سوالات مصاحبه سفارت امریکا برای ویزای دانشجویی

۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۸:۰۴ وبلاگ تحصیل در کانادا و آمریکا
با توجه به تجربیاتی که دانشجویان مختلف در روز مصاحبه در سفارت امریکا داشته اند، سوالاتی که افیسر از آنها پرسیده است را جمع آوری و دسته‌بندی کرده‌ایم.
سوالات مصاحبه سفارت امریکا برای ویزای دانشجویی

دانشجویان زیادی به دنبال ادامه تحصیلات خود در خارج از کشور هستند؛ در این میان کشورهای امریکا و کانادا با دارا بودن دانشگاه‌های معتبر و متعدد و آموزش به زبان انگلیسی گزینه‌های ایده‌ال‌تری برای ایرانیان محسوب می‌شود.

اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌ های امریکا دارای مراحلی است که طی کردن آنها برای همه دانشجویان الزامی است. البته نباید فراموش کرد که آشنایی با ایالات متحده، آداب و رسوم و فرهنگ آن و به علاوه شرایط زندگی دانشجویی در امریکا در این میان اهمیت زیادی دارد. بسیاری از دانشجویانی که قصد عزیمت به امریکا را دارند می‌توانند از فرصت‌های کار دانشجویی در زمان تحصیل و یا فرصت‌های OPT برای کسب درآمد استفاده کنند. برخی دیگر از دانشجویان ممتاز نیز می‌توانند با انجام وظیفه به عنوان دستیار تدریس (TA) یا دستیار تحقیق (RA) اساتید دانشگاه برای خود درآمد داشته باشند.

به علاوه دانشجویان می‌توانند از فرصت تحصیل در امریکا برای گرفتن گرین کارت و در نهایت شهروندی این کشور نیز استفاده کنند؛ البته اعطای گرین کارت نیازمند داشتن شرایطی است که باید توسط متقاضیان برآورده شود. نکته مثبت برای دانشجویان ایرانی این است که دولت جو بایدن پس از گرفتن قدرت در کاخ سفید به ممنوعیت سفر ایرانیان به این کشور پایان داد تا شانس دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل در این کشور افزایش یابد.

در فرایند اخد پذیرش تحصیلی در امریکا انجام برخی کارها لازم است؛ شرکت در آزمون‌های مهارت سنجی زبان انگلیسی همانند آزمون‌های تافل یا آیلتس که از دیرباز برای دانشجویان آشنا بوده و امروزه نیز آزمون‌های آنلاین مانند دولینگو و تافل اسنشیالز نیز آماده خدمت‌دهی به متقاضیان هستند. همچنین متقاضیان به خصوص دانشجویان رشته‌های STEM نیز می‌توانند با شرکت در آزمون GRE شانس پذیرش خود را افزایش دهند.

همچنین در صورتی که به دنبال دریافت کمک مالی همانند فاند، گرنت، اسکالرشیپ و... هستید باید روی رزومه خود کار کنید؛ نگارش انگیزه نامه مناسب و همچنین ارتباط گیری با اساتید دپارتمان‌های مربوطه نیز شانس شما را برای پذیرش بیشتر می‌کند.

در نظر داشته باشید که رتبه بندی دانشگاه‌های امریکا در سال 2021 و ارزشیابی مدارک آنها توسط وزارت علوم ایران را نیز بررسی کنید. به علاوه در صورتی که در دانشگاه‌های دولتی ایران درس خوانده‌اید باید پیش از عزیمت به امریکا مراحل آزادسازی مدارک تحصیلی خود را طی کنید. با توجه به تفاوت‌های سیستم‌های آموزشی ایران و آمریکا و کانادا نیاز است که نمراتی که به دانشگاه ارائه می‌دهید تبدیل شوند. این نقطه‌ای از سفر شما است که باید از اعتبار سنجی خدمات جهانی آموزش (WES) کمک بگیرید.

در کنار همه این مسائل یکی از موضوعاتی که ذهن بسیاری از دانشجویان ایرانی را به خود مشغول کرده و با توجه به هزینه‌های ارزی تبدیل به دغدغه آنها شده است گرفتن ویزای دانشجویی امریکا است.

هر زمانی که دانشجویی تصمیم بگیرد که در کدام موسسه می‌خواهد اقدام به اخذ پذیرش کرده و فرم رسمی I-20  را که نشان دهنده پذیرش تحصیلی در آن موسسه است دریافت کرد می‌تواند برای اخذ ویزا اقدام کند.

