نحوه نوشتن رزومه حرفه ای برای گرفتن پذیرش دانشگاه + دانلود نمونه رزومه

۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۴:۳۰ وبلاگ تحصیل در کانادا و آمریکا
چه چیزهایی باید در رزومه لحاظ شوند؟ اگر قصد اپلای در دانشگاه‌های خارجی را دارید نکات نوشتن یک رزومه حرفه ای را یاد بگیرید.
نحوه نوشتن رزومه حرفه ای برای گرفتن پذیرش دانشگاه + دانلود نمونه رزومه

هر ساله دانشجویان زیادی برای اخذ پذیرش تحصیلی و ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در دانشگاه‌های امریکا و کانادا اقدام می‌کنند. متقاضیان برای ادامه تحصیل در کانادا یا امریکا باید فرایندهایی را طی کنند تا بتوانند به هدف خود دست پیدا کنند. اما در این میان شانس افرادی که بتوانند چارچوب‌های لازم را بهتر رعایت کنند بیش از سایر افراد خواهد بود.

در این میان، نگارش رزومه مخصوصا برای اخذ پذیرش تحصیلی در مقاطع تحصیلات تکمیلی از اهمیت بالایی برخوردار است و بسیاری از دانشجویان در این راه نیاز به مشاوره و کمک دارند؛ علاوه بر اینکه می‌توانید برای اخذ مشاوره تحصیلی رایگان از همکاران ما در موسسه کلوراپلای فرم درخواست مشاوره را پر کنید.

در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا نکاتی درباره نحوه نوشتن رزومه مناسب را با هم مرور کنیم.

 

رزومه چیست و چه فایده‌ای دارد؟

یک رزومه یا CV خلاصه‌ای از تجربه، سوابق و مهارت‌های شما را به کمیته پذیرش دانشگاه ارائه می‌دهد تا به آنها کمک کند تا تصمیم بگیرند که آیا شما کاندید مناسبی هستید یا خیر. همچنین همانطور که می‌دانید در فرایند استخدام در شرکت‌های معتبر نیز داشتن یک رزومه حرفه‌ای می‌تواند شما را از رقبایتان متمایز کند.

نوشتن رزومه خوب یک هنر است و  هدف آن یافتن قالب و سبکی است که تجربه و نقاط قوت شما را برجسته کند. ترتیب و تأکید بخشهای رزومه شما باید نشان دهنده میزان اولویت خواننده برای شما باشد. رزومه‌ای که برای پذیرش آماده می‌کنید باید بهترین ویژگی‌ها و موفقیت‌های شما را به نمایش بگذارد. رزومه شما باید توانایی شما در کار برای رسیدن به اهداف، تمرکز شما، قابلیت چند وظیفه بودن شما را نشان دهد.

حتماً تجربیات شغلی را که به آنها افتخار می‌کنید و به ترتیب زمانی معکوس سازمان یافته‌اند، برجسته کنید. همچنین در رزومه شما باید به موفقیت‌های دبیرستان یا دوران لیسانس و در صورت مرتبط بودن، جوایز، افتخارات یا معدل عالی توجه شود. تأکید بر توانایی علمی و تعهد به نقش دانشجویی ضروری است. شما باید بر روی ایجاد یک بخش مشخصات ویژه از رزومه خود متمرکز شوید که خوانندگان را به ادامه خواندن رزومه شما تحریک می‌کند.

به این منظور بهتر است خود را جای خواننده خود قرار دهید. آیا آنها می‌توانند به راحتی اطلاعات مورد نظر خود را پیدا کنند؟ آیا مشخص است که چرا شما برای پذیرش مناسب هستید؟ هنگام توصیف تجربه خود از مثال‌های مشخصی استفاده کنید. چه کاری انجام دادید یا چه چیزی به دست آوردید؟ رزومه شما باید از نظر سبک و قالب سازگار و روشن باشد، از نظر محتوا و ارائه کلی آن حرفه‌ای باشد و حتی الامکان به طور خاص برای موقعیت یا زمینه مورد نظر شما هدف قرار گیرد.

 

چه چیزهایی باید در رزومه لحاظ شوند؟

هر یک از بخش‌های زیر می‌تواند در رزومه شما برای برنامه‌های دانشگاهی نشان داده شود. مجموعه‌ای را انتخاب کنید که برای شما مناسب باشد! رزومه را با نام، مشخصات آدرس و ایمیل خود آغاز کنید و بهتر است موارد زیر در رزومه شما ذکر شوند.

