اقامت دائم کانادا برای دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه

۱۵ مرداد ۱۳۹۹ | ۱۴:۲۳ وبلاگ تحصیل در کانادا و آمریکا
در مطلب مروری بر گزینه‌های اقامت دائم در کانادا برای دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه‌های کانادا، شامل برنامه‌های فدرال و استانی ارائه شده است.
اقامت دائم کانادا برای دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه

در طول سالها، نام کانادا دائماَ در لیست ۱۰ کشور برتر مورد نظر برای دانشجویان خارجی دیده می‌شود. چرا که دانشجویان بین المللی در کانادا می‌توانند از یک مزیت منحصر به فرد بهره‌مند شوند، یعنی گزینه‌های کار و مهاجرت بعد از فارغ التحصیلی. در واقع دانشجویان خارجی تا سه سال بعد از فارغ التحصیلی می‌توانند مجوز کار در کانادا را داشته باشند. به دلیل کیفیت عالی مدارس کانادایی، کانادا مشتاق است دانشجویان خارجی را که از مؤسسات آموزشی آن فارغ التحصیل شده‌اند، حفظ کند.

بسیاری از دانشجویان بعد از اتمام تحصیل تلاش می‌کنند برای اقامت دائم اقدام کنند. اگر دانشجوی بین المللی یا فارغ التحصیل در کانادا هستید، زبان انگلیسی یا فرانسوی را با یک استاندارد بالا می‌دانید و صحبت می‌کنید، می‌توانید مهاجرت و زندگی دائم در کانادا را، اگر با روحیات و شرایط شما متناسب است، تجربه کنید.

در اینجا مروری بر گزینه‌های اقامت دائم در کانادا برای دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه‌های کانادا، از برنامه‌های فدرال گرفته تا برنامه‌های استانی ارائه شده است.

 

دریافت اقامت دائم کانادا (PR) برای دانشجویان و فارغ التحصیلان

Express Entry، اصلی ترین سیستم مهاجرت اقتصادی کانادا است. یک سیستم آنلاین که برای مدیریت برنامه‌های مربوط به واجدین شرایط مهاجرت دائم به کانادا (افراد شاغل دارای مهارت بالا) از آن استفاده می‌شود. Express Entry از نامزدهای جوان با کار و تجربه تحصیل در کانادا و توانایی زبان استقبال می‌کند و به دانشجویان و فارغ التحصیلان کانادا فرصتی عالی برای اخذ اقامت دائمی می‌دهد.

جزئیات بیشتر از برنامه هایی که تحت عنوان Express Entry مدیریت شده اند، در ادامه توضیح داده شده است.

 

دو روش برای فهمیدن اینکه واجد شرایط هستید وجود دارد

  • به چند سوال پاسخ می‌دهید تا مشخص شود حداقل شرایط را برآورده می‌کنید یا خیر

سوالاتی از قبیل: ملیت، سن، توانایی زبانی، اعضای خانواده، تحصیلات، تجربه کاری، جزئیات مربوط به هر پیشنهاد شغلی.

بر اساس پاسخ‌های شما، به شما گفته خواهد شد که ممکن است واجد شرایط چه برنامه هایی باشید، بنابراین تا آنجا که می‌توانید دقیق باشید. اگر واجد شرایط ورود به سیستم باشید، لیستی از دستورالعمل‌های بعدی در اختیارتان قرار می‌گیرد. در صورت برآورده کردن شرایط، شما در جمع کاندیداها برای مهاجرت قرار داده می‌شوید و احتمالاً دعوت می‌شوید که برای مهاجرت اقدام کنید.

 

  • الزامات تفصیلی مربوط به هر برنامه را بخوانید.

افراد شاغل بر اساس مهارت و توانایی آنها برای مشارکت در اقتصاد کانادا انتخاب می‌شوند.

برای نشان دادن اینکه واجد شرایط دریافت ورود به سیستم هستید، به اسنادی مانند نتایج آزمون زبان نیاز دارید. دستیابی به برخی اسناد زمان زیادی طول می‌کشد، بنابراین باید از قبل آنها را آماده کنید. سپس پروفایل Express Entry، جایی که شما در مورد خودتان اطلاعاتی می‌دهید را تکمیل می‌کنید. تکمیل مشخصات تضمین نمی‌کند که شما یک دعوت نامه برای درخواست اقامت دائم دریافت خواهید کرد.

