کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (MBA: Master of Business Administration)

خلاصه هر آنچه باید در مورد MBA ، دورس آن، نحوه پذیرش، شهریه و ... بدانید.
کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی  (MBA: Master of Business Administration)

مدرک کارشناسی ارشد مدیریت (MBA) که یک مدرک بین المللی شناخته شده است، در اوایل قرن بیستم در ایالات متحده آغاز شد و بواسطه آن این کشور صنعتی شد. دورههای اصلی در یک برنامه MBA در زمینه‌های مختلفی از مدیریت را شامل می‌شود که عبارتند از: حسابداری، آمار‌های کاربردی، منابع انسانی، ارتباطات تجاری، قانون تجارت، امور مالی، اقتصاد مدیریتی، مدیریت و…

برنامه‌های MBA به طور فزاینده ای تمرکز خود را گسترش می‌دهند تا شامل آموزش و توسعه مهارتهای لازم در تجارت بین المللی، تمرکز، تجزیه، تحلیل و استراتژی مدیریت بر مسئولیت‌ها و مسئولیت پذیری شرکت‌ها در مشاغل موجود در جوامع خود شود. این حال، ارزش MBA فقط به دنیای تجارت محدود نمی‌شود. MBA همچنین می‌تواند برای افرادی که حرفه مدیریتی را در بخش دولتی، نیمه دولتی، صنعت خصوصی و سایر مناطق دنبال می‌کنند مفید باشد.

لذا داشتن مدرک MBA به عنوان یک امر ضروری به نظر می‌رسد.

در بازار‌های جهانی متنوع امروز، MBA هنوز استاندارد طلای موفقیت است. MBA در حال حاضر محبوب‌ترین برنامه درجه حرفه‌ای در جهان است. امروز بیش از ۲۵۰۰ برنامه MBA در سراسر جهان ارائه شده است. بیشتر آنها به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. MBA، حرفه‌ای بر اساس تجربه فعلی شما را آماده می‌کند تا در مورد چالش‌های پیچیده تجارت فکر جدی کنید. در نظرسنجی استخدام کنندگان شرکت GMAC در سال ۲۰۱۹، ۷۷٪ از کارفرمایان در سراسر جهان قصد استخدام فارغ التحصیلان MBA در سال جاری را دارند. در همین نظرسنجی مشخص شد که مبلغ متوسط سالانه استخدام‌های MBA جدید در بالاترین رکورد با تخمین ۱۱۵۰۰۰ دلار خواهد بود.

 

کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی یا MBA چیست؟

برنامه کارشناسی ارشد مدیریت (MBA) یک مدرک تحصیلات تکمیلی است که به دانش آموزان مقطع کارشناسی ارشد به صورت آموزش عالی (نظری و عملی) در سطح کارشناسی ارشد در زمینه مدیریت تجارت یا مدیریت سرمایه گذاری ارائه می‌شود. در واقع این برنامه به منظور آماده سازی دانشجویان متعهد در درک بهتر از عملکرد‌های عمومی مدیریت کسب و کار طراحی شده است و برای افزایش مناصب و مسئولیت‌ها از طریق آموزش گسترده و وسیع تجارت بکار برده می‌شود.

 

درک کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (MBA)

کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (MBA) یک سطح بالاتر از یک مدرک کارشناسی است و به طور کلی فارغ التحصیلان را در سطح بالاتر از کسانی که فقط دارای مدرک دانشگاهی هستند، قرار می‌دهد. بیشتر دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها برنامه‌های MBA ارائه می‌دهند که معمولاً دو سال طول می‌کشد. برای ورود به یک برنامه MBA، متقاضی باید آزمون پذیرش مدیریت (GMAT) را بگذراند و براساس معیار‌های انتخاب آن توسط این برنامه پذیرفته شود.

