OPT یا Optional Practical Training چیست؟

۲۷ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۶:۴۰ وبلاگ تحصیل در کانادا و آمریکا
یکی دیگر از راه های کسب درآمد در زمان تحصیل برنامه های OPT یا آموزش عملی اختیاری هستند. در ادامه با کلوراپلای همراه باشید تا با OPT آشنا شوید.
OPT یا Optional Practical Training چیست؟

بسیاری از این دانشجویان برای شروع فرایند پذیرش نیازمند خودآگاهی درباره توانایی‌های خود، آشنایی با فرایند اخذ پذیرش تحصیلی و در نهایت شناخت دانشگاه و زندگی دانشجویی در ایالات متحده هستند.

ما در کلور اپلای در مقالات گذشته سعی کردیم نوری در این مسیر روشن کنیم؛ آشنایی با انواع ویزای امریکا، اخذ ویزای دانشجویی این کشور، آشنایی با دانشگاه‌های امریکا، گرفتن فرم i-20، آخرین رتبه بندی دانشگاه‌های امریکا در سال 2021 و ارزشیابی مدارک آنها توسط وزارت علوم، آشنایی با تفاوت فاند، بورسیه، اسکالرشیپ، گرنت و سایر کمک‌‌های مالی در دانشگاه‌‌های آمریکا و توضیحاتی درباره آزمون هایی نظیر تافل، آیلتس، دولینگو، تافل ESSENTIALS، جی آر ای (GRE)، جی مت (GMAT) یا حتی آزمون SAT را ارائه کردیم.

همواره یکی از مشکلات بر سر راه برخی دانشجویان بحث تامین هزینه‌های زندگی دانشجویی در امریکاست. در کنار امکان گرفتن انواع فاند از دانشگاه‌های این کشور، پیدا کردن شغل دانشجویی می‌تواند دغدغه ذهنی شما را حل کند. تامین هزینه‌های تحصیل از طریق انجام وظایف TA یا RA نیز گزینه‌ای است که می‌تواند به شما کمک زیادی کند.

با این حال یکی دیگر از راه‌های کسب درآمد در زمان تحصیل برنامه‌های OPT یا آموزش عملی اختیار هستند. در ادامه با کلوراپلای همراه باشید تا با OPT آشنا شوید.

در یک بازار شغلی که به طور فزاینده ای رقابتی است، تجربه کار بسیار مهم است. OPT به شما امکان می‌دهد تا حداکثر ۳ سال در ایالات متحده آمریکا کار کنید و مهارت‌های واقعی خودتان را توسعه دهید تا به شما کمک کند در برابر کارفرمایان خود برجسته شوید.

 

OPT چیست؟

OPT مخفف آموزش عملی اختیاری (Optional Practical Training) است. این برنامه به دانشجویان بین‌المللی که در حال تحصیل در دانشگاه‌های امریکا هستند اجازه می‌دهد تا برای مدت زمان اولیه ۱۲ ماه در ایالات متحده کار کنند، این امکان برای دانشجویان رشته‌های STEM  (علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات) وجود دارد که این مدت را ۲۴ ماه دیگر تمدید کنند.

بیشتر دانشجویان پس از فارغ التحصیلی، OPT را انجام می‌دهند: این برنامه به آنها امکان می‌دهد در طول دوره تحصیل، تمرکز خود را بر روی تحصیلات خود بگذراند و برای مدت بیشتری در ایالات متحده آمریکا اقامت کنند. همچنین دانشجویان متقاضی می‌توانند OPT را در طول دوران تحصیل خود انجام دهند که به OPT قبل از اتمام معروف است اما در امریکا کمتر رایج است.

 

انواع OPT در امریکا

انواع برنامه آموزش عملی یا اختیاری در امریکا به شرح زیر است.

 • OPT پیش از اتمام:

هر بخشی از OPT قبل از تاریخ پایان تحصیل دانشجو استفاده می‌شود. این برنامه ممکن است بصورت پاره وقت یا تمام وقت باشد.

 • OPT پس از اتمام:

هر بخشی از OPT پس از تاریخ پایان برنامه دانشجو استفاده می‌شود. باید تمام وقت باشد.

 • تمدید ۲۴ ماهه STEM) OPT):

برای دانشجویانی که در مقاطع تعیین شده رشته‌های علوم، فناوری، مهندسی و ریاضی (STEM) تحصیل می‌کنند. این نوع OPT تمدید ۲۴ ماهه OPT است.

 • Cap-Gap OPT Extension:

برای دانشجویانی که کارفرمایان احتمالی آنها درخواست موضوع واجد شرایط بودن برای ویزای H-1B را ارائه داده‌اند.

 

تفاوت OPT با CPT چیست؟

اگرچه به نظر مشابه می‌رسند اما نباید OPT را با CPT اشتباه گرفت. CPT مخفف آموزش عملی برنامه درسی است. این برنامه نیز مانند OPT به شما اجازه می‌دهد تا ۱۲ ماه در ایالات متحده کار کنید، اما معمولاً به عنوان بخشی از مدرک  تحصیلی به عنوان مثال، دوره کارآموزی یا دوره co-up به حساب می‌آید.

شما ممکن است بتوانید CPT و OPT را انجام دهید و این به شما این امکان را می‌دهد تا فرصت‌های تجربه کاری خود را در ایالات متحده به حداکثر برسانید!