البته در صورتی که دانشجو از طریق برنامه تبادل دانشجو حمایت می‌شود، باید فرم DS-2019 را از موسسه اسپانسر کننده مالی خود دریافت کند که نشان می‌دهد به جای I-20 از دانشگاه خود در برنامه آنها شرکت می‌کنید و DS-2019 فرمی است که شما باید از آن استفاده کنید.

طبق مقررات ویزای آمریکا، ویزا نمی‌تواند بیش از ۱۲۰ روز قبل از هرگونه تاریخ شروع برنامه در فرم I-20 یا DS-2019 شما صادر شود؛ با این حال، شما می‌توانید به محض دریافت فرم I-20 یا DS-2019 درخواست ویزای خود را ارایه کنید.

اگر مراحل ویزا را بیش از ۱۲۰ روز قبل از برنامه خود به پایان برسانید، کنسولگری یا سفارت ایالات متحده ویزا شما را نگه می‌دارد و پس از رسیدن به تاریخ ۱۲۰ روزه، آن را برای شما صادر می‌کند.

یکی از نگرانی‌های دانشجویان ایرانی مصاحبه‌ای است که باید در سفارت یا کنسولگری‌های امریکا در کشورهای ثالث انجام شود؛ چرا که برخی دانشجویان با وجود تمام هزینه هایی که انجام می‌دهند در این مرحله با سدی به نام افیسر سفارت مواجه شده و شانس کسب ویزا را از دست می‌دهند.

البته در نظر داشته باشید که بعد از ریاست جمهوری بایدن، بر اساس تجربیات اخیر دانشجویان، شرایط و میزان قبولی درخواست‌های ویزای دانشجویی ایرانیان نسبت به دوره ترامپ به مراتب بهتر شده است.

بطور کلی در نظر داشته باشید که کارمند کنسولگری برای اعطای ویزای دانشجویی باید قانع شود که متقاضی با هدف ادامه تحصیل به ایالات متحده می رود، واجد شرایط لازم برای ویزای دانشجویی مربوطه است، بودجه کافی برای تکمیل تحصیلاتش در امریکا را خواهد داشت و تنها قصد دارد برای مدت زمانی که مشغول تکمیل برنامه دانشگاهی خود است در ایالات متحده، بماند.

 

سوالاتی که ممکن است در سفارت امریکا از شما پرسیده شود

با توجه به تجربیاتی که دانشجویان مختلف در زمان مصاحبه در سفارت امریکا داشته اند، افیسر مربوطه سوالات مختلفی را از متقاضی می‌پرسد. این سوالات حتی با توجه به جنسیت مصاحبه شونده نیز متغیر است. در این میان سوالاتی که با تکرار بیشتر پرسیده می‌شوند را می‌توانید در ادامه بخوانید:

 

علت انتخاب آمریکا و دانشگاه مورد نظر 

یکی از اولین سوالات و شاید اولین سوالی که از شما پرسیده می‌شود علت انتخاب آمریکا برای ادامه تحصیل است و اینکه چرا کشوری دیگری را انتخاب نکرده‌اید. در مرحله بعد درباره علت انتخاب دانشگاه مقصد و نحوه آشنایی با آن از شما سوال پرسیده خواهد شد. نحوه آشنایی با استاد مربوطه در امریکا، تعداد دانشگاه‌هایی که برای پذیرش در آنها اقدام کرده‌اید هم سوالاتی است که از شما پرسیده خواهد شد.

 

نحوه تامین مالی هزینه‌های تحصیل و زندگی در امریکا

نکته ای دیگری که مامور سفارت از شما خواهد پرسید نحوه تامین مالی هزینه‌های تحصیل و زندگی در امریکا است. برای این مساله باید توضیحات و مستندات کافی ارایه دهید.

 

تاریخچه شغلی یا تحصیلی فعلی

همچنین درباره وضعیت شغلی یا تحصیلی فعلی شما در ایران، کارهایی که از طریق پایان نامه کارشناسی یا کارشناسی ارشد خود در ایران انجام داده‌اید، دوره کارآموزی و مسئولیت شما در آن، کشورهایی که به آنها سفر کرده‌اید و دلیل سفر شما به آنها از شما اطلاعات می‌خواهند.

فراموش نکنید در صورتی که پیش از سفر به امریکا دارای مسئولیت یا تجربه کاری بودید باید درباره آنها و مسئولیت هایی که در زمان شغل خود داشتید اطلاعاتی را افسر مربوطه ارائه دهید.

