آزمون SAT چیست؟

SAT یک آزمون ورودی همانند کنکور سراسری است که توسط اکثر کالج‌ها و دانشگاه‌های امریکا برای تصمیم گیری در مورد پذیرش دانشجویان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
آزمون SAT چیست؟

تحصیل در خارج از کشور و به خصوص اخذ پذیرش از دانشگاه‌های امریکا یکی از اهدافی است که افراد زیادی به دنبال آن هستند. از آنجایی که امریکا سال هاست در مسائل سیاسی، اقتصادی، نظامی و علمی یکی از قدرتمندترین کشورهای دنیا محسوب می‌شود، این موضوع امری طبیعی به نظر می‌آید.

بسیاری از کسانی که در انتخاب بین امریکا یا کانادا برای تحصیل تردید دارند ممکن است با نگاهی به رتبه بندی دانشگاه‌های امریکا و آشنایی با سبک زندگی در ایالات متحده، آن‌را به عنوان مقصد خود انتخاب کنند. در این مسیر آشنایی با انواع ویزاهای امریکا، کسب اطلاعات درباره هزینه‌های زندگی دانشجویی در امریکا و پیدا کردن کار دانشجویی می‌تواند به شما کمک زیادی کند.

تحصیل در امریکا علاوه بر مراحلی که در بالا نام بردیم نیازمند شرکت در امتحاناتی نظیر آزمون GRE، آزمون GMAT، نگارش انگیزه نامه مناسب، ارتباط گرفتن با اساتید از طریق ایمیل و سنجش میزان مهارت در زبان انگلیسی از طریق شرکت در آزمون هایی مانند آیلتس، تافل، دولینگو یا تافل Essentials خواهد بود.

در صورتی که مدتی است درباره تحصیل در امریکا تحقیق می‌کنید احتمالا با آزمونی به نام SAT نیز برخورد کرده اید؛ نمرات این آزمون برای ورود به دانشگاه‌های امریکا از اهمیت زیادی برخودار است. در این مقاله با کلور اپلای همراه باشید تا با آزمون SAT آشنا شوید.

SAT یک آزمون ورودی همانند کنکور سراسری است که توسط اکثر کالج‌ها و دانشگاه‌های امریکا برای تصمیم گیری در مورد پذیرش دانشجویان مورد استفاده قرار می‌گیرد. SAT یک آزمون چند گزینه‌ای است که توسط موسسه غیرانتفاعی کالج برد (College Board) ایجاد و به اجرا گذاشته می‌شود.

هدف از آزمون SAT از یک سو اندازه گیری میزان آمادگی دانش آموز دبیرستانی برای تحصیل در دانشگاه و از طرف دیگر فراهم آوردن داده‌های مشترکی برای دانشگاه‌ها است که می‌تواند برای مقایسه همه متقاضیان پذیرش استفاده شود. مسئولین واحد پذیرش کالج، نمرات این آزمون استاندارد را در کنار معدل دبیرستان، کلاس‌هایی که در دبیرستان گذراندید، توصیه نامه‌های معلمان یا مربیان، فعالیت‌های فوق برنامه، مصاحبه‌های پذیرش و مقاله‌های شخصی را مرور می‌کنند. میزان اهمیت نمرات SAT در روند درخواست کالج از مدرسه‌ای به مدرسه دیگر متفاوت است. به طور کلی، هرچه نمره بالاتری در SAT کسب کنید، گزینه‌های بیشتری برای حضور و پرداخت هزینه دانشگاه در اختیار شما قرار می‌گیرد.

آزمون اس‌ای تی که به زبان انگلیسی برگزار می‌شود پیش‌ نیازی برای داوطلبانی است که قصد ورود به مقطع کارشناسی در برخی از دانشگاه‌‌های دنیا در کشورهایی مانند امریکا، اسکاندیناوی، ترکیه، استرالیا را دارند؛ همچنین کشورهای اروپایی نیز بعضاً از متقاضیان ورود به رشته‌های کارشناسی انگلیسی‌ زبان، این مدرک را درخواست می‌کنند.

شاید بتوان این آزمون را شبیه به آزمون GRE دانست چرا که هم به ‌صورت GENERAL و هم به ‌صورت SUBJECT  برگزار می‌شود. افرادی که قصد ورود به مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های برتر دنیا را دارند بهتر است در آزمون تخصصی یا Subject شرکت کنند.

