چگونه تاییدیه تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی را دریافت کنیم؟

۲۳ خرداد ۱۴۰۰ | ۰۱:۳۵ وبلاگ تحصیل در کانادا و آمریکا
یکی از مدارکی که به احتمال زیاد برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد در خارج از کشور به آن نیاز پیدا خواهید کرد، تاییدیه تحصیلی مقطع دیپلم و پیش دانشگاهی است.
چگونه تاییدیه تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی را دریافت کنیم؟

اگر این روزها به دنبال در حال تحقیق درباره پذیرش تحصیلی در خارج از کشور هستید یا حتی در حال انجام برخی از کارهایتان هستید می‌دانید که فرایند گرفتن پذیرش تحصیلی نیازمند انجام اقداماتی است. پذیرش در دانشگاه‌های امریکا و همینطور دانشگاه‌های کانادا بیشتر مورد توجه دانشجویان ایرانی است چرا که علاوه بر سطح بالای آموزش عالی در این دو کشور می‌توانند از مزیت انگلیسی زبان بودن آنها نیز بهره ببرند.

برای شروع فرایند اخذ پذیرش تحصیلی در امریکا باید کار خود را با آشنایی با دانشگاه‌های برتر ایالات متحده، اعتبار سنجی مدرک آنها توسط وزارت علوم ایران، آمادگی با سوالات مصاحبه سفارت و گرفتن ویزای دانشجویی، آشنایی با فرهنگ و سبک زندگی مردم امریکا شروع کنید؛ در ادامه نیز باید در آزمون‌های استاندارد زبان مانند تافل، دولینگو، آیلتس یا تافل اسنشیالز برای سنجش مهارتتان شرکت کنید؛ همچنین بسته به رشته و دانشگاه انتخاب شده باید نمرات شرکت در آزمون‌های استاندارد و بین المللی دیگری چون GRE و GMAT را نیز داشته باشید.

آشنایی با هزینه‌های زندگی دانشجویی در امریکا و مهمتر از همه کسب درآمد از طریق کار دانشجویی نیز از نکاتی است که در این مسیر باید درباره آن‌ها بدانید؛ حتما درباره تفاوت فاند، بورسیه، اسکالرشیپ، گرنت و سایر کمک‌‌های مالی در دانشگاه‌‌های آمریکا نیز تحقیق کنید و در صورتی که در رشته‌های STEM قصد ادامه تحصیل دارید سعی کنید برای OPT نیز از همین حالا برنامه ریزی کنید. دانشجویان پسر نیز باید پیش از عزیمت وضعیت خدمت سربازی خود را تعیین و وثیقه و شرایط خروج از کشور را برای خودشان مهیا کنند.

همزمان با انجام این اقدامات شما نیاز خواهید داشت که مدارک تحصیلی خود در ایران را نیز بنا به خواسته دانشگاه مقصد آماده کرده و بعد از ترجمه برای آنها ارسال کنید. یکی از مدارکی که به احتمال زیاد برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد در خارج از کشور به آن نیاز پیدا خواهید کرد، تاییدیه تحصیلی مقطع دیپلم و پیش دانشگاهی است چرا که بسیاری از دانشگاه‌های خارجی برای بررسی روند پذیرش دانشجویی از متقاضیان ترجمه رسمی مدارکی نظیر “دیپلم و ریزنمرات دبیرستان” و “گواهینامه و ریز نمرات پیش دانشگاهی” را درخواست می‌کنند.

اما نکته مهم در انجام کار این است که دانشگاه‌های خارجی ترجمه این مدارک را بدون تایید وزارت امور خارجه و دادگستری نمی‌پذیرند بنابراین نیاز است که مدارک فوق دارای مهر تاییدیه وزارت آموزش و پرورش باشد تا پس از ترجمه آنها توسط دفاتر دارالترجمه رسمی از سوی دو وزارتخانه مربوطه نیز مهر تایید دریافت کنید.

