تفاوت فاند ، بورسیه ، اسکالرشیپ ، گرنت و سایر کمک‌ های مالی در دانشگاه‌ های آمریکا

۱۴ فروردین ۱۴۰۰ | ۰۲:۳۷ وبلاگ تحصیل در کانادا و آمریکا
انواع کمک هزینه‌ های تحصیلی چه تفاوت‌هایی دارند؟ مهمترین دغدغه دانشجویان تحصیل در آمریکا و کانادا، تامین هزینه‌های زندگی دانشجویی و مهمتر از آن هزینه های تحصیل در دانشگاه است.
تفاوت فاند ، بورسیه ، اسکالرشیپ ، گرنت و سایر کمک‌ های مالی در دانشگاه‌ های آمریکا

تحصیل در دانشگاه‌های امریکا همواره برای دانشجویان ایرانی از جذابیت بالایی برخوردار بوده است. امریکا و اکثر دانشگاه‌های این کشور علاوه بر این که از سطح علمی بالایی برخوردار هستند فرصت‌های مناسبی را از لحاظ شغلی در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند.

دانشجویانی که به دنبال اخذ پذیرش تحصیلی دانشگاه‌ های امریکا هستند باید فرایندی شامل اخذ ویزای دانشجویی، شرکت در آزمون هایی همانند تافل، آیلتس، دولینگو، تافل ESSENTIALS و در صورت لزوم اخذ نمره از آزمون هایی نظیر جی آر ای (GRE)، جی مت (GMAT) یا حتی آزمون SAT را طی کنند.

همچنین نگارش یک انگیزه نامه (SOP) مناسب و نحوه صحیح ایمیل زدن به اساتید دانشگاه‌های امریکایی می‌تواند مسیر را هموارتر سازد. نکته‌ای که در زمان انتخاب دانشگاه باید مد نظر قرار گیرد علاوه بر رتبه بندی داشگاه مقصد، ارزشیابی مدرک دانشگاه توسط وزارت علوم کشورمان است. در صورتی که دانشجوی مقاطع تحصیلات تکمیلی نیز هستید باید با فرایند آزادسازی مدرک تحصیلی آشنا شوید. فراموش نکنید که قبل از تصمیم گرفتن برای اینکه آیا در مقطع دکترا ادامه تحصیل دهید از کلیه جوانب آن اطمینان پیدا کنید.

اما در کنار تمام مسائلی که در بالا مطرح کردیم شاید مهمترین دغدغه دانشجویان تامین هزینه‌های زندگی دانشجویی و مهمتر از آن هزینه‌های تحصیل در امریکا است. البته پیدا کردن کار دانشجویی یا تامین هزینه‌های تحصیل از طریق انجام وظایف TA یا RA نیز گزینه‌ای است که می‌تواند به شما کمک زیادی کند.

با این حال اکثر دانشجویان متقاضی اخذ پذیرش تحصیلی در امریکا به دنبال تامین هزینه‌های تحصیل از راه‌های مختلف هستند. در ادامه با کلوراپلای همراه باشید تا با انواع کمک‌های مالی دانشگاه‌های امریکا آشنا شوید.

 

بسیاری از دانشجویان از هزینه‌های تحصیلی شوکه می‌شوند در حالی که شهریه می‌تواند بسیار زیاد باشد، کمک‌های مالی می‌تواند تحصیلات را مقرون به صرفه کند.

 

کمک مالی دانشگاه چیست؟

کمک مالی کالج از طریق تأمین هزینه‌های تحصیلات عالی، از قبیل شهریه و هزینه‌های اسکان، خرید کتاب و لوازم، حمل و نقل به دانشجویان کمک می‌کند.

