۹ راه حل افزایش شانس پذیرش تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌های آمریکا و کانادا

۰۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۶:۵۸ وبلاگ تحصیل در کانادا و آمریکا
اگر برای آینده شغلی خود را ملزم به تحصیل در دوره تحصیلات تکمیلی می‌دانید، یا اگر می‌دانید که یک دانشگاه درجه یک چیزی است که دوست دارید دنبال آن بروید، ایده خوبی است که شروع به آماده‌سازی خودتان در دوره کارشناسی کنید.
۹ راه حل افزایش شانس پذیرش تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌های آمریکا و کانادا

درست مانند آماده شدن برای دانشگاه در دوران دبیرستان، آمادگی برای تحصیلات تکمیلی در دوران دانشگاه نیز می‌تواند شما را به یک متقاضی رقابتی‌تر تبدیل کند. همچنین به شما اطمینان می‌دهد که برای چالش‌های ناشی از کسب مدرک پیشرفته آماده هستید.

در صورتی که می‌خواهید برای این کار آماده شوید چندین مرحله وجود دارد که می‌توانید برای آمادگی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در حالی که هنوز در دانشگاه هستید، انجام دهید.

 

۱- مشارکت در فعالیت‌های فوق برنامه

همانند دوران لیسانس، دانشگاه‌ها به مشارکت فوق برنامه شما نیز توجه خواهند کرد. در حقیقت، آنها میزان مشارکت شما را به همان روش ارزیابی می‌کنند.

دانشگاه‌های ممتاز دوست دارند ببینند که شما برای مدت طولانی به دنبال احساسات خود بوده اید و به سازمان‌ها و فعالیت‌های مختلف متعهد بوده‌اید. اگر می‌توانید به سازمان‌های حرفه‌ای و حتی بهتر است به سایر باشگاه‌های مرتبط با اهداف تحصیلی و شغلی خود بپیوندید.

همچنین به عهده گرفتن نقش‌های رهبری، مانند تشکل‌های دانشجویی، یا داشتن نقش برجسته در یک یا دو سازمان و ... مفید است. نشان دهید که شما عضوی فعال و با انگیزه از جامعه مدرسه خود هستید.

 

۲- دوره کارآموزی را بگذرانید

دانشگاه‌ها انتظار دارند که شما دوره کارآموزی را به پایان رسانده باشید، مخصوصاً اگر متقاضی تحصیل در مدرسه بازرگانی هستید. کارآموزی در رزومه شما نشان می‌دهد که شما در این زمینه تجربه کاری ارزشمندی کسب کرده اید. این کار همچنین سطحی از تعهد و فداکاری را نشان می‌دهد که این موسسات دوست دارند ببینند.

علاوه بر این، دوره کارآموزی به شما کمک می‌کند تا تعیین کنید آیا شغلی که انتخاب کرده اید واقعاً برای شما مناسب است یا خیر. و این چیزی است که شما قطعاً می‌خواهید قبل از اقدام برای تحصیلات تکمیلی تأیید کنید.

دوره کارآموزی همچنین می‌تواند منجر به اشتغال نهایی شما شود، در زمینه انتخابی خود تجربه معناداری را به شما ارائه دهد و به توصیه نامه‌های عالی استاد راهنمای شما برای تحصیلات تکمیلی منجر شود.

 

۳- خدمات اجتماعی انجام دهید

خدمات اجتماعی یکی دیگر از جنبه‌های مهم درخواست تحصیلات تکمیلی شما است. اگر قصد دارید در یک حرفه همیاری از جمله پزشک، معلم، مددکار اجتماعی یا مشاور شدن کار کنید، بسیار تأثیرگذار است.

داوطلب شدن را از طریق سازمان‌های خدماتی در دانشگاه خود، کمک به مدارس محلی، کمک به دانش آموزان یا کار با یک بانک محلی غذا، خانه سالمندان یا پناهگاه حیوانات در نظر بگیرید. اگر مشکل وجود دارد که به آن علاقه دارید، تحقیق کنید و ببینید آیا راهی وجود دارد که بتوانید آن را در منطقه خود بازگردانید.