علاقمند به شرکت در دوره آنلاین آموزش آنلاین MBA بدون آزمون GMAT هستید؟ اینجا را کلید کنید

 

صرف نظر از رشته‌های کارشناسی ارشد، این برنامه برای همه دانشجویان واجد شرایط باز است و درای دو سطح است:

MBA سطح کلاسیک (۳۶ یا ۴۲ واحد): برای متقاضیان واجد شرایط که به دنبال توسعه دانش عمیق و سطح تحصیلات تکمیلی در یک یا چند حوزه تخصصی تجاری هستند.

MBA سطح اجرایی (۳۰ واحد): برای متقاضیان واجد شرایط داشتن تجربه کار در اوایل کار یا اواسط شغلی که به دنبال گسترش دانش و مهارتهای حرفه ای خود از طریق آموزش کسب و کار فارغ التحصیل هستند.

 

هرکسی که علاقه مند به MBA باشد، باید بداند انواع مختلفی از برنامه‌های MBA برای انتخاب وجود دارد، از جمله برنامه‌های MBA تمام وقت، نیمه وقت، اجرایی و برنامه MBA آنلاین.

 

یک برنامه MBA تمام وقت یک تجربه آموزشی پرمحتوا است که به دانشجویان این امکان را می‌دهد تا مسیر‌های شغلی خود را مجدداً تنظیم کنند. شما می‌توانید از آن برای تسریع در حرفه خود استفاده کنید و همچنین می‌توانید از آن برای انجام سوئیچ شغلی استفاده کنید.

برای کسی که از مسیر شغلی خود راضی است اما می‌خواهد در شرکت فعلی خود حرکت کند، یک برنامه پاره وقت ممکن است مناسب تر باشد.

در میان برنامه‌های MBA تمام وقت، دو نوع اصلی وجود دارد: یک برنامه کلاسیک دو ساله MBA و یک برنامه MBA یک ساله. برنامه‌های MBA یک ساله و تمام وقت به طور معمول هزینه کمتری نسبت به برنامه‌های دو ساله دارند و به زمان کمتری نسبت به برنامه‌های سنتی نیاز دارند، اما سرعت این برنامه‌ها به این معنی است که دانشجویان باید بار کاری سنگین دانشگاهی را تحمل کنند.

 

اطلاعات فردی خود را ارسال کنید تا با مشاوران ما در آمریکای شمالی (با زبان فارسی) مشاوره داشته باشید.

درخواست مشاوره رایگان

 

 

برنامه‌های تخصصی MBA

در حالی که دانشجویان MBA می‌توانند روی یکی از رشته‌های اصلی مانند مدیریت یا امور مالی تمرکز کنند، بسیاری از برنامه‌های MBA به دانشجویان این امکان را می‌دهند تا سطح تحصیلات خود را در صنایع خاص توسعه دهند. به عنوان مثال، یک دانشجوی MBA ممکن است در مدیریت ورزشی، کارآفرینی، تجارت تفریحی یا مدیریت مراقبت‌های ویژه تخصص داشته باشد. حتی در یک تخصص مدیریتی، مدرک MBA می‌تواند تمرکز بر فناوری اطلاعات، مهمان‌داری، آموزش و یا عدالت کیفری را فراهم کند. برخی از برنامه‌های MBA با ارائه برنامه‌های مختلف بهداشت حرفه‌ای، از جمله مدارس پرستاری، به ارائه مدارک مشترک می‌پردازند.

برنامه‌های تخصصی MBA برای دانش آموزانی نیز وجود دارد که زندگی و شغل آنها اجازه نمی‌دهد تمام وقت در مدرسه شرکت کنند. برنامه‌های اجرایی MBA برای متخصصان شاغل طراحی شده‌اند که امیدوارند به اعتبار و صلاحیت های شان بی‌افزایند. این دوره‌های تحصیلی به طور معمول کلاس ها را برای شب‌ها و آخر هفته‌ها برگزار می‌کنند، که گاهی اوقات نیاز به اقامت کوتاه از دوره‌های فشرده نیز دارند. برنامه‌های MBA اجرایی به طور معمول فقط برای دانشجویانی که از قبل تجربه حرفه‌ای قابل توجهی دارند، باز است و بنابراین، آنها تمایل دارند تا روی مباحث پیشرفته تر مانند توسعه رهبری متمرکز شوند.