 

چه زمانی باید در آزمون SAT شرکت کنم؟

اکثر دانش آموزان دبیرستان در آزمون‌های SAT یا ACT یا هر دو شرکت می‌کنند. در صورت نیاز به بالا بردن نمره قبل از اقدام به پذیرش در دانشگاه، باید زمانی را برای شرکت مجدد در آزمون اختصاص داد. آزمون SAT همه ساله در ماه‌های آگوست، اکتبر، نوامبر، دسامبر، مارس، می‌و ژوئن برگزار می‌شود.

 

بخش‌های آزمون SAT چیست؟

این آزمون استاندارد سراسری دو بخش دارد: ریاضیات و خواندن و نوشتن مبتنی بر شواهد.

SAT همچنین شامل یک بخش مقاله یا انشای اختیاری نیز هست. نمرات SAT Essay جدا از نمرات کلی آزمون گزارش می‌شود. برخی از کالج‌ها ممکن است نیاز به تکمیل مقاله SAT داشته باشند.

 

مدت زمان آزمون SAT چقدر است؟

آزمون SAT حدود 3 ساعت طول می‌کشد. اگر SAT را با Essay انتخاب کنید، آزمون 3 ساعت و 50 دقیقه خواهد بود.

 

نمره آزمون SAT چگونه است؟

هر بخش از آزمون SAT در مقیاس ۲۰۰ تا ۸۰۰ امتیاز گرفته می‌شود. نمره کل SAT شما مجموع نمرات این بخش‌ها است. بالاترین نمره ممکن در این آزمون ۱۶۰۰ است. اگر آزمون را با انشاء انتخاب کنید، نمره جداگانه‌ای نیز برای آن دریافت خواهید کرد.

 

در SAT شرکت کنم یا ACT؟

اکثر کالج‌ها و دانشگاه‌های امریکا نمرات SAT یا ACT را می‌پذیرند و این دو آزمون را نسبت به همدیگر برتری نمی‌دهند. تغییرات انجام شده در SAT در سال ۲۰۱۶ ، آماده‌سازی همزمان برای هر دو آزمون را آسان‌تر کرده و امتیازات رقابتی را در هر دو کسب می‌کند! بهترین راه برای تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا شرکت در SAT ، ACT یا هر دو آزمون مناسب است ، شرکت در یک آزمون تمرینی تمام وقت به صورت زمان دار از هر نوع است. از آنجا که محتوا و سبک SAT و ACT بسیار شبیه به هم هستند، عواملی مانند نحوه کنترل زمان و انواع سوالاتی که به نظر شما چالش برانگیز است می‌توانند به شما کمک کنند تا تعیین کنید کدام آزمون برای شما مناسب تر است.

 

چگونه می‌توانم برای آزمون SAT ثبت نام کنم؟

مهلت ثبت نام SAT تقریباً پنج هفته قبل از هر تاریخ آزمون به اتمام می‌رسد. برای شرکت در این آزمون باید به صورت آنلاین در وب سایت کالج برد ثبت نام کنید. در شرایط خاص ممکن است کالج برد به ثبت نام SAT از طریق پست نیاز داشته باشد.

برای ثبت نام آنلاین در این آزمون باید مراحل زیر را انجام دهید:

 • به وب سایت رسمی کالج برد مراجعه کنید.
 • حساب کاربری برای خود بسازید.
 • تمام جزئیات مورد نیاز را ارسال کنید
 • امتحانی را که می‌خواهید همراه با نزدیکترین مرکز آزمون خود انتخاب کنید انتخاب کنید.
 • عکس واضح خود را بارگذاری کنید.
 • هزینه درخواست را پرداخت کنید.

 

هزینه‌ شرکت در آزمون SAT چقدر است؟

داوطلبانی که به دنبال حضور در SAT خود هستند لازم است هزینه‌ای را برای همان آزمون پرداخت کنند. در ادامه به بررسی جزئیات هزینه شرکت در این آزمون می‌پردازیم.

