وثیقه و شرایط خروج از کشور برای مشمولان سربازی - ۱۴۰۰

۰۱ خرداد ۱۴۰۰ | ۰۳:۳۵ وبلاگ تحصیل در کانادا و آمریکا
در صورتی که دانشجوی متقاضی قصد اخذ پذیرش تحصیلی در خارج از کشور را داشته باشد، برای تعیین وضعیت خدمت سربازی خود چند راه را پیش روی خود دارد.
وثیقه و شرایط خروج از کشور برای مشمولان سربازی - ۱۴۰۰

خدمت سربازی در برخی از کشورهای جهان از جمله ایران اجباری است و عدم انجام آن محدودیت‌هایی را برای مشمولان در پی خواهد داشت. اکثر دانشجویان پسری که به دنبال مهاجرت تحصیلی به خارج از کشور هستند باید پیش از انجام مراحل مربوط به فرایند اخذ پذیرش تحصیلی مشکل مربوط به خروج از کشور خود را برطرف کنند.

در مسیر اخذ پذیرش تحصیلی علاوه بر انجام برخی کارها همانند نگارش رزومه حرفه ای، شرکت در آزمون‌های استانداردی مانند جی آر ای (GRE)، جی مت (GMAT)، آیلتس، تافل یا سایر آزمون‌های دیگر، اخذ ویزای دانشجویی و پر کردن فرم i-20، آماده شدن برای سوالات مصاحبه در سفارت امریکا برای ویزا، شناخت دانشگاه‌های برتر امریکا در سال 2021 و همچنین ارزشیابی آنها توسط وزارت علوم ایران باید اقداماتی ادارای مانند انجام مراحل آزادسازی مدارک تحصیلی و از همه مهمتر تعیین تکلیف وضعیت خدمت سربازی را در برنامه خود قرار دهید.

در همین راستا در صورتی که دانشجوی متقاضی قصد اخذ پذیرش تحصیلی و ادامه تحصیلات خود در خارج از کشور را داشته باشد برای تعیین وضعیت خدمت سربازی خود چند راه را پیش روی خود دارد. نخست ممکن است متقاضی دوره خدمت خود را طی کرده باشد و در نتیجه محدودیتی از این نظر شامل حال او نشود. همچنین برخی از متقاضیان با توجه به شرایط خود ممکن است بتوانند از معافیت‌های انجام خدمت سربازی بهره‌مند شوند.

معافیت پزشکی، معافیت کفالت، معافیت ایثارگران، معافیت مددجویان، معافیت سنی و معافیت تحصیلی انواع معافیت هایی است که در قانون انجام خدمت سربازی درباره آن صحبت شده است.

 

معافیت تحصیلی چیست؟

طبق قانون تمام مردان ایرانی پس از پایان ۱۸ سالگی مشمول قانون نظام وظیفه می‌شوند و باید خود را برای انجام خدمت سربازی آماده کنند. اما قانون برای کسانی که به دنبال ادامه تحصیل خود هستند معافیت‌هایی در نظر گرفته است تا مانعی در این راه ایجاد نکند. طبق قانون این معافیت حداکثر تا یک سال پس از فارغ التحصیلی از هر مقطع تحصیلی مجاز است و پس از پایان این مدت فرد، ملزم به انجام خدمت نظام وظیفه خواهد بود.

سقف سنوات مجاز تحصیل در دانشگاه‌ها برای مقطع کاردانی ۲.۵ سال، کارشناسی ناپیوسته ۳ سال، کارشناسی ارشد ناپیوسته ۳ سال، کارشناسی پیوسته ۵ سال، کارشناسی ارشد پیوسته ۶ سال، دکتری پزشکی پیوسته ۸ سال و دکتری تخصصی ناپیوسته ۶ سال است.

درمواردی که دانشجو در سنوات قانونی مقرر نتواند تحصیل خود را به اتمام برساند، با تشخیص و اعلام کمیسون موارد خاص دانشگاه‌های مربوط و صرفا جهت فراغت در آن مقطع و موافقت وظیفه عمومی حداکثر یکسال به مدت فوق اضافه می‌شود.

 

بیشتر بخوان: همه چیز درباره گرفتن معافیت تحصیلی

 

شرایط کلی مشمولان برای خروج از کشور - 1400

بعضی از دانش آموزان و دانشجویان مشمول قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند. اگر شما از جزو این افراد هستید باید بدانید که برای خروج از کشور جهت ادامه تحصیل حتما باید معافیت تحصیلی خارج از کشور را دریافت کنید.

مشمولین دارای مدرک کارشناسی و بالاتر و معادل آن در حوزه‌های علمیه علاقمند به تحصیل در خارج از کشور در صورتی که از نظر مقررات این قانون و وزارتخانه‌های علوم و بهداشت، حائز شرایط ادامه تحصیل در خارج از کشور باشند و دانشگاه‌‌ها و رشته‌‌های آنها مورد تأیید وزارتخانه‌های فوق باشد، می‌توانند با سپردن تضمین‌‌های لازم با استفاده از مقررات این قانون برای تحصیل به خارج از کشور مسافرت کنند.