 

برنامه تحصیلی و تحقیقاتی در آمریکا

افسر مربوطه همچنین درباره برنامه آتی شما در امریکا، برنامه تحقیقاتی شما و در صورتی که دانشجوی دکترا باشید درباره پایان‌نامه Ph.D از شما سوال خواهد کرد.

 

برنامه کاری و فردی پس از اتمام تحصیل 

یکی از سوالاتی که احتمالا از شما پرسیده خواهد شد این است که برنامه شما پس از خاتمه تحصیلات در آمریکا چیست؟ طبیعتا بهتر است که افیسر را متقاعد کنید که قصد دارید پس از پایان تحصیلات در آمریکا، به ایران برگردید و در زمینه تحصیلی خود کار کنید.

 

وابستگی و وضعیت خانوادگی

همچنین درباره خانواده شما، تعداد خواهران و برادران و کاری که در حال حاضر انجام می‌دهند، والدین شما و شغل آنها سوالاتی پرسیده خواهد شد.

در صورتی که متقاضی دارای خویشاوندی در آمریکا باشد درباره ایالت محل زندگی آنها، شغل، مدت اقامت آنها در امریکا، نحوه مهاجرت آنها به امریکا، وضعیت مسکن، گرین کارت یا ویزای آنها سوالاتی از شما پرسیده خواهد شد.

 

وضعیت سربازی در مورد آقایان

در صورتی که مصاحبه شونده مرد باشد علاوه بر سوالات بالا، پرسش هایی درباره محل خدمت سربازی می‌پرسند. در صورت داشتن معافیت خدمت، از شما درباره دلیل معافیت می‌پرسند و در صورتی که کسر از خدمت داشته باشید باید درباره آن توضیح دهید؛ به طور مثال عضویت در بنیاد ملی نخبگان.

همچنین در صورتی که پروژه‌ای در حین خدمت سربازی انجام داده باشید، باید اطلاعات لازم را در اختیار افیسر کنسولی قرار دهید.

 

گپ تحصیلی

برخی دانشجویان که بین دو مقطع تحصیلی آنها فاصله وجود داشته باید درباره علت انتخاب امریکا و اقداماتی که در زمان فاصله بین دو مقطع تحصیلی انجام داده‌اند، توضیح دهند.

 

نکته آخر!

فراموش نکنید که کلید موفقیت در مصاحبه ویزای تحصیلی، داشتن صداقت و حفظ آرامش و اعتماد به نفس است. از مصاحبه ویزا در ذهن خود غول نسازید. افیسرها افراد با تجربه‌ای هستند که شرایط شما را درک می‌کنند و چنانچه با صداقت پاسخ سوالات ایشان را بدهید حتما موفق خواهید شد.

همچنین لازم نیست برای آشنایی با سوالات روز مصاحبه ویزا، هزینه‌های گزاف پرداخت کنید. با آمادگی و رعایت نکات گفته شده می‌توانید به راحتی از این این مرحله آخر پذیرش تحصیلی آمریکا ، عبور کنید.

 

مساله دیگری که برای دانشجویان ایرانی سوال است این است که چه مدارکی در روز مصاحبه ویزای آمریکا از دانشجو خواسته می‌شود؟ برای پاسخ به این سوال توصیه می‌کنیم که مقاله مربوط به ویزای دانشجویی آمریکا را از دست ندهید.

 

کلید واژه ها: تحصیل در آمریکا پذیرش دانشگاه آمریکا ویزای دانشجویی امریکا ویزای تحصیلی امریکا ویزا گرین کارت امریکا سوالات مصاحبه سفارت امریکا


نظر شما :

مونا ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۰۰:۴۷
ممنون، عالی بود...
Mahtab ۱۳ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۵:۵۰
سلام من نوزده سالمه و توی سمپاد دیپلم ریاضی فیزیک گرفتم با معدل هژده از چند تا دانشگاه نسبتا خوبم توی امریکا پذیرش واسه رشته دامپزشکی گرفتم برادرمم گرین کارت امریکا داره و قراره وام تحصیلی بگیرم میخواستم ببینم به نظر شما امکان ویزا گرفتنم چه قدر هست؟
پاسخ مدیر سایت ۱۴ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۱:۵۲

شرایط کلی تون برای ویزا خوبه. برای بررسی دقیق تر پیشنهاد میکنیم که با مشاور ما بصورت رایگان صحبت کنید. درخواست مشاوره رایگان رو تکمیل کنید.