 • هزینه آزمون SAT به تنهایی ۵۲ دلار به علاوه پرداخت هزینه منطقه غیر آمریکایی که بنا کشور شرکت کننده متفاوت است.
 • هزینه آزمون SAT با مقاله ۶۸ دلار به علاوه پرداخت هزینه منطقه غیر آمریکایی غیر آمریکایی است.
 • برای آزمون‌های تخصصی یا Subject، داوطلبان باید ۲۶ دلار اضافی به عنوان هزینه آزمون پایه در نظر بگیرند.

 

موارد امتحانی آزمون SAT سال 2021

موارد امتحانی SAT شامل دوره هایی است که دانش آموزان طی سال‌های گذشته در مدرسه خود خوانده اند. بنابراین اگر در تحصیل در مدرسه مهارت دارید، برای SAT مشکلی ندارید. این آزمون شامل موارد زیر است:

بخش نوشتن یا Writing

بخش نوشتن SAT دارای سه بخش است: بخش مقاله - ۲۵ دقیقه، بخشهای سوالات چند گزینه‌ای ۲۵ دقیقه و ۱۰ دقیقه

بخش قرائت انتقادی

این قسمت شامل درک مطلب به مدت ۲۵ دقیقه، تکمیل جملات - ۲۵ دقیقه، قرائت انتقادی پاراگراف طولانی- ۲۰ دقیقه است.

بخش ریاضی

این قسمت نیز شامل سه بخش ریاضی است: جبر و توابع - ۲۵ دقیقه، آمار هندسه - ۲۰ دقیقه، احتمال و تجزیه و تحلیل داده‌ها - ۲۰ دقیقه.

 

دوره اعتبار نمره SAT چقدر است؟

نمرات SAT در طی ۵ سال معتبر هستند ، تا زمانی که تغییری در معیارهای SAT ایجاد نشده باشد. داوطلبان عمدتا تا پنج سال از نمرات SAT خود استفاده نمی‌کنند. آنها معمولاً در آزمونهای جدید شرکت می‌کنند و سپس به دانشکده‌های مورد نظر مراجعه می‌کنند. دانشجویان همچنین می‌توانند یک نسخه اضافی از کارت نمرات  خود را به منظور ارسال آن به کالج‌های دیگر سفارش دهند و می‌توانند برای این کار مبلغ ۹ دلار پرداخت کنند.

 

بخش های آزمون SAT

آزمون SAT شامل دو بخش است: خواندن و نوشتن مبتنی بر شواهد و ریاضیات. خواندن و نوشتن مبتنی بر شواهد شامل دو آزمون است، یکی متمرکز بر خواندن و دیگری متمرکز بر نوشتن و زبان. بخش ریاضیات شامل یک آزمون واحد با دو جز است که در یک بخش بدون استفاده از ماشین حساب انجام می شود و قسمت دیگر استفاده از ماشین حساب مجاز است. آزمون SAT همچنین شامل یک مقاله اختیاری است. برخی از مدارس ممکن است به مقاله نیاز داشته باشند، بنابراین قبل از گرفتن SAT حتماً این مورد را در وبسایت آن کالج بررسی کنید.
در آزمونSAT چه بخش هایی وجود دارد:

آزمونSAT  شامل 4 بخش است:

 • خواندن
 • نگارش و زبان
 • ریاضی (بدون بخش ماشین حساب و ماشین حساب)
 • مقاله (اختیاری)

قالب آزمونSAT  شامل 154 سوال چند گزینه ای و 1 مقاله اختیاری است.

در ادامه اطلاعات بیشتری در مورد هر بخش از SAT ارائه را با هم مرور می کنیم:

خواندن

 • 52 سوال چند گزینه ای
 • زمان اختصاص داده شده: 65 دقیقه
 • یک یا چند متن (ادبیات، اسناد تاریخی، علوم اجتماعی و علوم طبیعی)

نگارش و زبان

 • 44 سوال چند گزینه ای
 • زمان اختصاص داده شده: 35 دقیقه
 • دستور زبان یا همان گرامر، واژگان و مهارتهای ویرایش

ریاضی

 • 58 سوال چند گزینه ای (که پاسخ دادن به 20 سوال آن بدون ماشین حساب و 38 سوال نیز با استفاده از ماشین حساب مجاز است)
 • زمان اختصاص داده شده: 80 دقیقه (25 دقیقه برای بخش بدون ماشین حساب ؛ 55 دقیقه برای قسمت با ماشین حساب)
 • جبر 1 و 2، هندسه و چند سوال مثلثات

مقاله (اختیاری*)

 • یک مقاله
 • زمان اختصاص داده شده: 50 دقیقه
 • در این بخش باید متنی را بخوانید و توضیح دهید که چگونه نویسنده استدلال قانع کننده ای را به رشته تحریر درآورده است.