 

دریافت تاییدیه تحصیلی مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی

برای دریافت تاییدیه تحصیلی مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی باید در ابتدا به سامانه تاییدیه مدارک تحصیلی به نشانی https://emt.medu.ir مراجعه کنید. شما می‌توانید در این سامانه با درج مشخصات فردی همانند نام و نام خانوادگی، کد ملی، نام پدر، شماره شناسنامه و مشخصات مدرک تحصیلی خود از منطقه آموزش و پرورش صادر کننده مدرک، برای دانشگاه یا هر سازمان استعلام گیرنده تقاضای استعلام مدرک تحصیلی کنید.

برای ثبت نام در این سامانه علاوه بر اطلاعات هویتی و تحصیلی نیازمند یک شماره موبایل و همچنین کارت بانکی برای پرداخت هزینه مربوطه به صورت آنلاین هستید. ثبت نام در این سامانه دارای پنج مرحله است:

  • انتخاب نظام و مقطع آموزشی به طور مثال ترمی واحدی یا سالی واحدی
  • ورود مشخصات هویتی و تحصیلی
  • تائید اطلاعات
  • پرداخت از طریق درگاه بانکی
  • دریافت کد پیگیری

پس از انجام مراحل ثبت درخواست، شماره پیگیری صادر می‌شود که به صورت پیامک برای موبایل متقاضی ارسال می‌شود. متقاضی می‌تواند از طریق گزینه پیگیری تاییدیه تحصیلی آخرین وضعیت درخواست خود را مشاهده کند.

این درخواست در مناطق آموزش و پرورش بررسی می‌شود و در صورت وجود و صحت مدرک تحصیلی متقاضی، بر اساس مدارک و مستندات موجود در آموزش و پرورش گواهی تاییدیه تحصیلی صادر می‌کند. این تاییدیه به صورت الکترونیک برای استعلام گیرنده ارسال می‌شود. مبلغ دریافتی از متقاضی در این مرحله نیز دوهزار و سیصد تومان است.  در نظر داشته باشید که در فرایند ثبت نام در سامانه باید نوع استعلام گیرنده را دفاتر ترجمه رسمی انتخاب کنید.

 

روش دومی که برای دریافت تاییدیه تحصیلی وجود دارد این است که به صورت حضوری به دفاتر پیشخوان خدمات دولت بروید با همراه داشتن اصل کارت ملی، شناسنامه، مدرک پایان دوره سال چهارم دبیرستان، مدرک دیپلم و پر کردن فرم مخصوص درخواست تاییدیه تحصیلی را به دفاتر ارائه دهید. پس از تکمیل فرم و پرونده و پرداخت هزینه مربوط به ثبت درخواست یک شماره همراه برای ارسال کد پیگیری از شما خواسته می‌شود.

پس از این کار تائیدیه تحصیلی به صورت محرمانه از طرف آموزش و پرورش توسط دفتر پیشخوان دولت به استعلام گیرنده که معمولا دفاتر ترجمه رسمی هستند ارسال می‌شود.

 

 

پیگیری وضعیت تاییدیه مدرک تحصیلی

برای استعلام آخرین وضعیت تاییدیه مدرک تحصیلی می‌توانید به سایت پیشخوان خدمات دولت مراجعه کنید. با ورود به سایت inq.epishkhan.org و درج  کد ملی، شماره تماس ثبت شده و کد پیگیری که در زمان ثبت نام دریافت کرده اید، نتیجه استعلام شما نمایش داده خواهد شد.

همچنین در صورتی که از طریق سامانه تایید مدرک تحصیلی اقدام به این کار کرده اید باید با مراجعه به قسمت پیگیری وضعیت درخواست تاییدیه تحصیلی و وارد کردن کد ملی و کد پیگیری آخرین وضعیت درخواست تاییدیه تحصیلی خود را استعلام کنید.

 

کلید واژه ها: ویزای دانشجویی امریکا پذیرش تحصیلی امریکا پذیرش دانشگاه امریکا تاییدیه تحصیلی آزادسازی مدرک تحصیلی ارزیابی مدرک تحصیلی پذیرش لیسانس از کانادا پذیرش لیسانس در آمریکا مقطع کارشناسی کانادا


نظر شما :