برای ارسال پروفایل لازم نیست اسناد را بارگذاری کنید، اما ممکن است به اطلاعات یا برخی از این اسناد نیاز داشته باشید: گذرنامه، نتایج آزمون زبان، پیشنهاد کار مکتوب از یک کارفرما در کانادا (در صورت داشتن)، مدارک مربوط به درخواست شما برای اقامت دائم، گواهی عدم سوپیشینه، امتحانات پزشکی و اثبات بودجه

شما با استفاده از یک سیستم جامع رتبه بندی (CRS) در سیستم اکسپرس قرار خواهید گرفت. این یک سیستم مبتنی بر امتیاز است که برای ارزیابی و امتیاز دادن پروفایل شما و رتبه بندی آن به لحاظ مهارت ها، تحصیلات، توانایی زبانی، تجربه کاری و عوامل دیگر در سیستم Express Entry برای ارزیابی از آن استفاده می‌شود. برای ورود به سیستم، باید یکی از بالاترین امتیازات را داشته باشید. اگر دعوت شده باشید می‌توانید برای اقامت دائم اقدام کنید.

 

معیارهای کامل سیستم رتبه بندی جامع:

امتیازاتی که از CRS دریافت می‌کنید شامل یک مجموعه اصلی از امتیازات تا ۶۰۰ و مجموعه‌ای از امتیازات اضافی تا ۶۰۰ است. نمره کل شما از ۱۲۰۰ خواهد بود.

  • مجموعه اصلی (حداکثر ۶۰۰ امتیاز): مهارت‌ها و تجربیات و قابلیت انتقال آنها، توانایی در صحبت کردن زبان،
  • مجموعه اضافی (حداکثر ۶۰۰ امتیاز): مدارک تحصیلی (دیپلم یا گواهینامه‌ای از کانادا)، یک پیشنهاد شغلی معتبر، نامزدی از ایالت، یک برادر یا خواهر ساکن کانادا که شهروند یا ساکن دائم است، مهارت‌های قوی در زبان فرانسه

درنهایت اگر امتیازات شما بالا باشد، دولت کانادا از نامزدهای برتر، در قرعه کشی هایی که معمولاً هر دو هفته انجام می‌شود، دعوت می‌کند تا درخواست خود را ارائه دهند و شما درخواست اقامت دائم خواهید داد. عموماَ دعوت نامه‌های ارسال شده در مورد داوطلبان با بالاترین امتیاز ثبت شده خواهد بود. سپس ۶۰ روز فرصت دارید تا یک درخواست خود را برای اقامت دائم ارائه دهید. کاملترین آنها در مدت ۶ ماه یا کمتر پردازش خواهد شد.

 

اطلاعات فردی خود را ارسال کنید تا با مشاوران ما در آمریکای شمالی (با زبان فارسی) مشاوره داشته باشید.

درخواست مشاوره رایگان

 

 

انواع درخواست اقامت دائم کانادا

Express Entry برنامه‌های مربوط به مهاجرت را مدیریت می‌کند:

  • رده تجربه کانادایی (Canadian Experience Class (CEC
  • رده افراد کارگر ماهر فدرال Federal Skilled Worker Class
  • رده مهارت‌های تجاری فدرال (Skilled Trades Class (FSTC

 

رده تجربه کانادایی (Canadian Experience Class (CEC

اگر به دنبال یک مسیر استاندارد برای اقامت دائم در کانادا هستید، مسیری که قبلاً توسط بسیاری از هم سن و سالان شما طی شده است را دنبال کنید. از کلاس تجربه کانادا (CEC) استفاده کنید، یک برنامه مهاجرتی که به افرادی که حداقل یک سال در کانادا کار کرده اند اجازه می‌دهد اقامت دایم بگیرند.