انواع مختلفی از کمک‌های مالی یا همان بورسیه‌های تحصیلی در دانشگاه‌های امریکا وجود دارد:

  • گرنت (Grants) یا همان بورسیه
  • اسکالرشیپ (Scholarship) و فلوشیپ (Fellowship)
  • وام‌های دولتی یا خصوصی
  • کارهای مطالعه یا تدریس یا انواع کارهای دانشجویی
  • جوایز (Awards)

 

تفاوت گرنت با اسکالرشیپ و فلوشیپ چیست؟

اصطلاحات اسکالرشیپ و فلوشیپ اغلب برای توصیف کمک مالی یا همان گرنت یا انواع مختلف فاند بر اساس موفقیت‌های علمی پیشین استفاده می‌شود. فلوشیپ شامل کارآموزی یا سایر تعهدات خدمت برای یک دوره یک یا چند ساله است. در کل فاند به معنای تامین هزینه‌های تحصیلی از طریق یکی از راه‌های گفته شده در بالاست.

گرنت در واقع کمک مالی است که از طرف دولت مرکزی، فدرال یا دانشگاه در اختیار دانشجو قرار می‌گیرد که نیازی به بازپرداخت نیز ندارد.

این نوع کمک‌های مالی نیاز به داشتن صلاحیت‌های لازم برای اخذ آنهاست؛ معمولا گرفتن اسکالرشیپ یا فلوشیپ برای دانشجویان ممتاز آسان تر است. این کمک‌های مالی جهت تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی معمولا از محل بودجه دانشگاه یا استاد در اختیار دانشجو قرار می‌گیرد. دانشجویانی که واجد شرایط گرفتن اسکالرشبپ یا  فلوشیپ هستند نیازی به بازپرداخت آنها نخواهند داشت.

 

فلوشیپ (Fellowship) و اسکالرشیپ (Scholarship) در واقع کمکی است که به دانشجویان ممتاز تعلق می‌گیرد. این جایزه ‌ها از طرف دانشگاه یا دانشکده پرداخت می‌شود و فرمول چندان مشخصی ندارد و هر دانشگاه یا حتی دانشکده ‌ای شرایط خاص خودش را دارد. برخلاف دانشجویانی که به عنوان TA یا RA از استاد یا دانشگاه کمک مالی دریافت می‌کنند، دارندگان اسکالرشیپ یا فلوشیپ مسئولیت خاصی در قبال دانشگاه یا استاد نداشته و لازم نیست به ازای دریافت آنها برای دانشگاه یا استاد کار کنند.

کمک مالی اسکالرشیپ به نام‌های اسکالرشیپ‌های شایسته محور(Merit-Based)  و اسکالرشیپ های  احتیاج محور (Need-Based)   به صورت کلی وجود دارد.


اسکالرشیپ شایسته محور (Merit-Based) بر اساس توانایی‌های آکادمیک، هنری، ورزشی و دیگر توانایی‌های ویژه دانشجویان به آنها اهدا می‌شوند. علاوه بر برجستگی‌های آکادمیک نظیر نمرات خوب، مشارکت در فعالیت‌های فوق برنامه ای و داوطلبانه، سابقه خدمت رسانی اجتماعی از اهمیت ویژه‌ای در چشم کمیته‌های ارزیاب و اهدا کننده جوایز برخوردار است. کالج، دانشگاه یا هر سازمان حامی مالی آن بورسیه اسکالرشیپ شایسته محور معمولا جهت انتخاب دانشجویان یا پژوهشگران هدف، مجموعه ای از شرایط و ضوابط را تعیین می‌کنند. که بایستی شرکت کنندگان آ شرایط و ضوابط را برآورده کند.


