولتی، هزینه‌ها ممکن است به اندازه هزینه‌های بخش خصوصی باشد. به عنوان مثال، دانشگاه میشیگان که یکی از بالاترین دانشگاه‌های دولتی ایالات متحده در رتبه بندی جهانی دانشگاه ها است هزینه دانشجویان جدید را ۴۹.۳۵۰ دلار برآورد می‌کند، علاوه بر هزینه‌های اضافی ۱۱.۵۳۴ دلار برای اسکان، ۱.۰۴۸ دلار برای کتاب و وسایل مطالعه و ۲.۴۵۴ دلار برای وسایل شخصی و متفرقه.

 

بیشتر بخوانید: تفاوت کالج و دانشگاه در آمریکا

 

چه کمک‌های مالی برای تحصیل در آمریکا موجود است؟

هنگام ارزیابی هزینه‌های تحصیل در ایالات متحده، معمولاً می‌توان بین "هزینه‌های اعلامی"  و مبلغی که دانشجویان پس از در نظر گرفتن منابع مختلف فاند، بورسیه و کمک مالی، پرداخت می‌کنند، تمایز قائل شد. برخلاف سایر کشورها، به ندرت اتفاق می‌افتد که دانشجویان در آمریکا مبلغ کامل شهریه را پرداخت کنند. در سال 2016-2015، ۸۵ درصد دانشجویان دوره کارشناسی تمام وقت دانشگاه‌های چهار ساله در ایالات متحده نوعی کمک مالی دریافت کرده اند، از جمله ۸۳ درصد دانشجویان کالج‌های دولتی و ۸۹ درصد کالج‌های غیرانتفاعی خصوصی.

اغلب، معتبرترین دانشگاه‌های ایالات متحده - با بالاترین برچسب قیمت - سخاوتمندترین فرصت‌های مالی را ارائه می‌دهند. در MIT، با بالاترین رتبه در دانشگاه‌های ایالات متحده (و جهان)، ۵۸ درصد از دانشجویان در مقطع کارشناسی کمک مالی دریافت می‌کنند. در Caltech، تقریباً ۶۰ درصد دانشجویان در مقطع کارشناسی کمک دریافت می‌کنند، در حالی که ۹۸ درصد دانشجویان تحصیلات تکمیلی و ۹۹ درصد داوطلبان دکترا از حمایت مالی کامل برخوردار می‌شوند. سایر دانشگاههای برجسته آمریکا ارقام مشابهی را ذکر می‌کنند که دارای پشتیبانی از بورس تحصیلی، فاند، کمک هزینه تحصیلی و طرح‌های مطالعاتی است.

در حالی که برخی از راه‌های تأمین هزینه‌های تحصیل فقط برای شهروندان ایالات متحده آزاد است، فرصت‌های کمکی زیادی برای دانشجویان بین المللی در دسترس است. به عنوان مثال، دانشگاه پنسیلوانیا هر سال بیش از ۹ میلیون دلار بودجه به طور خاص برای دانشجویان مقطع کارشناسی خارج از ایالات متحده، کانادا و مکزیک اختصاص می‌دهد. طبق داده‌های جمع آوری شده، دانشگاه هاروارد در سال 2018-2017، به ۵۹۴ دانشجوی کارشناسی بین المللی با متوسط کمک هزینه ۶۴.۴۵۹ دلار کمک اختصاص داده است، در حالی که دانشگاه کلمبیا به طور متوسط ۶۶.۳۵۰ دلار به ۲۵۷ دانشجوی کارشناسی بین‌المللی اعطا کرده است.

اطلاعات مربوط به کمک‌های مالی در وب سایت هر دانشگاه ایالات متحده ارائه می‌شود و دانشجویان معمولاً باید همزمان با ارسال درخواست پذیرش خود درخواست کمک مالی کنند.

 

بیشتر بخوانید:

 

چگونه می‌توانید هزینه‌های تحصیل خود در آمریکا را محاسبه کنید؟

در سال‌های اخیر، محاسبه هزینه دانشجویان برای تحصیل در ایالات متحده برای دانشجویان ساده‌تر شده است. اکنون همه دانشگاه‌های ایالات متحده از نظر قانونی ملزم به درج هزینه و کمک حساب مالی در وب سایت‌های خود هستند، به دانشجویان این امکان را می‌دهد که تصور تقریبی از دوره تحصیلات خود را در نظر بگیرند و اینکه چه کمکی برای آنها واجد شرایط است. این "ماشین حساب‌های قیمت خالص" از طریق مرکز دولتی شفافیت و توان مالی کالج قابل دسترسی است، که همچنین جزئیات دانشگاه‌های ایالات متحده با بالاترین و کمترین شهریه و هزینه‌های خالص را ارائه می‌دهد.

در سالهای اخیر روند افزایش شهریه‌ها معکوس شده است. با توجه به داده‌های سال تحصیلی 2020-2021، متوسط شهریه و هزینه‌های کالج‌های دارای رتبه خصوصی حدود ۵٪ کاهش یافته است. به همین ترتیب، متوسط قیمت شهریه و هزینه‌های دولتی در مدارس دولتی رتبه بندی شده حدود ۴٪ کاهش یافته و متوسط قیمت خارج از کشور حدود ۶٪ نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

مدارس این داده‌ها را در بهار و تابستان سال 2020 گزارش کردند. با این حال، با توجه به تأثیر اقتصادی همه گیری ویروس کرونا، بسیاری از کالج‌ها برنامه‌ریزی افزایش شهریه سالانه خود را در سال جاری به حالت تعلیق درآورده اند.

 

دانلود فایل شهریه دانشگاه‌های آمریکا

برای مطالعه و دانلود لیست کامل شهریه دانشگاه‌ های امریکا در مقطع لیسانس می‌توانید فایل را از اینجا دانلود کنید.

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل در آمریکا از مشاوران کلور اپلای کمک بگیر!

درخواست مشاوره رایگان

 

 

کلید واژه ها: شهریه دانشگاه آمریکا کمک هزینه تحصیلی در آمریکا کمک هزینه تحصیلی هزینه تحصیل در آمریکا هزینه تحصیل هزینه زندگی در امریکا بورسیه تحصیلی آمریکا اسکالرشیپ دانشگاه آمریکا تحصیل در آمریکا کالج‌های آمریکا انتخاب دانشگاه در آمریکا


نظر شما :