استادی پلن (Study Plan) برای ویزای تحصیلی کانادا

۱۷ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۶:۱۵ وبلاگ تحصیل در کانادا و آمریکا
برنامه مطالعاتی یا Study Plan برنامه‌ای است که پس از دریافت پذیرش از دانشگاه موردنظر، باید در هنگام درخواست ویزای تحصیلی ارائه دهید.
استادی پلن (Study Plan) برای ویزای تحصیلی کانادا

برنامه مطالعاتی یا Study Plan برنامه‌ای است که پس از دریافت پذیرش از دانشگاه موردنظر، باید در هنگام درخواست ویزای تحصیلی ارائه دهید.

برای متقضیان اخذ پذیرش در دانشگاه‌های خارج کشور که اقداماتی همانند نگارش انگیزه نامه (SOP)، رزومه حرفه ای، شرکت در آزمون‌های استاندارد تعیین سطح زبان مانند تافل، آیلتس، دولینگو و آیلتس اسنشیالز را گذرانده اند و همچنین اقدامات مربوط به اخذ ویزای دانشجویی را انجام داده اند و به دنبال افزایش شانس پذیرش در دانشگاه‌های امریکا و کانادا هستند داشتن یک استادی پلن می‌تواند قدم رو به جلوی خوبی برای افزایش شانس دریافت ویزای دانشجویی باشد. هنگام درخواست ویزای دانشجویی، ممکن است از شما خواسته شود که یک برنامه مطالعاتی ارائه دهید تا اهداف و برنامه‌های شما را در دوره بعدی خود مشخص کند.

در نظر داشته باشید که برخی دانشگاه‌ها Motivation Letter را به طور مستقل در کنار برنامه مطالعاتی یا برنامه تحقیقی می‌خواهند و study plan اغلب در هنگام درخواست ویزای تحصیلی کانادا مورد نیاز است.

برنامه مطالعاتی یا همان استادی پلن شما باید شامل حداقل این ۹ نکته مهم باشد:

 • نام و نام خانوادگی
 • آخرین دوره‌های تحصیلات شما
 • یک نمای کلی از دستاوردها و موفقیت‌های شما
 • اهداف یادگیری و برنامه‌های معین تحصیلی خود را مشخص کند
 • اهداف تحقیقاتی یا نتایج مورد انتظار را نشان دهد
 • اهداف دانشگاهی آینده را شامل شود
 • تغییر در عادات تحصیل را به نمایش گذارد
 • نقاط قوت شما را مشخص کند
 • نقاط ضعف و برنامه‌های خود را برای مقابله با آنها را شامل شود

 

۱۰ نکته مهم که باید در برنامه مطالعاتی خود بگنجانید

۱.    چرا برای این رشته تحصیلی، تحصیل در خارج را انتخاب کردید؟

این سوال امکان توضیح دلایل تمایل به تحصیل در خارج از کشور را فراهم می‌کند. همچنین این فرصت را به شما می‌دهد تا توضیح دهید چرا یک مقصد خاص انتخاب شده است و چه چیزی شما را به آنجا جذب کرده است.

این بستر خوبی برای صحبت در مورد سیستم آموزشی ارزشمند یک کشور و جنبه فرهنگی است که شما را به سمت انتخاب آنجا سوق می‌دهد.

 

۲.    نهایت هدف آموزشی شما چیست؟

این سوال به شما امکان می‌دهد هدف آموزشی خود را که ممکن است گسترش دانش هنگام گذراندن دوره‌های تحصیلات تکمیلی یا کارشناسی ارشد یا ادامه مستقیم تحصیلات بعد از دبیرستان باشد، بیان کنید.

رشته مورد نظر خود و دلایل انتخاب آن را برجسته کنید و نشان دهید که ادامه تحصیل در زمان برگشت به کشور چقدر مفید خواهد بود.

برای نوع شغل مورد نظر و شرایط لازم برای آن مهم است تا تعیین شود آیا برنامه‌های ادامه تحصیل با اهداف شغلی شما مطابقت دارد یا خیر.