بورسیه تحصیلی نیاز محور (Need-Based) نیز به دانشجویانی که از نظر مالی قادر به پرداخت هزینه‌های تحصیل و اقامت خود نیستند، داده می‌شود. برای مثال، در ایالات متحده، این کمک مالی براساس شرایط دانشجویان و خانواده آنها در برنامه کمک هزینه تحصیلی فدرال (FAFSA) تعلق می‌گیرد. تنها آمریکایی‌ها واجد شرایط شرکت در این برنامه حمایت مالی هستند. مطابق این برنامه افراد متقاضی باید در سایت مربوط به این نهاد ثبت نام کرده تا شرایط و وضعیت مالی فرد متقاضی و خانواده وی مورد بررسی قرار گیرد تا مشخص شود امکان دریافت این کمک مالی را دارد یا خیر. کمیته‌های ارزیاب در فاند تحصیلی احتیاج محور به توانمندی‌ها و قابلیت‌های دانشجو و دیگر شرایط شبیه آن نگاه نمی‌کنند. تنها به شرایط مالی خود دانشجو و خانواده او نگاه می‌کنند.


از دیگر انواع اسکالرشیپ باید به اسکالرشیپ دانشگاه، اسکالرشیپ بر اساس کشور دانشجوی متقاضی از جمله کشورهای در حال توسعه، اسکالرشیپ‌های دولتی امریکا، اسکالرشیپ شرکت‌های خصوصی یا موقوفه‌ها اشاره کرد.

برای آگاهی از اسکالرشیپ‌های دانشگاه‌ها و موسسات مختلف می‌توانید به بخش بورسیه‌های تحصیلی کلوراپلای مراجعه کنید.

 

وام دانشجویی در امریکا

وام دانشجویی نیز یکی دیگر از راه‌های ارائه کمک‌های مالی به دانشجویان است. وام‌های دانشجویی بین المللی در دسترس افرادی است که از برخی معیارها برخوردار هستند. وام‌های دانشجویی نیز انواع و اقسام مختلفی دارد؛ برخی از دانشگاه‌های امریکا با قراردادی که با موسسات یا سازمان‌های مختلف دارند این وام‌ها را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند. البته برخی از دانشگاه‌های نیز از محل بودجه خود دانشگاه به دانشجویان وام می‌دهد.

 

در این میان برخی شرکت‌های و موسسات نیز وام هایی را بر اساس شرایط و صلاحیت‌های لازم در اختیار دانشجو می‌گذارند. بسیاری از وام‌ها نیاز به یک ضامن دارد. در واقع این ضمن کسی است که اگر به هر دلیلی قادر به پس دادن وام نباشید، تضمین می‌کند و مسئول پرداخت به موسسه وام دهنده است. سازمانها و موسسات مختلف به دانشجویان بین المللی وام خصوصی می‌دهند. بسیاری از آنها مساعدت هایی را ارائه می‌دهند که برای دانش آموزان مناطق یا کشورهای خاص و معیارهای خاصی انجام می‌شود.

 

همچنین امکان استفاده از وام فدرال و ایالتی نیز برای دانشجویان فراهم است. دانشجویان برای استفاده از این وام باید در سامانه‌های به نام FAFSA ثبت نام کنند و پس از بررسی شرایط آنها ممکن است بتوانند از این وام بهره مند شوند.

 

در کل وام‌های دانشجویی همانند شرایطی که در دانشگاه‌های ایران وجود دارد نیازمند بازپرداخت در سررسید خودشان هستند و به این ترتیب دانشجو وظیفه دارد مبلغ قرض گرفته شده را با احتساب سود مورد نظر به موسسه یا دانشگاه وام دهنده برگرداند.

 

کمک مالی از طریق انجام وظایف TA یا RA

یکی دیگر از راه‌های مرسوم برای کمک مالی به دانشجویان در حین تحصیل انجام برخی امور در قبال پرداخت مبلغی مشخص از طرف اساتید است. در این برنامه دانشجویان دارای صلاحیت می‌توانند به عنوان دستیار تدریس (TA) یا دستیار تحقیق (RA) با اساتید همکاری کنند.

 

دستیاری اساتید زمانی اتفاق می‌افتد که یک دانشجوی تحصیلات تکمیلی بتواند به به اعضای هیات علمی در انجام برخی امور شامل تدریس یا تحقیق کمک کند. دستیاران اساتید در طول دوره همکاری خود حقوق دریافت می‌کنند و از پرداخت هزینه‌ها نیز معاف هستند.