 

۴- رزومه ایجاد کنید

بسیاری از دانشگاه‌ها نیاز به ارائه رزومه دارند. حتی اگر رزومه مورد نیاز نباشد، ارائه آن یک روش مفید برای شما برای پیگیری تجربیات و موفقیت‌های خود است.

با شروع سال اول، جوایز، دستاوردها و تجارب علمی، حرفه‌ای و شخصی را ثبت کنید. تاریخ و جزئیات مفیدی را که می‌خواهید به خاطر بسپارید اضافه کنید.

با نزدیک شدن به زمان پذیرش، رزومه به شما کمک می‌کند تا برنامه خود را شکل دهید و داستان خود را به طور قانع کننده‌ای بیان کنید. اگر موسسه‌ای که شما برای پذیرش آن اقدام می‌کند رزومه رسمی درخواست کند، پیش نویس خود را برای راهنمایی در زمینه قالب به مرکز شغلی دانشگاه خود ببرید یا از مشاوران متخصص ما در موسسه کلوراپلای درخواست مشاوره رایگان داشته باشید.

 

۵- برنامه خود را عاقلانه بسازید

همزمان که درس‌های خود را در زمان دانشگاه انتخاب می‌کنید، مطمئن باشید که آنها شما را برای تحصیلات تکمیلی و برای هر آزمون استانداردی که برای ورود به آن باید انجام دهید آماده می‌کنند. برخی از دانشگاه‌ها، مانند دانشکده پزشکی، پیش شرط‌هایی دارند، بنابراین شرایط را بررسی کنید و مطمئن باشید که آنها را برآورده می‌کنید.

سایر دانشگاه‌ها دوره هایی دارند که آنها "توصیه می‌کنند" و همیشه بهتر است که در صورت امکان این دوره‌ها را بگذرانید. این دوره‌های پیشنهادی پیش زمینه‌ای را فراهم می‌کند که به شما کمک می‌کند تا در رشته خود موفق شوید و با گذراندن آنها نشان می‌دهید که در مورد مسیر تحصیلی و شغلی انتخاب شده جدی هستید.

علاوه بر این، اگر می‌توانید فرصتی برای شرکت در تحقیقات کارشناسی پیدا کنید، از آن استفاده کنید. تحقیقات بخش عمده‌ای از تجربیات دوره تحصیلات تکمیلی است. این مزیت در رزومه کاری شما بسیار خوب به نظر می‌رسد و آمادگی بسیار خوبی برای موسسه شما خواهد بود.

 

۶- روابط آکادمیک و دانشگاهی ایجاد کنید

وقتی فرایند اخذ پذیرش از دانشگاه را شروع می‌کنید، معمولاً به توصیه نامه ۲-۳ نفر از اساتید نیاز خواهید داشت. اگر با اعضای هیئت علمی که آنها را می‌نویسند ارتباط برقرار کنید، این توصیه‌ها بسیار جذاب‌تر خواهد بود. این اساتید مجبور نیستند دوره‌های مربوطه را تدریس کنند، اما اگر این کار را انجام دهند بسیار مفید است.

همچنین لازم به ذکر است که بسیاری از اساتید فقط توصیه‌هایی را برای دانشجویانی که در دوره خود نمرات بالا کسب می‌کنند، می‌نویسند. در درس‌های خود عملکرد خوبی داشته باشید، در ساعت اداری با آنها ملاقات کنید و اهداف و علایق مشترک خود را با اساتید در میان بگذارید.

یادگیری و ایجاد روابط با متخصصان رشته آنها و بالقوه رشته شما ارزشمند است و با شروع درخواست برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، این روابط مهم خواهد بود.