 

گرفتن مدرک MBA چه مدت طول می‌کشد؟

یک برنامه MBA تمام وقت به طور معمول دو سال به طول می‌انجامد. برنامه‌های MBA پاره وقت و اجرایی بسته به میزان اعتبار دانشجویی که در هر ترم دانشگاهی ثبت نام می‌کند، متفاوت است.

 

نحوه آمادگی برای MBA

به طور کلی توصیه می‌شود دانشجویان دانشگاه که می‌دانند علاقه‌مند به تجارت هستند در اسرع وقت امتحان ورودی GMAT یا GRE را بگیرند.

البته برخی از دوره‌های MBA بدون نیاز به آزمون GMAT هستند.

 

شهریه یک دوره MBA

شهریه سالانه دانشجویان MBA تمام وقت سنتی یا کلاسیک بیش از ۶۰،۰۰۰ دلار در ۱۵ برنامه برتر MBA در رتبه بندی بهترین دانشگاه‌های ۲۰۲۰ است و در اکثر آنها، هزینه شهریه سالانه بیش از ۷۰،۰۰۰ دلار است.

قیمت شهریه به طور معمول در مدارس دولتی نسبت به مدارس خصوصی پایین‌تر است، به خصوص برای دانشجویان داخلی آمریکا. براساس داده‌های نیوز ایالات متحده، در میان ۱۰ مدرسه عالی رتبه برتر، متوسط شهریه برای دانشجویان تمام وقت MBA تقریباً ۴۳،۷۰۰ دلار در سال است. با این حال، هزینه‌های MBA تبلیغ شده می‌تواند گمراه کننده باشد زیرا بسیاری از دانشجویان MBA بورس‌های تحصیلی شایسته دریافت می‌کنند.

بورس‌های تحصیلی جزئی و کامل برای MBA وجود دارد، اما بسیاری از آنها شدیداً رقابتی هستند. اما برخی بورس‌های تحصیلی نیز برای هر متقاضی بدون توجه به سوابق خانوادگی یا حرفه وی وجود دارد.

 

آنچه در MBA می‌آموزید:

اساتید دانشکده‌های بازرگانی می‌گویند که برنامه‌های MBA به دانشجویان کمک می‌کند مهارت‌های مورد نیاز برای برتری را به عنوان مدیران کسب و کار ایجاد کنند، مانند توانایی تجزیه و تحلیل سریع و دقیق مقادیر زیادی از اطلاعات و همچنین توانایی در تهیه راه حل‌های هوشمندانه برای مشکلات تجاری.

برنامه‌های MBA همچنین به دانشجویان می‌آموزد که چگونه از مردم الهام گرفته و ایجاد انگیزه کنند و احترام به آنها را حفظ کنند، مهارتی که برای کسانی که می‌خواهند پروژه‌های بلند پروازانه تجاری که به کار گروهی نیاز دارند، اجرا کنند، ضروری است. مدرک MBA به گونه‌ای طراحی شده است که همه چیزهایی را که برای اداره شغل خود استفاده می‌کنید، آموزش می‌دهد. با این حال، این برنامه به مدیرانی که می‌خواهند رهبر شوند و دانشجویانی که مایل به بالا رفتن از پله‌های ترقی در شرکت‌ها هستند کمک می‌کند.

 

چه کلاس هایی در MBA گنجانده شده‌اند

MBA به طور معمول شامل دوره‌های حسابداری، مالی، بازاریابی، رفتار سازمانی، اقتصاد، مدیریت و اخلاق تجاری است.