در مقالات بعدی درباره CPT و همچنین تفاوت آن با OPT با شما سخن خواهیم گفت.

 

چه کسی واجد شرایط OPT است؟

هر کسی که دارای ویزای F-1 باشد و حداقل یک سال در دانشگاه‌های آمریکا تحصیل کرده باشد، می‌تواند برای آموزش عملی اختیاری درخواست دهد. اگرچه ۳ نوع اصلی ویزای دانشجویی برای دانشجویان بین‌الملی در امریکا وجود دارد اما اکثر دانشجویان خارجی که در کالج یا دانشگاه‌های ایالات متحده تحصیل می‌کنند دارندگان ویزای F-1 هستند.

برای آشنایی با انواع ویزای امریکا می‌توانید این مقاله را بررسی کنید.

برای درخواست OPT دیگر نیازی به پیشنهاد شغلی ندارید که مزیتی برای سایر مجوزهای کار موقت در ایالات متحده است، مانند ویزای H-1B که باید توسط کارفرمای مشخص حمایت مالی شود.

اصلی‌ترین چیزی که شما نیاز دارید سند اجازه اشتغال (EAD) از خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده (USCIS)  قبل از شروع به کار است.

تیم خدمات دانشجویی بین المللی دانشگاه شما می‌تواند در مورد زمان و نحوه درخواست OPT و EAD به شما کمک کند.

 

آیا می‌توانم OPT خود را تمدید کنم؟

کلیه دانشجویان بین‌المللی که با موفقیت برای OPT اقدام می‌کنند می‌توانند حداقل ۱۲ ماه در ایالات متحده کار کنند.

با این حال، اگر مدرک تحصیلی شما در یکی از رشته‌های زیرمجموعه STEM  است، می‌توانید برای تمدید OPT  خود تا ۲۴ ماه دیگر اقدام کنید. این بدان معنی است که شما می‌توانید تا ۳ سال از کار در ایالات متحده لذت ببرید!

رشته‌های اصلی STEM که می‌توانند از تمدید OPT استفاده کنند عبارتند از:

 • علوم آمار،
 • علوم بیولوژیکی،
 • برنامه‌های علوم کامپیوتر،
 • مهندسی،
 • فن آوری‌های مهندسی،
 • علوم زیستی،
 • ریاضیات،
 • علوم فیزیکی

 

آیا کار OPT من باید با رشته تحصیلی من مرتبط باشد؟

یکی از موارد مهمی که باید به آن توجه شود این است که مشاغل OPT باید با موضوع اصلی یا مدرک متقاضی مرتبط باشد.

دلیل آن این است که آموزش عملی اختیاری نوعی اجازه کار موقت است که به شما امکان می‌دهد دانش موضوعی خود را تعمیق بخشید و در مشاغل مرتبط با تحصیلات دانشگاهی خود مهارت و تجربه کسب کنید.

به عنوان مثال، اگر تحصیلات خود را در رشته مالی انجام می‌دهید می‌توانید از OPT خود برای کار در یک بانک سرمایه گذاری استفاده کنید، اما نه برای کار در یک کافه.

 

آیا می‌توانم بیش از یک تجربه OPT داشته باشم؟

دانشجویان بین المللی می‌توانند OPT را پس از مدرک کارشناسی و مجددا پس از پایان تحصیلات تکمیلی انجام دهند.

به علاوه، شما می‌توانید در هر دوره OPT در چندین شغل کار کنید، بنابراین می‌توانید نقش‌های مختلف را کشف کنید تا شغل مناسب خود را پیدا کند. حتی می‌توانید از OPT خود برای راه‌اندازی تجارت خود استفاده کنید! باز هم، تیم خدمات دانشجویان بین‌المللی دانشگاه شما می‌تواند به شما در کشف این گزینه‌‌ها کمک کند.

 

چرا باید OPT انجام دهم؟

با استفاده از OPT می‌توانید از داشتن تجربه کاری بین‌المللی بسیار سود ببرید.

نه تنها از سایر فارغ التحصیلان متمایز خواهید شد، بلکه بسیاری از مشاغل شامل برخی از سطوح همکاری‌های بین‌المللی است. بنابراین، اثبات اینکه شما عادت دارید در کنار مردمی از کشورها و فرهنگ‌های مختلف کار کنید می‌تواند بسیار سودمند باشد!

جدا از این، دفتر مرکزی بسیاری از بزرگترین و مشهورترین شرکتهای جهان در ایالات متحده آمریکا است، بنابراین ممکن است این فرصت را داشته باشید که در یک تجارت واقعی معتبر تجربه کار کسب کنید، که در رزومه کاری شما بسیار جالب خواهد بود.

سرانجام، تجربه کاری برای رشد شبکه حرفه‌ای شما بسیار مفید است و در طول مدت کار در ایالات متحده آمریکا قادر خواهید بود ارتباطات مفیدی برقرار کنید.

 

کلید واژه ها: پذیرش تحصیلی امریکا هزینه زندگی در امریکا پذیرش دانشگاه امریکا ویزای دانشجویی امریکا OPT آموزش عملی اختیاری Optional Practical Training کار حین تحصیل در آمریکا کار پس از تحصیل در آمریکا کار پارت تایم در آمریکا تحصیل در آمریکا STEM


نظر شما :