 

دستیاران تدریس یا TAها کلاس‌ها را به جای اساتید تحویل می‌گیرند و برگزار می‌کنند زیرا اساتید علاوه بر آموزش به دانشجویان خود، وظایف دیگری را نیز باید انجام دهند. مدیریت محتوای آموزشی مناسب و مرتبط برای کلاس ها، شرکت در موارد مربوط به کلاس مانند جلسات یا ارتباط با اساتید دیگر، برگزاری بخشی از کلاس یا کلاس‌های حل تمرین، کمک به دانشجویان در درک مطالب درسی، انجام وظایف آزمایشگاهی و بررسی نتایج آزمون از وظایفی است که بر عهده دستیاران تدریس قرار دارد.

 

دستیاری پژوهشی یا دستیار تحقیق (RA) تیز به معنای کمک به اساتید در تحقیقات آنها قبل از معرفی به کلاس و کاهش حجم کار است. این موقعیت پس از ترم اول برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی در دسترس است.  از وظایف یک RA  که بیشتر برای برنامه‌های Ph.D رایج است می‌توان به انجام بررسی درباره مقالات استاد و سایر اساتید، جمع آوری داده‌ها و تجزیه و تحلیل آنها، آماده‌سازی مواد و تجهیزات آزمایشگاهی، مصاحبه و استخدام اعضای گروه تحقیقات، مدیریت پروژه‌ها و ایمیل‌‌ها و وب‌سایت، نظارت و کمک به دانشجویان مقاطع پایین تر، نگارش مقالات، سازماندهی کارگاه‌ها و سایر رویدادهای آموزشی و نگهداری آزمایشگاه اشاره کرد.

 

البته دریافت چنین موقعیت هایی دارای الزاماتی که می‌توانید با مراجعه به مقاله قبلی کلوراپلای با آن آشنا شوید. به خاطر داشته باشید که این نوع کمک مالی به دانشجویان چون در قبال انجام وظیفه ای توسط آنها پرداخت شده است نیازی به بازپرداخت نخواهد داشت.

 

بیشتر بخوانید: در فرم درخواست برای کمک هزینه تحصیلی دانشگاه، چه بنویسیم؟

 

کمک مالی از طریق جایزه (Award)

کمک مالی به دانشجو از طریق اعطای جایزه یا همان Award معمولاً به دانشجویان با استعدادی صورت می‌گیرد که به موفقیت‌های مختلفی مانند پیشرفت تحصیلی، معدل بالا، تعداد مقالات در ژورنال‌های علمی و کنفرانس‌های بین‌المللی دست یافته باشند. این جایزه بر اساس بودجه دانشگاه و بر اساس معیارهای آن متفاوت است و معمولا حدودا چند صد دلار است.

 

همچنین این کمک هزینه به عنوان هزینه‌ای از طرف شرکت‌ها و موسسه‌های خاص است که در جهت منافع خود کار می‌کنند و متناسب با اهدافی که دارند، دانشجویان برتر را جذب می‌کنند. این مبلغ نیز همانطور که از نامش نیز مشخص است نیاز به بازپرداخت ندارد و البته به قدری هم زیاد نیست که بتواند تمام نیازهای مالی دانشجو را برطرف کند.

 

کلید واژه ها: پذیرش تحصیلی امریکا پذیرش دانشگاه امریکا بورسیه تحصیلی آمریکا اسکالرشیپ دانشگاه آمریکا بورسیه بورسیه دکتری بورسیه ارشد مدارک لازم بورسیه تحصیلی Teaching Assistant Research Assistant وام دانشجویی در امریکا بورسیه تحصیلی نیاز محور (Need- Based) اسکالرشیپ شایسته محور (Merit-Based) گرنت


نظر شما :