 

اخذ پذیرش تحصیلی در یک برنامه MBA

در زیر به عنوان نمونه، شرایط اخذ پذیرش در برنامه MBA دانشگاه ایالتی کالیفرنیا شعبه مونته‌ری آورده شده است:

  • مدرک لیسانس: مدرک لیسانس از کالج یا دانشگاه معتبر، با حداقل معدل ۳ (از ۴)
  • مقاله شخصی: انگیزه تحصیل و صلاحیت‌های شخصی نشان داده شده از طریق ارائه مقاله ۲۰۰ تا ۲۵۰ کلمه‌ای. از دلایل تمایل به ادامه تحصیل MBA و مدارک شخصی که به تکمیل موفقیت آمیز این برنامه کمک خواهد کرد.
  • رزومه کاری: ارسال رزومه فعلی
  • نامه‌های توصیه‌ای: یک توصیه نامه و مصاحبه با دفتر MBA لازم است.
  • تسلط انگلیسی برای دانشجویان بین المللی: کلیه متقاضیان بین المللی که سه سال تحصیل تمام وقت را در مقطع متوسطه یا پس از دوره متوسطه که در آن زبان انگلیسی زبان تدریس بوده است، به پایان نرسانده‌اند نیز باید به یک نمره قابل قبول برسند، همانطور که کمیته MBA تعیین کرده است. توسط کمیته برنامه درسی کالج، و مطابق با الزامات دفتر تحصیلات تکمیلی، در آزمون زبان انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی (TOEFL) یا آزمون آیلتس، حداقل نمره آزمون TOEFL قابل قبول فعلی ۵۵۰ است که باید طی دو سال گذشته گرفته شده باشد. نمره آزمون آیلتس باید حداقل ۶.۵ گرفته شده در دو سال گذشته باشد.
  • شرایط لازم برای کسب و کار: متقاضیان MBA باید یکی از موارد زیر را داشته باشند:

الف - ارائه نمره قابل قبولی در آزمون پذیرش مدیریت دانش آموخته (GMAT) یا آزمون سوابق تحصیلات تکمیلی (GRE) که توسط کمیته MBA تعیین شده، تصویب شده توسط کمیته برنامه درسی کالج و تصویب با الزامات دفتر تحصیلات تکمیلی. حداقل نمره قبولی GMAT فعلی ۴۷۰ (با حداقل ۱۰٪ در هر دو رتبه بندی کلامی GMAL کلامی و کمی) است. حداقل نمره قابل قبول فعلی GRE برابر ۲۹۸ (حداقل ۱۰٪ در توانایی کلامی GRE و رتبه بندی صدک کمی توانایی) یا

ب - اثبات تکمیل مدرک تحصیلات تکمیلی معتبر (به عنوان مثال دکترا M.D) از دانشکده یا دانشگاه معتبر با حداقل معدل ۳ (از ۴)

ج - حداقل دو سال سابقه کارشناسی ارشد پس از کارشناسی یا مدیریتی

 

پیشنهاد ویژه! مدرک MBA آنلاین در دانشگاه ایالتی کالیفرنیا

در شرایط فعلی (گسترش بیماری کرونا) و همچنین با توجه به سختی شرایط گرفتن ویزای تحصیلی در دانشگاه‌های آمریکا، برای دانشجویان ایرانی، پیشنهاد ما شرکت در برنامه ویژه‌ای است که دانشگاه ایالتی کالیفرنیا شعبه مونته‌ری برای MBA در نظر گرفته است. هزینه این دوره نسبت به دوره‌های حضوری بسیار کمتر بوده و می‌توانید بدون حضور در دانشگاه و بصورت کاملاً غیرحضوری این دوره را بگذرانید.

درصورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در مورد این دوره به صفحه اینستاگرام کلور اپلای مراجعه کنید.

کلید واژه ها: MBA Online MBA دانشگاه ایالتی کالیفرنیا پردیس مونته‌ری


نظر شما :