 

۷- لیستی از دانشگاه‌ها را تهیه کنید

تهیه لیستی از دانشگاه‌های مورد علاقه خود را آغاز کنید. با انجام این کار، در مورد الزامات فرایند پذیرش همانند شرکت در آزموهای سطح سنجی زبان مانند تافل، آیلتس، دولینگو یا تافل اسنشیالز، شرکت در آزمون هایی مانند SAT، GRE یا GMAT، پیش نیازها و ضرب الاجل دانشگاه تحقیق کنید.

حتی بهتر است این لیست را زودتر تهیه کنید، خصوصاً وقتی صحبت از اطمینان از رعایت همه پیش نیازها می‌شود. همچنین در صورتی که به دنبال پذیرش از دانشگاه‌های امریکا هستید فراموش نکنید رتبه بندی دانشگاه‌های این کشور در سال 2021 و ارزشیابی آنها توسط وزارت علوم را مورد بررسی قرار دهید.  با شروع گرفتن توصیه نامه ها، نوشتن بیانیه‌های شخصی (SOP) و نهایی کردن رزومه، شرکت در آزمون‌های استاندارد و ارسال فرم پذیرش، اطلاعات مربوط به شرایط و مهلت‌های درخواست به شما کمک می‌کند.

هرچه زودتر برنامه ریزی را شروع کنید، احساس راحتی و اطمینان بیشتری خواهید داشت.

 

۸- برنامه‌ریزی مالی کنید

دوره‌های تحصیلات تکمیلی و دانشگاه‌های برگزار کننده آنها گران است، بنابراین همیشه عاقلانه است که شروع به برنامه ریزی امور مالی خود کنید. اگر بتوانید آن را مدیریت کنید، گرفتن شغل نیمه وقت یکی از راه‌های شروع پس انداز برای تحصیلات تکمیلی است. درباره انواع کمک مالی و تفاوت فاند ، بورسیه ، اسکالرشیپ ، گرنت و سایر کمک‌‌های مالی در دانشگاه‌‌های آمریکا تحقیق کنید.

همچنین درباره زندگی دانشجویی و هزینه‌ها آن، اطلاعات مربوط به کار دانشجویی و همچنین کسب درآمد از طریق کار به عنوان TA یا RA نیز اطلاعات کسب کنید.

 

۹- مطالعه برای امتحانات

برای ورود به دانشگاه در مقطع تحصیلات تکمیلی، باید در آزمون‌های GRE، GMAT، LSAT یا MCAT شرکت کنید. این آزمون‌ها به ترتیب عمومی، مخصوص دانشکده بازرگانی، دانشکده حقوق و دانشکده پزشکی هستند.

همراه با معدل شما، نمره این آزمون استاندارد یکی از مهمترین اجزای اخذ پذیرش است. بفهمید چه آزمونی را باید انجام دهید و چندین ماه قبل مطالعه برای آن را شروع کنید. با افرادی که می‌شناسید و قبلاً در این آزمون شرکت کرده اند صحبت کنید، یک کتاب مقدماتی بخرید یا در یک کلاس ثبت نام کنید و آزمون‌های آزمایشی زیادی انجام دهید.

ممکن است بخواهید دو بار برای شرکت در آزمون برنامه ریزی کنید. با این حال، این تست‌ها گران هستند، بنابراین بهتر است اولین بار کاملاً آماده شوید و نمره خوبی کسب کنید.

توجه داشته باشید که مهلت پذیرش اکثر برنامه‌های دکترا در دسامبر یا ژانویه است، در حالی که برنامه‌های کارشناسی ارشد معمولاً تا ژانویه، فوریه یا مارس برای پذیرش زمان دارند. اگر نمی‌خواهید با نزدیک شدن به مهلت تعیین شده دچار اضطراب شوید، طبق زمان بندی دانشگاه برای انجام کارهای خود برنامه‌ریزی کنید.

 

کلید واژه ها: پذیرش دانشگاه آمریکا پذیرش فوق لیسانس پذیرش تحصیلی امریکا پذیرش تحصیلی کانادا پذیرش دانشگاه امریکا اپلای دانشگاه کانادا تحصیل در آمریکا


نظر شما :