 

چگونه برای آزمون SAT آماده شویم؟

شرکت در یک آزمون تمرینی SAT کامل یکی از بهترین روش ها برای شبیه سازی روز آزمون است. هشت آزمون تمرین رسمیSAT  به صورت رایگان، هم به صورت آنلاین و هم به صورت فایل PDF، در دسترس است.

هر آزمون تمرینی که توسط سازندگان SAT ایجاد شده است دارای همان سوالاتی است که در روز آزمون مشاهده می کنید. شش آزمون عملی حتی قبلاً به عنوان امتحانات SAT واقعی ارائه شده بود.

پیش از آزمون سعی کنید روی نقاط قوت خود بیشتر کار کنید؛ نقاط ضعف خود را بشناسید و سعی کنید تا روز آزمون آنها را برطرف کنید. همچنین بهترین راه آماده سازی آزمون برنامه ریزی درست و مطالعه منابعی است که به صورت گسترده برای آزمون SAT وجود دارد. فراموش نکنید که منابع زیادی هم به صورت صوتی و تصویری در رسانه هایی مانند یوتیوب برای آماده سازی جهت شرکت در آزمون SAT وجود دارد.

در نظر داشته باشید که موسساتی همچون Princeton Review و Barron’s کتاب هایی را برای آمادگی شرکت در آزمون SAT منتشر کرده اند. به علاوه موسسه کالج برد به عنوان خالق و برگزار کننده این آزمون نیز کتابی را در این زمینه منتشر کرده است.

 

دانلود نمونه سوالات آزمون SAT

شرکت در یک آزمون آزمایشی که از همان پارامترهای زمان بندی که در روز آزمون تجربه می کنید پیروی می کند به شما نشان می دهد که چگونه در SAT واقعی نمره خواهید گرفت. تحقیقات نشان می دهد که نمره شما در یک آزمون عملی کامل و رسمی پس از مطالعه و ظرف چند هفته از تاریخ آزمون شما، نمره ای را که در SAT واقعی دریافت می کنید بسیار پیش بینی پذیر می کند. شرکت در چنین آزمون هایی باعث می شود بدانید با نزدیک شدن به زمان آزمون واقعی چه کارهایی باید انجام دهید.

توصیه می کنیم هر آزمون تمرینی کامل را که انجام می دهید طوری رفتار کنید که انگار واقعاً در حال آزمون هستید. شرکت در یک آزمون آزمایشی علاوه بر اینکه به شما نشان می دهد در چه زمینه هایی با مشکل روبرو هستید، اعتماد به نفس شما در آزمون SAT را افزایش می دهد زیرا نشان می دهد که  نمره گرفتن در SAT چگونه است. به علاوه شرکت در یک چنین آزمونی شما را با ساختار آزمون و نحوه سوالات آزمون آشنا می کند.

برای شرکت در آزمون آنلاین آزمایشی SAT آکادمی خان (Khan Academy) به اینجا مراجعه کنید و با ثبت نام در آن امکان شرکت در آزمون آزمایشی SAT را پیدا خواهید کرد.

همچنین در صورتی که تمایل دارید می توانید نمونه سوالات آزمون SAT را به همراه پاسخنامه در ادامه مطلب دانلود کنید.

دانلود اولین سری نمونه سوالات آزمون SAT  به همراه آزمون مقاله SAT و پاسخنامه آزمون SAT

دانلود دومین سری نمونه سوالات آزمون SAT  به همراه آزمون مقاله SAT و پاسخنامه آزمون SAT

دانلود سومین سری نمونه سوالات آزمون SAT به همراه آزمون مقاله SAT و پاسخنامه آزمون SAT

 

نمی‌دانی برای اپلای از کجا باید شروع کنی؟ همین حالا از کلور اپلای کمک بگیر

درخواست مشاوره رایگان

 

 

کلید واژه ها: تحصیل در آمریکا پذیرش دانشگاه امریکا آزمون SAT کالج‌های آمریکا انتخاب دانشگاه در آمریکا پذیرش دانشگاه آمریکا


نظر شما :