در آخر، می‌توانید توضیح دهید که چرا و چگونه تحصیلات بعدی خود در خارج از کشور به شما امکان می‌دهد اهداف علمی خود را بدست آورید.

 

۳.    چرا دوره مشابهی را در کشور خود دنبال نمی‌کنید؟

در اینجا می‌توانید بگویید که تحصیل در خارج از کشور به بهبود تحصیلات شما کمک می‌کند. همچنین ممکن است بگویید کشور اصلی شما دوره‌های مورد نظر شما را ارائه نمی‌دهد یا کشوری که انتخاب کرده‌اید برنامه کاملی دارد که مورد علاقه شما است.

می توانید درباره تحقیقاتی که انجام داده‌اید صحبت کنید تا تعیین کنید آیا برنامه مورد نظر شما در کشورتان ارائه می‌شود یا خیر.

 

۴.    آیا در مورد این رشته در کشور خود تحقیق کرده‌اید؟

در اینجا، شما قرار است مدارس و برنامه‌های مختلف ارائه شده در کشور خود را بنا کنید زیرا کشور شما ممکن است همان برنامه‌های ارائه شده در خارج از کشور را داشته باشد.

شما باید دلایل خود را برای اینکه چرا تحصیل در خارج از کشور و نه در داخل کشور را انتخاب می‌کنید، بیان کنید. توصیف تفاوت بین سیستم آموزشی خارج از کشور و داخل کشور کاملاً مناسب است.

 

۵.    آیا رشته  مورد نظر شما می‌تواند فرصت‌های شغلی را در کشورتان افزایش دهد؟

فرصت‌های شغلی که در کشور خود درباره آن تحقیق کرده‌اید و احتمالاً هر نوع علاقه‌ای را که نیاز به سطح تحصیلات بالاتر از آنچه در حال حاضر دارید، توضیح دهید.

می توانید توضیح دهید که چگونه تحصیل در خارج از کشور باعث می‌شود نوع خاصی از کار را در کشور به دست آورید. می‌توانید اعلام کنید که پس از اتمام تحصیلات، می‌توانید برای موقعیت هایی درخواست کنید که بدون تحصیلات بیشتر شما را فاقد صلاحیت می‌دانند.

 

۶.    چه چیزی شما را به کشورتان وصل می‌کند؟

در اینجا می‌توانید در مورد خانواده، فرزندان (در صورت داشتن) یا ازدواج با شخصی که تابعیت کشورتان را دارد، صحبت کنید.

 

۷.    سوابق تحصیلی شما چیست؟

در این مرحله، شما قرار است در مورد مدارس مختلفی که تاکنون بوده‌اید بنویسید و تاریخ شروع و پایان آنها را بیان کنید. شما قرار است جزئیات کامل دوره‌های تحصیلی و برنامه‌های تکمیل شده در هر کدام را ارائه دهید.

سابقه کار شما نیز در جایی مهم است که می‌توانید نوع مشاغلی را که انجام داده‌اید و میزان کمک آنها به تحصیلات شما بیان شود.

شما می‌توانید نامه خود را با جمع بندی دلایل تمایل به تحصیل در خارج از کشور و همچنین اثبات اهداف آموزشی خود به پایان برسانید. فراموش نکنید که در پایان از مخاطب تشکر کنید.

 

۸.    درباره چگونگی برنامه ریزی برای غلبه بر موانع صحبت کنید

شما در مسیر تحصیلات خود با موانع زیادی روبرو خواهید شد. توصیه می‌شود هرگونه موانع احتمالی که فکر می‌کنید در آینده داشته باشید را ذکر کنید و به آنها بگویید که چگونه می‌توانید بر آنها غلبه کنید. کمیته بورس تحصیلی تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.

 

۹.    اگر دانشجوی تحصیلات تکمیلی هستید، درباره تحقیقات آینده خود بحث کنید

اگر قرار است در مقطع دکترا کار کنید، باید سعی کنید مشخص کنید که برای تحقیقات خود چه کاری انجام می‌دهید، به ویژه اگر تحقیقات علمی یا جامعه شناختی انجام می‌دهید که به داوطلبان آزمایشی نیاز دارد.