پس از فارغ التحصیل شدن در کانادا و اخذ مجوز کار، یک سال کار همراه با مهارت را تکمیل کنید و توانایی زبان خود را از طریق یک آزمون شناخته شده ثابت کنید و وارد سیستم اکسپرس شوید.

 

حداقل الزامات

شما باید سطح زبان مورد نیاز برای شغل خود را برای هر یک از توانایی‌های زبان برآورده کنید از جمله نوشتن، خواندن، شنیدن، صحبت کردن.

حداقل ۳ سال سابقه کار قانونی تمام وقت یا مقدار مساوی در پاره وقت در کانادا (در ۳ سال گذشته قبل از درخواست داشته باشید). طبق طبقه بندی ملی حرفه‌ای کانادا، تجربه کاری ماهر به معانی زیر است:

مشاغل مدیریتی (سطح مهارت O)، مشاغل حرفه‌ای (نوع مهارت A)، مشاغل فنی و تجارت (مهارت مهارت B)

 

نیروی کار ماهر فدرال Federal Skilled Worker Class

این برنامه برای نیروی کار ماهر و دارای تجربه کار خارجی است که می‌خواهند دائم به کانادا مهاجرت کنند.

راه دیگر برای ورود به سیستم اکسپرس ورود به عنوان یک نیروی کار ماهر فدرال است. اگر نتوانسته اید یک سال کار ماهرانه را در کانادا انجام دهید، اما در خارج از کشور کانادا این کار را انجام داده اید ممکن است مسیر شما باز باشد. در اصل، شما باید حداقل ارزیابی کنید که سن، توانایی زبان، تجربه کار، خواه یک پیشنهاد شغلی در کانادا را داشته باشید یا نداشته باشید و برخی از عوامل دیگر، که یکی از آنها تحصیل در کانادا است.

 

بیشتر بخوانید:

 

اجازه کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP - Post-Graduation Work Permit Program)

در صورتیکه از موسسه یادگیری تعیین شده (DLI) فارغ التحصیل شده اید و می‌خواهید به طور موقت در کانادا برای کار بمانید، ممکن است واجد شرایط اجازه کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) باشید. در نظر داشته باشید که فارغ التحصیلان برخی مؤسسات یادگیری تعیین شده، به طور خودکار واجد شرایط اجازه کار هستند. شما ۱۸۰ روز پس از دریافت نمرات نهایی خود برای درخواست PGWP فرصت دارید. اگر تاریخ اجازه تحصیل قبل از دریافت نمرات شما منقضی شود، شما دو گزینه پیش رو دارید. شما می‌توانید

  • متقاضی ثبت درخواست یک بازدید کننده برای ماندن طولانی تر در کانادا باشید.
  • کانادا را ترک کرده و برای PGWP خود درخواست کنید.

اگر در کانادا بمانید و اجازه دهید پرونده شما منقضی شود، باید برای بازگرداندن وضعیت خود به عنوان دانشجو، اقدام به درخواست PGWP کنید. برای بازیابی وضعیت خود، باید هزینه‌های اضافی بپردازید.

 

اعتبار اجازه کار بعد از فارغ التحصیلی

میزان اعتبار اجازه کار بعد از فارغ‌التحصیلی بستگی به مدت زمان دوره تحصیلی شما دارد. اگر طول دوره تحصیلی شما کمتر از ۸ ماه بوده باشد، شما واجد شرایط PGWP نیستید. اگر دوره تحصیل شما بیش از ۸ ماه اما کمتر از ۲ سال بوده باشد، ممکن است یک PGWP به شما ارائه شود که تا حداکثر طول دوره تحصیل شما معتبر باشد. به عنوان مثال، اگر شما یک برنامه ۹ ماهه را گذرانده باشید، ممکن است تا ۹ ماه اجازه کار به شما داده شود. اگر دوره تحصیلی شما ۲ سال یا بیشتر بوده باشد، احتمالاً یک PGWP با اعتبار ۳ ساله به شما داده خواهد شد.

 

 

کلید واژه ها: زندگی دانشجویی در کانادا اقامت دانشجویی در کانادا اقامت دائم کانادا برای دانشجویان تحصیل در کانادا Express Entry Canadian Experience Class Federal Skilled Worker Class


نظر شما :