  • علایق پژوهشی: این موارد نشان می‌دهد که شما به همان موضوعاتی که رشته انتخابی بر آنها تمرکز دارد، اهمیت می‌دهید.
  • سوابق تحصیلی: لیست زمانی سوابق تحصیلی خود را از بالا به پایین و در صورت نیاز با ذکر معدل‌های مربوطه بنویسید.
  • لیست مقالات: برای هر مقاله پیوندی در نظر بگیرید تا کمیسیون بتواند نمونه هایی از نوشته‌های شما را داشته باشد.
  • افتخارات و جوایز: فقط موارد قابل توجه مانند بورس تحصیلی را ذکر کنید.
  • تجارب تدریس: علاقه خود را به زندگی یا شغل آکادمیک نشان دهید.
  • تجارب کاری: تجربیات شغلی مرتبط خود را (در صورت وجود) ذکر کنید
  • مهارت‌های کامپیوتری: مهارت‌هایی را که تسلط دارید و ممکن است برای رشته شما لازم باشد ذکر کنید.
  • مهارت‌های زبانی: نمرات کسب شده در آزمون زبان خود مانند تافل، آیلتس، دولینگو یا GRE را ذکر کنید.
  • عضویت‌ها: اگر عضوی از سازمان خاصی هستید که با آنچه می‌خواهید مطالعه کنید مرتبط باشید.

 

به روزمه‌ای که نوشته‌ای اعتماد نداری؟ از کارشناسان کلور اپلای کمک بگیر!

درخواست مشاوره رایگان

 

 

نکاتی برای نوشتن رزومه پذیرش در دانشگاه

رزومه را مختصر نگه دارید

سعی کنید رزومه خود را مختصر بنویسید. معمولا بهتر است رزومه شما یک تا نهایتا دو صفحه باشد. سعی کنید از نگارش مطالب غیر ضروری و  غیر مرتبط با رشته تحصیلی اجتناب کنید. خواننده معمولا ترجیح می‌دهد زمان زیادی برای رزومه‌های ارسالی صرف نکند.

 

بر موارد مهم تمرکز کنید

در صورتی که برای پذیرش در مقطع تحصیلات تکمیلی اقدام می‌کنید سعی کنید بر سوابق و موفقیت‌های تحصیلی خود تمرکز داشته باشید. شما قطعاً باید به تجربه‌های حرفه‌ای خود اشاره کنید اما باید در مورد تحصیلات خود جزئیات بیشتری ارائه دهید.

علاوه بر مدرک دانشگاهی، باید برخی از مرتبط ترین دوره هایی را که گذراندید و جوایز علمی را که کسب کرده‌اید به ویژه موارد مرتبط با رشته تحصیلی خود ذکر کنید.

 

قالب بندی رزومه کلیدی است

رزومه شما باید از چارچوب‌های استاندارد پیروی کند. به این منظور می‌توانید نمونه رزومه دانشگاه مک گیل را از اینجا دانلود کنید. از برگه، فونت و صفحه بندی استاندارد در نگارش رزومه خود استفاده کنید. استفاده از تمپلیت‌های آماده برای ایده گرفتن انتخاب مناسبی است ولی فراموش نکنید که کپی و پیست کردن اطلاعات در یک قالب رزومه آماده وجهه مناسبی برای شما نخواهد داشت.

 

در نگارش رزومه صادق و دقیق باشید

دانشگاه‌ها می‌دانند چگونه ناسازگاری در رزومه شما را تشخیص دهند و برای تأیید اطلاعاتی که به نظر درست نمی‌رسند، پس سعی کنید که اطلاعات درست و دقیق را به آنها ارائه دهید.

 

بیشتر بخوانید:

 


در فیلم زیر فاطمه کوچک‌پور، دانشجوی فول فاند دکتری در آمریکا، در مورد نکات نوشتن رزومه توضیح داده است.

 

کلید واژه ها: پذیرش تحصیلی امریکا رزومه ویزای تحصیلی امریکا امریکا تحصیل در آمریکا تحصیل در کانادا پذیرش از دانشگاه‌های کانادا مراحل گرفتن پذیرش دانشگاه کانادا دانلود نمونه رزومه تحصیلی


نظر شما :