 

۱۰.   تحقیقات خود را محدود کنید تا نشان دهید جدی هستید

اغلب اوقات، داوطلبان دکترا در تحقیقات خود عوامل زیادی را ذکر می‌کنند. شما باید از پوشش دادن همه جنبه‌ها خودداری کنید زیرا سرپرستان شما دانشجویان زیادی مثل شما دارند که نمی‌توانند آنها را بپذیرند.

فقط به مهم ترین موارد برای رشته خود محدود شوید. انجام صحیح این کار به شما کمک می‌کند تا کاندیدای بهتری باشید. می‌توانید از همتایان یا مشاوران خود بخواهید تا به شما کمک کنند تا متغیرهای تحقیق را محدود کنید.

 


 

چه چیزی بنویسید و از چه چیزهایی اجتناب کنید

 • بهتر است از یک مشاور متخصص درباره متنی که نوشته‌اید کمک بخواهید. در صورتی که نیاز دارید می‌توانید با پر کردن فرم مشاوره رایگان از همکاران ما در کلوراپلای مشاوره بگیرید.
 • اعتماد به نفس داشته باشید.
 • اطمینان حاصل کنید که هیچ خطای گرامری، اشتباه تایپی و اشتباه دیگری در نگارش شما وجود نداشته باشد. می‌توانید از نمون‌های موجود در منابع مختلف ایده بگیرید ولی فراموش نکنید دقیقا همان‌ها را کپی نکنید.
 • در مورد برنامه‌ها، انتخاب‌ها و دستاوردهای خود واقع بین باشید.
 • مشتاق باشید و از استفاده از کلیشه خودداری کنید.
 • قبل از اینکه نکات خود را بنویسید، باید وقت خود را صرف آن کنید و خوب فکر کنید.
 • هرگز از حد تعریف شده در نگارش طولانی تر ننوسید. معمولا بین ۸۰۰ تا هزار کلمه کفایت می‌کند.

 

برنامه مطالعاتی یا استادی پلن برای متقاضیان دوره کارشناسی

استادی پلن نباید از ۸۰۰ کلمه کمتر باشد. این باید عوامل مختلفی از جمله دلایل علاقه شما به برنامه کاربردی را لمس کند.

همچنین، شامل مجموعه‌ای از جاه طلبی‌های شخصی، اهداف و شواهد فعالیت هایی است که شما عهده دار آنها بوده اید. همچنین باید یک قسمت با تجربه وجود داشته باشد که برنامه مطالعه را ایجاد کند.

فعالیتها و تجربه باید شامل فعالیتهای داوطلبانه و همچنین مشاغل انجام شده در گذشته باشد. سرانجام، شما باید بتوانید نهایت تعهد را نسبت به اهداف و اهداف تعیین شده نشان دهید.

 

برنامه مطالعاتی یا تحقیقی برای متقاضیان تحصیلات تکمیلی

متن نگارشی برای این متقاضیان نباید از ۸۰۰ کلمه کمتر باشد و باید به صراحت بیان کند که چرا مایلید برنامه، زمینه تحقیق و برنامه‌های تحقیقاتی را که مربوط به برنامه آینده تحصیل شما در خارج از کشور است، انجام دهید.

این طرح تحقیقاتی باید شامل دستاوردهای علمی، تجربه کاری و هرگونه موفقیت دیگری باشد که قبلاً به دست آورده اید. همچنین باید لیستی از جاه طلبی‌ها و اهداف شخصی شما داشته باشد.

تجارب و فعالیتهای قبلی شامل خدمات داوطلبانه باید به عنوان نمایانگر تعهد به اهداف و اهداف باشد. فراموش نکنید که پس از فارغ التحصیلی اهداف هدف و برنامه‌های آینده را اضافه کنید.

 

کلید واژه ها: استادی پلن study plan استادی پلن کانادا پذیرش از دانشگاه‌های کانادا تحصیل در کانادا ثبت نام در دانشگاه کانادا ویزای دانشجویی کانادا ویزای تحصیلی کانادا مراحل بعد از پذیرش در دانشگاه کانادا مراحل گرفتن پذیرش دانشگاه کانادا


نظر شما :