مشمولان انجام خدمت نظام وظیفه برای خروج از کشور باید شرایط کلی زیر را دارا باشند:

۱-    مشمول فاقد غیبت باشد.
۲-    دارای معافیت تحصیلی بوده و وضعیت تحصیلی مشخصی داشته باشد.
۳-    در سنوات اولیه تحصیلی و یا سنوات ارفاقی ( دارای مجوز سنوات ارفاقی ) باشند.
۴-     مشمولانی که تحصیل آنان به اتمام رسیده است و در مهلت معرفی یکساله باشند ( فارغ التحصیل، انصراف، اخراج و ترک تحصیل منجر به اخراج ) باشند.
۵-    برای مراجعت به موقع به کشور وثیقه مورد نیاز را بسپارند.
۶-    ارائه گواهی اشتغال به تحصیل برای دانش آموزان و درخواست مجوز خروج موقت از کشور برای دانشجویان.

 

فرآیند رسیدگی به درخواست خروج از کشور مشمول 

متقاضیان از طریق سایت سازمان وظیفه عمومی بخش خدمات الکترونیک به صورت اینترنتی باید فرم مربوطه را پر کنند یا به صورت حضوری به مرکز دفاتر پلیس 10+ مراجعه کنند.

دانشجویانی که با استفاده از معافیت تحصیلی در خارج از کشور تحصیل می‌کنند، چنانچه در حین تحصیل به کشور مراجعت نمایند و ظرف شش ماه به محل تحصیل خود برنگردند، از حیث معافیت تحصیلی در شمول احکام دانشجوی انصرافی خواهند بود.

چنانچه دانشجویی برای بازگشت به محل تحصیل به مدت بیشتری نیاز داشته باشد، بر حسب پیشنهاد وزارت خانه‌های علوم یا بهداشت و موافقت سازمان نظام وظیفه این مدت با رعایت سقف مجاز تحصیل قابل تمدید خواهد بود.

مشمولان برای استفاده از معافیت تحصیلی خارج از کشور باید تضمین‌های لازم را قبل از خروج از کشـور، به سازمان نظام وظیفه بسپارند و متعهد شوند در مهلت‌های مقرر مربوط، به کشور مراجعت نمایند و شـرط سازمان مبنی بر ضبط تضمین به نفع دولت، در صورت عدم مراجعه به موقع را بپذیرند.

مشـمولانی که معافیت تحصـیلی خارج از کشور اخذ می‌کنند باید ظرف شـش ماه از تاریخ صدور معافیت، به تحصیل در خارج اشتغال یابند و عدم اشتغال به تحصیل تا پایان مدت یاد شده، انصراف از تحصیل تلقی شده و معافیت تحصیلی آنان لغو می‌گردد.

چنانچه امکان خروج از کشور و اشتغال به تحصیل مشمولان در مهلـت تعیین شـده به دلایل موجه فراهم نگردد، با تأیید وزارتخانه‌های علوم یا بهداشت، این مهلت تا شش ماه دیگر قابل تمدید است.

 

میزان وثیقه برای تحصیل در خارج از کشور - 1400

مشمولانی که در مقاطع کارشناسی یا بالاتر در دانشگاه‌های داخل کشور فارغ التحصیل شده باشند به شرط عدم ورود به غیبت و سپری نشدن بیش از یکسال از تاریخ فراغت از تحصیل با سپردن تضمین لازم می‌توانند از این معافیت استفاده نمایند. ودیعه لازم فعلا ۲۰ میلیون تومان وجه نقد است. (این عددی است که در سایت سازمان نظام وظیفه برای مشمولان متقاضی خروج از کشور درج شده است.)

افرادی که دارای معافیت موقت یا معافیت تحصیلی هستند برای خروج از کشور به منظور انواع سفرها، مجوز لازم را از سوی سازمان نظام وظیفه عمومی جهت خروج از کشور دریافت می‌کنند. اما دریافت مجوز خروج از کشور برای مشمولان، با سپردن مبلغ نقدی یا ضمانت نامه بانکی به عنوان وثیقه سربازی، صورت می‌گیرد.

 

وثیقه سربازی سفرهای علمی:

۸۰ میلیون ریال معادل ۸ میلیون تومان وجه نقد یا ضمانت‌نامه بانکی. (سفرهای مطالعاتی در مقاطع تحصیلات تکمیلی نیز به عنوان سفرعلمی تلقی می‌گردد.)

 

وثیقه سربازی سفرتفریحی (غیر زیارتی/غیر علمی):

۱۵۰ میلیون ریال معادل ۱۵ میلیون تومان وجه نقد.

 

وثیقه سربازی سفرهای زیارتی:

۳۰ میلیون ریال معادل ۳ میلیون تومان وجه نقد.

 

وثیقه سربازی سفر دوره‌های مشترک:

۱۵۰ میلیون ریال معادل ۱۵ میلیون تومان وجه نقد.

 

برای اپلای در دانشگاه‌های آمریکا و کانادا از کلور اپلای کمک بگیر!

مشاوره رایگان

 

 

 

کلید واژه ها: وثیقه سربازی پذیرش تحصیلی امریکا شرایط خروج از کشور برای مشمولان سربازی تحصیل در آمریکا مراحل گرفتن پذیرش دانشگاه کانادا تحصیل در کانادا


نظر شما :